Top 10: najbardziej niewiarygodne podziemne miasta
Nowe!

Top 10: najbardziej niewiarygodne podziemne miasta

Kiedyś używano słowa „podziemny” jako metaforę czegoś ukrytego lub tajnego. W dzisiejszym świecie znajduje się wiele podziemnych miast, których istnienie przez długi czas było tajemnicą. Architektura tych miejsc wzbudza zachwyt, ale przypomina równocześnie jak nieograniczona jest ludzka wizja konstrukcyjna. Oto lista 10 zdumiewających podziemnych miast z całego świata, zbudowanych w różnych epokach, które wywołują reakcję „wow”.

Podziemne miasto Petra – Jordania

Petra to starożytne miasto znajdujące się na terenie dzisiejszej Jordanii. Znane również jako „Różowe miasto” bądź „Zaginione miasto”. Nabatejczycy z II w. p. n. e wyrzeźbili tą cudowną osadę pośród surowej pustyni w różowym piaskowcu. Na jej terenie znajduje się setki domów, ołtarzy, obeliski, a nawet teatr, który pomieści 3000 osób. Aż 85% tego miasta znajduje się pod ziemią. W Petrze nakręcono wiele filmów, uznana została za jeden z 7 nowych cudów świata, wpisana na listę dziedzictwa UNESCO. Więcej o Petrze pisaliśmy tutaj.

Petra - skalne miasto w Jordanii

Wejścia do jaskiń w Petrze // fot. depositphotos.com



Podziemne miasto Naours – Francja

Naours to sieć podziemnych jaskiń wykopanych w wapieniu na płaskowyżu Pikardii znajdującego się w północnej Francji. W tym swoistym podziemnym mieście znajduje się około 300 komnat z korytarzami, studnie, kaplice, a nawet stajnie. Podczas wojny trzydziestoletniej schroniła się tu cała okoliczna ludność wraz ze zwierzętami domowymi – znajdowało się tam wszystko, co potrzebne jest do przetrwania. W czasie I i II Wojny Światowej tunele zostały przekształcone w schron.

Kaplica w podziemnym mieście Naours

Kaplica w podziemnym mieście Naours // fot. Raphodon via wikipedia, CC BY-SA 3.0, Link



Podziemne miasto Nushabad – Iran

Nushabad znajduje się w Iranie, w dystrykcie centralnym, w prowincji Isfahan. Jest to bez wątpienia godne podziwu dzieło starożytnej perskiej architektury. Uważa się, że głównym powodem powstania tego miasta była ochrona przed ciągłymi najazdami i ucieczka przed surowym pustynnym klimatem. Podziemne miasto Nushabad ma 3 poziomy, głębokość 4 – 18 metrów i wejścia w kilku ważnych miejscach spotkań, w środku znajdują się tunele, komory, kanały powietrzne, rury wodociągowe, a nawet pułapki, które miały zniechęcać najeźdźców.

Podziemne miasto Nushabad w Iranie

fot Amirpashaei via wikipedia, CC BY-SA 4.0, Link



Derinkuyu – Turcja

Derinkuyu znajduje się w środkowej Turcji, w historycznej krainie Kapadocja. To starożytne miasto zostało odnalezione przez mężczyznę, który przy okazji remontu w swoim domu… zburzył kawałek ściany. Derinkuyu to najbardziej imponujące podziemne miasto w Turcji, w której znajduje się ich około 200. Zostało wydrążone w miękkiej tufowej skale wulkanicznej i misternie zaprojektowane. W strukturach podziemnego miasta znajdowały się sklepy, stragany, kuchnie, kaplice, tłocznie do wina i oliwy, studnie oraz miejsca do nauki i modlitw. Całość była rozlokowana na co najmniej 8 poziomach – najniższe z nich znajdowały się nawet 85 metrów pod powierzchnią ziemi! Od 1969 roku Derinkuyu udostępniono turystom, jednak zwiedzać można zaledwie połowę podziemnego miasta.

Podziemne miasto Derinkuyu w Turcji

Jeden z korytarzy podziemnego miasta // fot. depositphotos.com



Podziemne „Chinatown” – Pendleton, USA

W Pendleton, w stanie Oregon w USA w XIX wieku stworzono podziemne miasto, odkryte w latach 80. przez… robotników zaklejających dziury w drogach. Było to specyficzne „Chinatown” stworzone przez mieszkańców tego obszaru, którzy chronili się przed pijanymi kowbojami. Gdy skończono budowę linii kolejowej robotnicy z Chin szukając zatrudnienia rywalizowali z tubylcami – tworzyło to problemy – ci pierwsi byli ofiarami częstych ataków, zwłaszcza w XIX-wiecznym Pendleton. Aby rozwiązać ten problem i nie narażać się pijakom po zmroku wykopali podziemne tunele. W pewnym momencie podziemne miasto zostało opuszczone i zapomniane – aż do czasu incydentu z wybojami.

Podziemne miasto Pendleton

fot. facebook.com/pendletonundergroundtours



Seattle Underground – USA

Część współczesnego miasta Seattle zostało wybudowane na ruinach poprzedniego miasta, które patrząc z dzisiejszej perspektywy znajdowało się 6 metrów pod ziemią. Popołudniu 6 czerwca 1889 roku pewien stolarz potrącił garnek z rozżarzonym klejem na bazie smaru. Ogień rozprzestrzenił się szybko i daleko i mimo licznych prób ugaszenia przez straż pożarną spaliła się większość zabudowy z drewna. Był to „wielki pożar w Seattle”, po którym władze postanowiły wybudować nowe miasto nad tym zniszczonym. Dziś „Seattle Underground” to sieć podziemnych przejść i piwnic w dzielnicy Pioneer Square. Od 1965 roku za symbolicznego dolara zaczęto organizować zwiedzanie podziemnej części miasta.

Podziemia Seattle

fot. Postdlf via wikipedia, CC BY-SA 3.0, Link



Burlington Bunker – Wielka Brytania

Pod Corsham w hrabstwie Wiltshire w południowej Anglii w latach 50–tych wybudowano bunkier, na wypadek ataku nuklearnego. Właściwie jest to całe podziemne miasto o powierzchni 35 hektarów. Znajdują się tam kuchnie, kawiarnie, szpital, centrala telefoniczna, pralnia, magazyny, podziemne jezioro, kilkadziesiąt km dróg, a nawet tajna linia kolejowa. Ogromny bunkier zaprojektowano tak, by mógł pomieścić 4000 pracowników rządowych, którzy mogliby przeżyć tam 3 miesiące ze wszystkimi udogodnieniami. Jest tam kontrolowany klimat i wiele malowideł naściennych. Wiadomość o istnieniu bunkra została podana w 2004 roku i wtedy też oficjalnie wystawiona na sprzedaż.

Burlington Bunker - Wielka Brytania

Jeden z podziemnych korytarzy ogromnego bunkra // fot. screen z youtube



Największe podziemne miasto świata – Dixia Cheng – Chiny

W latach 70 – tych w Chinach wybudowano podziemne miasto pod Pekinem. Stworzono całą podziemną infrastrukturę, która może pomieści 6 milionów ludzi. Pod ziemią znajdują się m.in. lodowiska, przychodnie, teatry, fabryki, szkoły, restauracje i magazyny. Schron pochodzi z okresu zimnej wojny, został wybudowany aby chronić ludność przed atakiem nuklearnym. Niektóre z tych struktur zostały zamienione na tanie hostele, centra handlowe bądź teatry. Powierzchnia podziemnego miasta wynosi 85 km². Prowadzi do niego około 90 wejść ze sklepów, domów i budynków publicznych znajdujących się na powierzchni ziemi. Obecnie kompleks jest zamknięty dla turystów.

Dixia Cheng - podziemne miasto w Pekinie

Jeden z podziemnych korytarzy // fot. Xiao Niao @ SK on Flickr (Creative Commons)



Ramenki-43 – Rosja

Ramenki-43 to bunkier przeciwatomowy wybudowany za czasów Stalina w południowo – zachodniej części Moskwy. Zaprojektowany tak aby pomieścić 15 000 ludzi nawet przez 30 lat. Nazwa Ramenki-43 jest jednocześnie adresem, gdzie znajduje się wejście do podziemnego miasta. Pod tym adresem oficjalnie znajdują się zmilitaryzowane oddziały ratunkowe i paramilitarne oddziały ratunkowe. Jest to największy podziemny bunkier w mieście, który jest połączony z innymi podziemnymi obiektami w Moskwie.

Coober Pedy i White Cliffs

Gdy dociera się do Coober Pedy, miasteczka w południowej Australii można odnieść wrażenie, że znajduje się tu zaledwie kilka obiektów, takich jak hotele czy pola golfowe. Jednak 60% z 3500 mieszkańców mieszka pod ziemią. Ludzie wydrążyli domy w jaskiniach, aby chronić się przed ekstremalnymi upałami i przybyli tu szukać pracy przy największych na świecie złożach opalu. Więcej o Coober Pedy pisaliśmy tutaj.

Coober Pedy - podziemne miasto w Australii

fot. depositphotos.com

Podobna historia dotyka White Cliffs, innego maciupeńkiego miasteczka w Australii, a dokładnie w Nowej Południowej Walii. Cała, nieduża populacja tego miejsca to głównie robotnicy, którzy pracują przy wydobyciu opalu. Aby skryć się przed wysokimi temperaturami, zbudowali swoje domy w opuszczonych szybach kopalni. W miasteczku poza szkołą znajdują się także 2 podziemne motele.

White Cliffs podziemne miasto

Jeden z podziemnych moteli w White Cliffs // fot. facebook.com/whitecliffsundergroundmotel



Zobacz też:

Kai Tak – najniebezpieczniejsze lotnisko świata
10 najlepiej strzeżonych więzień na świecie
La Rinconada w Peru – najwyżej położone miasto na świecie
Jezioro Coca-Cola – atrakcja, która przyciąga turystów z całego świata
Kayakoy – tureckie miasto duchów

Skomentuj