Naturalne piękno i ekologiczna różnorodność Madagaskaru sprawia wrażenie kraju zapomnianego przez czas. Położony u południowo-wschodnich wybrzeży Afryki, na Oceanie Indyjskim Madagaskar jest domem dla tysięcy gatunków roślin i zwierząt, których nie ma nigdzie indziej na świecie. Niezwykła naturalna różnorodność Madagaskaru przyniosła mu przydomek „ósmego kontynentu”. Czczenie przodków i tradycji przenika narodową kulturę, a szacunek do przeszłości znajduje odzwierciedlenie w architekturze, sztuce i obyczajach społecznych.
Ląd na końcu świata – tak nazywają Madagaskar jego mieszkańcy. Wyspa pełna jest niezapomnianych widoków i piaszczystych plaż, a czyste wody Oceanu Indyjskiego są świetnym miejscem do nurkowania. Postanowiliśmy sprawdzić, jakie atrakcje oferuje ta „czerwona wyspa”.
#10 Park Narodowy Ranomafana
Park Narodowy Ranomafana znajduje się w południowo-wschodniej części Madagaskaru, w pobliżu wioski Ranomafana. Jest to jeden z najpopularniejszych parków w kraju – jego wschodnia część jest bardzo malownicza, gdyż znajdują się tam liczne strumienie pluskające przez gęsto zalesione wzgórza. Dla turystów wytyczono 5 szlaków turystycznych, po których można chodzić z przewodnikiem, a sam Park Ranomafana słynie z wielu gorących źródeł (stąd zresztą pochodzi jego nazwa – ” rano” znaczy woda, „mafana” – gorąca).
Park jest ponadto domem dla zagrożonego wyginięciem ssaka z rodziny lemurowatych.. Maki złoty (Hapalemur aureus) występuje w lasach deszczowych, a zasięg jego występowania jest ściśle związany z występowaniem bambusów. Co ciekawe ulubiony przysmak tego gatunku – bambus Cephalostachyum viguieri zawiera dużo protein i cyjanków. Dzienna porcja, jaką zjada Maki zawiera znacznie wyższą ilość cyjanków niż wynosi dawka śmiertelna dla większości zwierząt, jednak ten uroczy zwierzak pożywia się bambusem bez żadnych skutków ubocznych.
#9 Park Narodowy Masoala
Położony na północnym-wschodzie wyspy Park Narodowy Masoala obejmuje 400 kilometrów lasów deszczowych i trzy parki morskie. Występuje tu aż 50% gatunków roślin i ponad 50% gatunków ssaków, ptaków, gadów i płazów żyjących na Madagaskarze – w tym między innymi dziesięć gatunków lemurów, żaba pomidorowa (która nazwę zawdzięcza jasnoczerwonemu ubarwieniu) oraz Palczak madagaskarski (gatunek małpiatki; największy na świecie naczelny prowadzący nocny tryb życia). Parki morskie Tampolo, Ambodilaitry i Ifaho są idealnym miejscem do snorkelingu i pływania kajakiem.
#8 Park Narodowy Andasibe-Mantadia
Położony w pobliżu stolicy Madagaskaru park jest domem dla jedenastu gatunków lemurów, w tym największego w kraju Indrisa krótkoogonowego, który jest jego symbolem. Ten zagrożony wyginięciem gatunek jest największym przedstawicielem rodziny i jednym z największych lemurokształtnych – długość jego ciała (głowy i tułowia) wynosi 85-90 cm, a waga dochodzi do 10 kg.
Park otwarty jest przez cały rok, a w środku wytyczono szlaki turystyczne, po których oprowadzają lokalni przewodnicy. Wycieczka po parku trwa od dwóch do sześciu godzin.
#7 Królewskie Wzgórze Ambohimanga
Królewskie Wzgórze Ambohimanga to ufortyfikowany kompleks pałacowy położony ok. 23 km na północ od Tany, w którym żyła niegdyś madagaskarska rodzina królewska. Od ponad 500 lat miejsce to uważane jest przez Malgaszy (rdzennych mieszkańców Madagaskaru) za jedno z najświętszych miejsc w kraju.
W kompleksie znajduje się dawny dom króla Andrianampoinimerina ze ścianami z litego drewna różanego i artefakty wielkiego króla wyspy (w tym bębny, broń i talizmany). Mur otaczający kompleks powstał w 1847 roku i został zbudowany przy pomocy zaprawy murarskiej zrobionej z wapna i białek jaj. Co ciekawe w pałacowych wnętrzach jest zakaz fotografowania (uchodzi to za fady, czyli tabu – to jeden z najciekawszych aspektów malgaskiej kultury), ale sam kompleks oraz wspaniałe widoki rozciągające się wokół można fotografować bez ograniczeń.
#6 Ifaty
Ifaty to nazwa nadana dwóm zakurzonym wioskom rybackim na wybrzeżu południowo-zachodniego Madagaskaru. Tuż przy nich znajduje się 90-kilometrowa rafa koralowa, która stanowi naturalną barierę dla fal, tworząc przy tym idealne miejsce do nurkowania, snorkelingu i wędkowania. Pustynia w głębi lądu znana jest z kolczastego lasu, w którym dziwacznie ukształtowane baobaby rosną od setek lat.
#5 Aleja Baobabów
Aleja Baobabów to grupa drzew otaczających polną drogę pomiędzy Morondavą i Belon’i Tsiribihiną na zachodnim Madagaskarze. Jej uderzający krajobraz przyciąga turystów z całego świata – jest to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w tym regionie (a przy okazji jest to najczęściej fotografowane miejsce Madagaskaru).
Baobaby (niektóre nawet 800-letnie) początkowo nie wywyższały się nad krajobrazem – rosły w gęstym, tropikalnym lesie. Z biegiem lat lasy zostały wycięte na potrzeby rolnictwa, pozostawiając tylko słynne baobaby, które dziś mają od 5 do 30 metrów wysokości oraz od 7 do 11 metrów średnicy.
#4 Nosy Be
Niewielka wyspa Nosy Be jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Madagaskaru, które przyciąga tysiące turystów z całego świata przez cały rok. Chociaż plaże na tej wyspie nie wyglądają tak idealnie jak inne tropikalne plaże, to nadrabiają spokojem, czystą, turkusową wodą i świetnymi restauracjami serwującymi owoce morza.
Wody wokół Nosy Be są świetnym miejscem na podziwianie rekinów, mant, delfinów oraz (przy odrobinie szczęścia) wielorybów z gatunku Balaenoptera acutorostrata (płetwal karłowaty).
#3 Tsingy de Bemaraha
Rezerwat przyrody Tsingy de Bemaraha leży w południowej części największego parku narodowego na Madagaskarze o tej samej nazwie. Słowo „tsingy” odnosi się do szczytów, które znajdują się na wapiennym płaskowyżu w parku. Położony w pobliżu zachodniego wybrzeża kraju park cechuje duży obszar lasu namorzynowego. Występuje tu także siedem gatunków lemurów, w tym Sifaka – wyróżniający się charakterystycznym kremowo-białym futrem i czarnym pyskiem. Rezerwat w 1990 roku wpisano na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO.
#2 Park Narodowy Isalo
Park Narodowy Isalo wyróżnia się zróżnicowanym ukształtowaniem terenu. Znajdujący się w środkowo-południowej części Madagaskaru park obejmuje obszary trawiaste, strome kaniony i formacje piaskowca – wszystkie zawierające sadzawki otoczone palmami. Podobnie jak w innych parkach narodowych w kraju wymagany jest przewodnik. Wycieczki można zaplanować tak, by trwały kilka godzin lub nawet kilka dni.
W parku występuje ponad 400 gatunków roślin (w tym 116 gatunków roślin leczniczych) oraz wiele endemicznych gatunków zwierząt – między innymi 77 gatunków ptaków (70% z nich występuje tylko na Madagaskarze), 14 gatunków nocnych lemurów (7 to gatunki endemiczne), kilka gatunków żab, kameleon olbrzymi (samce osiągają długość ciała do 100 cm) oraz wąż boa.
#1 Nosy Boraha
Nosy Boraha to wyspa znajdująca się u wschodniego wybrzeża Madagaskaru. Zatoki wyspy przyciągały piratów w XVII i XVIII wieku. William „kapitan” Kidd (uważany za jednego z najokrutniejszych i najkrwawszych piratów XVII wieku), Henry Every (znany także jako Long Ben) oraz Thomas Tew – a to tylko nieliczni spośród legendarnych i okrutnych piratów, którzy znaleźli się na wyspie. O ich obecności przypomina słynny cmentarz, do którego tłumnie przyjeżdżają turyści. Wraki kilku pirackich statków wciąż można dostrzec na płytkich wodach Baie des Forbans.
Dziś wyspa Nosy Boraha jest jedną z najlepszych atrakcji turystycznych na Madagaskarze. Spokojne, czyste wody są idealne do snorkelingu. Podczas lata i wczesnej jesieni wyspę odwiedzają migrujące humbaki.
Zobacz też:
• 15 powodów, dla których warto odwiedzić Kubę
• 20 powodów, by odwiedzić najszczęśliwsze państwo na świecie
• 15 powodów, dla których warto odwiedzić Szwajcarię
• 15 powodów, dla których warto odwiedzić Brazylię
• 25 powodów by odwiedzić Słowację
źródła: (1), (2), (3), (4)