Nie było i nie będzie drugiej takiej drużyny. Serial był jednym z najpopularniejszych seriali lat 80. w USA, bijąc rekordy popularności i stając się w końcu jedną z ikon kultury masowej z łatwo rozpoznawalną muzyką oraz bardzo charakterystycznymi, wyrazistymi głównymi bohaterami. Prawie żadna z postaci, włączając w to postacie negatywne, nigdy nie została w tym filmie uśmiercona (w 5 seriach zaledwie 7 „ofiar”). Wszystko kończyło się co najwyżej na potłuczeniach oraz zniszczeniu sprzętu lub budynków, a bohaterowie serialu korzystali ze sprytu i różnych forteli, pokonując i ośmieszając przeciwników.
Chyba każdy kto pamięta ten serial z dzieciństwa identyfikował się z B.A, Hanibalem, Buźką lub Murdockiem – okej ten ostatni był lekko świrnięty, ale może i on miał swoich wiernych fanów. Jeśli chcielibyście obejrzeć ponownie wszystkie odcinki Drużyny A, to potrzebowalibyście około 4508 minut, czyli niewiele ponad 75 godzin (cóż to jest w porównaniu do Mody na sukces 🙂 ? ). A tak w ogóle, to nie wiem czy wiecie, że całkiem niedawno (czerwiec 2014) była okazja, bo w TVP leciały powtórki– nawet kilka obejrzałem. Przed Wami 17 ciekawostek o Drużynie A – zapraszam do lektury 😉
1. Serial miał 98 odcinków w 5 seriach i emitowany był w latach 1983-1987. Jak twierdzi twórca serialu, pan Cannell, zaprzestano kręcenia kolejnych odcinków, gdyż koszty przewyższały ówczesnych producentów.
2. Czarny i szary van GMC używany przez Drużynę A (z charakterystycznym czerwonym pasem) stał się prawdziwą ikoną pop-kultury lat 80′. Jeden z sześciu oryginalnych vanów znajduje się w Cars of the Stars Motor Museum (czyli Muzeum Pojazdów Filmowych) w północnej Anglii. Inny zaś w Universal Studio, jako atrakcja turystyczna.
3. Złote naszyjniki noszone przez B.A ważyły zwykle od 15 do 18 kg
4. W meksykańskiej wersji serialu, imię B.A. zmienia się na „Mario Baracus”, a „Face” (czyli Buźka) na „Fas”, co jest skrótem od słowa „fascinador” (z hiszp. kobieciarz).
5. Brytyjski komik Benny Hill sparodiował serial w jednym z odcinków swojego show. Epizod ten zatytułowano „Drużyna B” („The B-Team”) a Hill wcielił się w role Hannibala Smitha i B.A. Baracusa. Postać Buźki odtwarzał Carl Wayne.
6. W serialu pojawiło się wielu gości (głównie muzyków). W jednym z odcinków zagrał Hulk Hogan
7. Odcinek „The Grey Team” (Siwa drużyna) z serii 5 miał być w założeniu ostatnim odcinkiem całego serialu. Świadczyć o tym miała rozmowa Pułkownika Smitha z Generałem Stockwellem, podczas której ten pierwszy stwierdza, że Drużyna A już nigdy więcej nie będzie pracowała dla Generała. Oprócz tego w odcinku Kapitan Murdock nosi T-shirt z napisem „Fini” (Koniec)
8. W 9 odcinku 5 serii Hannibal bawi się mikserem który ma między innymi przełącznik wejścia USB. Standard USB pojawił się prototypowo dopiero w 1994 roku. Nie mamy zdjęcia miksera, ale taki pendrive nam się podoba 😉
9. W połowie lat 80′ w Wielkiej Brytanii pojawił się komiks „Drużyna A”, jako dodatek do magazynu młodzieżowego „Look-In”.
10. W japońskiej wersji serialu imię B.A. Baracus zmieniono na Kongu (z filmu „King Kong”), a Murdocka na „Kureijii Monkii”, czyli „Crazy Monkey” (na polski – zwariowana małpa). W sumie Murdock nigdy nie był normalny 🙂
11. Grająca młodą dziennikarkę Melinda Culea została usunięta po zaledwie pierwszym sezonie filmu, gdyż nie przypadła do gustu Peppardowi, który grał pułkownika Johna 'Hannibala’ Smitha.
12. Producenci serialu próbowali dołączyć żeńskich „pomocników” do zespołu w pierwszych dwóch sezonach. Nie udało się… Podobno Peppard wziął jedną z nich na bok i powiedział „nikt Cię tu nie chce”.
13. Serial był po raz pierwszy emitowany w Polsce w latach 90. na antenie Polonii 1 i jej stacji lokalnych, następnie w telewizji Polsat. Od 18 listopada 2013 do 2 czerwca 2014 serial emitowała TVP1.
14. W latach ’90 był pomysł na reaktywację „Drużyny A” jako pełnometrażowego filmu. Idea ta uzyskała pełne poparcie, lecz zrezygnowano z niej po śmierci George’a Pepparda. Do pomysłu powrócono w 2010 roku, gdy powstała kinowa wersja serialu – pod tym samym tytułem. W filmie zagrali: Liam Neeson, Bradley Cooper, Jessica Biel, Sharlto Copley oraz Quinton 'Rampage’ Jackson.
15. Autorami kultowej piosenki są Mike Post i Pete Carpenter.
16. Gra komputerowa „Drużyna A” została zaprojektowana na komputery Atari 2600, ale prace nigdy nie dobiegły końca i gra się nie ukazała.
17. Do roli „Buźki” został zatrudniony Tim Dunigan, który wcielił się w tę postać w pilotażowym odcinku serialu. Po jego nakręceniu producenci zrezygnowali z usług Dunigana, gdyż doszli do wniosku, że był zbyt młody do roli weterana wojennego. Zastąpił go Dirk Benedict. Szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie nikogo innego w roli Buźki!
za mashable, wikipedia, filmweb
Podobne wpisy
One Comment
Skomentuj
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.