Witajcie zalajkowani! W 3 odcinku „15 powodów, dla których warto odwiedzić…” pora na Kubę. Nie chodzi tu jednak o żadnego Jakuba (a znam co najmniej kilku 🙂 ) tylko o państwo położone na Morzu Karaibskim. W poprzednich 2 odcinkach sprawdzaliśmy dlaczego warto odwiedzić Brazylię (klik), oraz Szwajcarię (klik). Zapraszam do krótkiej lektury i mam nadzieję, że Wam się spodoba.
Stare samochody
Na Kubie znajdziecie setki zabytkowych aut, które pamiętają lata 40. i 50. XX wieku! Wśród 60 000 oldtimerów znajdują się takie marki jak Chevrolet, Cadillac, Ford, Plymouth, Buick, Chrysler, Willys, Dodge, Oldsmobile czy De Soto. Znajduje się tu istna mieszanka światowej motoryzacji, gdzie kilkudziesięcioletnie auta stoją obok nowoczesnych audi, peugeotów czy poradzieckich łazików. (Ciekawostka: Kuba to jedyne miejse na świecie poza Polską, gdzie znajdziecie masę polskich aut takich jak maluchy, czy duże fiaty. Kubańczycy nazywają je „polsky”).
Cygara
Wbrew legendzie kubańskie cygara nie są skręcane na opalonych udach pięknych, kubańskich dziewic. Niemniej jednak kubańskie cygara należą do najlepszych na świecie, a marka Cohiba Behike ręcznie zawijana z fabryki El Laguito w Hawanie kosztuje 18600$ za paczkę (40 sztuk).
Rum
Rum to po cygarach chyba najczęstsze skojarzenie, gdy słyszymy słowo Kuba. W kompanii Havana Club (która jest największym producentem napojów spirytusowych na Kubie). Rum wytwarza się wedle tych samych receptur, co 100 lat temu.
Plaże
Jeśli chodzi o plaże, to te kubańskie nie mają sobie równych na całych Karaibach. Piaszczyste, pokryte białym i miękkim piaskiem, otoczone krystalicznie czystą wodą i rafami koralowymi. Idealne miejsce do wypoczynku, wygrzewania się na słońcu i nurkowania.
Jedzenie
Tradycje kulinarne, powstałe na Kubie pod silnym wpływem kuchni europejskich, afrykańskich oraz kuchni kreolskiej, sąsiednich wysp karaibskich, a także pierwotnej kuchni lokalnych Indian. To istny mix smaków, kolorów i zapachów. Kuba słynie z doskonałych ryb i owoców morza, oraz wieprzowiny, podawanej zazwyczaj z ryżem i czarną fasolą.
Stara Hawana
To właśnie od najstarszej dzielnicy warto rozpocząć zwiedzanie miasta. Choć zaniedbywana przez wiele lat, odzyskała swoją świetność po wpisaniu na listę zabytków UNESCO. Centralnym punktem jest Plac Katedralny, z Katedrą wzniesioną w XVII. Turystów przyciągają również klimatyczne kawiarnie, muzea i hotele.
Trynidad de Cuba i Dolina Cukrowa
Trynidad to perła architektury kolonialnej (wpisana na listę UNESCO) i trzecie najstarsze miasto na wyspie. Odnowione i kolorowe przyciąga turystów i mieszkańców miasta na „salsowe” imprezy odbywające się co wieczór. W pobliżu znajduje się Dolina Cukrowa, gdzie na pamiątkę świetności miasta (XVII wiek – uprawa i eksport trzciny cukrowej) zobaczyć można pozostałości wystawnych rezydencji dawnych plantatorów.
Santiago de Cuba
Dawna stolica i drugie co do wielkości miasto na wyspie. Znajduje się tutaj najstarszy budynek na całej Kubie (obecnie Muzeum Dawnej Kuby), oraz wiele innych muzeów (między innymi muzeum rumu Bacardi). Odbywa się tu również największa na Kubie coroczna parada kostiumowa w rytmach afrykańskich bębnów.
Mural de la Prehistoria i dolina Vinales
Dolina Vinales położona na zachód od Hawany słynie z ogromnych pól uprawnych tytoniu, potężnych skał porośniętych bujną roślinnością (mogotes) i wielu innych atrakcji docenionych przez autorów listy UNESCO. Mural de la Prehistoria to z kolei ogromne malowidło – ukazuje historię ludzkiej ewolucji.
Hemingway
Hemingway mieszkał w Hawanie i okolicach przez ponad dwadzieścia lat, pił w miejscowych barach i wyprawiał się na ryby, uwieczniając Kubę jako miejsce akcji kilku utworów, np. opowiadania „Stary człowiek i morze” (1952). Ciekawostka: w barze i restauracji El Floridita przy ulubionym miejscu pisarza stoi jego popiersie. 10 km od centrum Hawany w podmiejskiej dzielnicy San Francisco de Paula mieści się dom artysty pełniący obecnie funkcję muzeum.
Buena Vista Social Club
Będąc na Kubie grzechem byłoby nie wstąpić do klubu muzycznego w Hawanie, który w latach dziewięćdziesiątych XX wieku rozpowszechnił w USA i Europie modę na muzykę kubańską.
Pogoda
330 słonecznych dni w roku, 25 stopni – średnia temperatura latem i 22 stopnie – średnia temperatura zimą… czy potrzebujecie do szczęścia coś więcej? 🙂
Parki narodowe i niesamowite wodospady
Kuba to nie tylko cygara, rum i plaże. Znajduje się tu wiele parków narodowych z bujną roślinnością, zamieszkiwanych przez interesujące i unikatowe gatunki zwierząt, a wśród nich krokodyle, pająki czarne wdowy, skorpiony i żółwie morskie. Na poszukiwaczy pięknych widoków czekają wodospady jak ten na zdjęciu (Wodospad El Nicho).
Hotele
Dla Kuby turystyka to jedna z większych gałęzi tamtejszej gospodarki, dlatego zarówno prywatne firmy jak i rząd robią wszystko, żeby hotele były jak najbardziej luksusowe, a obsługa stała na jak najwyższym poziomie – wszystko za rozsądną cenę!
Taniec
Zarówno Cha cha cha, jak i Rumba to tańce pochodzące z Kuby. Jeśli chcesz uczyć się tych tańców to zrób to od najlepszych, czyli Kubańczyków!
źródła: gapyear.com, wikipedia, smarttravel.com, podroze.pl