40 interesujących ciekawostek ze świata
Nowe!

40 interesujących ciekawostek ze świata

Świat pełen jest zaskakujących informacji, nad którymi na co dzień się nie zastanawiamy. Jeśli zatem macie chwilę to z ogromną przyjemnością przedstawiamy listę interesujących, czasem zaskakujących ciekawostek z różnych stron świata.


1. Naszą ciekawostkową podróż po świecie zaczynamy od tureckiej Kapadocji. To nie tylko miejsce, które dzięki niesamowitym kominom wygląda jak krajobraz z innej planety. To właśnie tutaj odbywa się najwięcej lotów balonem na świecie!

Kapadocja balony nad baśniowymi kominami

fot. depositphotos




2. Rosja, Białoruś i Islandia to jedyne kraje w Europie, które nie zmieniają czasu zimowego, czyli strefowego na letni.

3. W Chorwacji znajduje się najmniejsze miasto świata – nosi nazwę Hum i liczy 30 mieszkańców. Najmniejszym miastem w Polsce (według danych na 1.01 2020) jest z kolei Opatowiec, który zamieszkiwany jest przez 338 osób.

4. Kraków wraz z kopalnią soli w Wieliczce oraz Quito (stolica Ekwadoru) wraz z wyspami Galapagos to pierwsze na świecie miejsca, które zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – miało to miejsce w 1978 roku, a Kraków i Quito pozostają do dziś miastami nie tylko partnerskimi, ale też bliźniaczymi.

5. Według językoznawców współcześnie na świecie jest ponad 7000 różnych języków …a do tego dochodzi jeszcze trudna do oszacowania liczba dialektów.

6. Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch to miejscowość położona w w północno-zachodniej Walii, na wyspie Anglesey. Jej nazwa, składająca się z 58 liter jest najdłuższą zarejestrowaną nazwą administracyjną w Wielkiej Brytanii, najdłuższą istniejącą nazwą miejscowości i trzecią co do długości nazwą geograficzną na świecie. Nie jest to jednak ciąg przypadkowych znaków – w języku walijskim oznacza bowiem: Kościół Świętej Marii nad stawem wśród białych leszczyn niedaleko wodnego wiru pod czerwoną pieczarą przy kościele św. Tysilia. By ułatwić życie mieszkańcom nazwa skracana bywa do Llanfairpwll lub Llanfair P. G.

miejscowość Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch w Walii

fot. Pinterest.com

7. Najbardziej płaskim krajem na ziemi są wyspiarskie Malediwy. Najwyższy punkt nie przekracza tam 2,5 m n.p.m.

8. Wulkan Mauna Kea na Hawajach ma wysokości 4205 m n.p.m., jednak wysokość od podstawy, czyli w tym przypadku od dna oceanicznego wynosi ponad 10 000 metrów, czyniąc ją najwyższą górą świata.

9. Królowa Elżbieta II oprócz pełnienia godności królowej Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej jest również głową 15 innych państw, które wraz z Wielką Brytanią mają status tzw. Commonwealth realm: Antigua i Barbuda, Australia, Bahamy, Barbados, Belize, Grenada, Kanada, Jamajka, Nowa Zelandia, Papua-Nowa Gwinea, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyn, Tuvalu i Wyspy Salomona.

10. Wielbłądy większości z nas kojarzą się z Afryką. Z całą pewnością, zaskoczy Was zatem ciekawostka na ich temat – okazuje się, że w Australii zamieszkuje więcej wielbłądów niż np. w Egipcie.

11. A skro jesteśmy przy Egipcie, to pora na ciekawostkę o piramidach. Wiedzieliście, że w Sudanie znajduje się od 200 do 250 piramid, czyli więcej niż w Egipcie, gdzie jest 138 piramid?

12. Jeśli kiedykolwiek graliście w piłkę, to istnieje duża szansa, że została ona wyprodukowana w Pakistanie. To właśnie w tym kraju, w mieście Sijalkot produkowanych jest ponad 40% wszystkich piłek do gry w piłkę nożną.

13. Najstarszy wciąż istniejący uniwersytet na świecie to Uniwersytet Al-Karawijjin, powstał w 859 roku w Fezie w Maroko.

14. W Wietnamie znajduje się największa naturalna jaskinia świata o nazwie Hang Son Doong. Pisaliśmy o niej tutaj.

Hang Son Doong - największa jaskinia na świecie

fot. Ryan Deboodt




15. Natomiast największa na świecie komnata jaskiniowa położona jest na wyspie Borneo w Malezji.

16. Afryka to jedyny kontynent, który znajduje się za wszystkich półkulach: północnej, południowej, wschodniej i zachodniej.

17. Do słynnej Fontanny di Trevi w Rzymie rok rocznie turyści wrzucają około 1 miliona Euro.

18. Gazety powoli odchodzą do lamusa. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się jednak, kiedy zaczęto je wydawać? Pierwsza gazeta codzienna (ukazywała się 6 dni w tygodniu) wydawana była w Lipsku (Niemcy) w 1650 roku. Wcześniej, bo w 1609 roku drukowano Relation (Stransburg, Francja) oraz Aviso (Wolfenbüttel, Niemcy) – nie pojawiały się jednak regularnie. A w Polsce? Pierwszy gazetą był wydawany w Gdańsku w 1618 roku tygodnik „Wöchentliche Zeitung”.

19. Pora na ciekawostkę z Londynu. Jeśli będzie w tym mieście koniecznie wybierzcie się pod adres 23/24 Leinster Gardens. Znajdują się tam “fałszywe domy” (“Dummy houses”). Historia tego miejsca sięga czasów, gdy pociągi londyńskiego metra napędzane były silnikami parowymi. Parę co jakiś czas trzeba było wypuścić, więc za fasadą “fałszywego domu” znajduje się po prostu otwarty fragment tunelu metra, którym wydostawał się dym. Przechodząc obok trudno się zorientować, że coś jest nie tak. Fasada budynków ma 1,5 metra grubości, dom ma drzwi i okna – wygląda normalnie. Podobno o takie rozwiązanie poprosili okoliczni mieszkańcy, którym przeszkadzała dziura w ziemi i przerwa w ciągu ładnych kamienic. Słyszeliście wcześniej o „fałszywych domach”?

dummy houses w Londynie

Fotografia z lewej strony: fasada „fałszywych domów” w Londynie. Fotografia z prawej strony: odsłoniety tunel metra znajdujący się za fałszywą fasadą budynku. Fot. z lewej: SladenOwn work, Public Domain, Link, fot. z prawej: Hywel Williams, CC BY-SA 2.0, Link

20. 30% ziaren kakao służących do wyrobu czekolady na całym świecie pochodzi z Wybrzeża Kości Słoniowej.

21. Najstarsze mumie na świecie mają około 5-7 tys. lat i znajdują się w Chile.

22. W Szwecji znajduje się około 221 tys. wysp, ale tylko około 1000 z nich jest zamieszkanych.

23. Na Krecie rośnie najstarsze drzewo oliwne, które wciąż daje owoce. Jego wiek może sięgać 2-4 tysięcy lat.




24. Największy diament na świecie to Wielka Gwiazda Afryki, inaczej Cullinan. Został wydobyty w kopalni w Pretorii. Po wydobyciu ważył 3106 karatów, czyli około 620 gramów i miał rozmiary 10x6x5 cm. Więcej ciekawostek o diamentach znajdziecie w tym wpisie.

25. Znajdująca się w Jordanii Petra to starożytne miasto. Ze względu na kolor skały, w której zostało wykute nosi nazwę „Różowego Miasta”.

Widok na Petrę - skalne miasto w Jordanii

Widok na skalne miasto (fot. wikipedia // CC BY-SA 3.0)




26. „Różowym Miastem” nazywany jest również Erewan – stolica Armenii, to z kolej z tego względu, że wiele budynków w tym mieście wzniesionych zostało ze skały wulkanicznej o kolorze różowym.

27. W Indiach produkuje się 75% wszystkich przypraw, które są dostępne w sprzedaży na całym świecie – kraj ten eksportuje 180 rodzajów przypraw do 160 krajów.

28. Llivia jest hiszpańską eksklawą (czyli obszar jednego kraju na terytorium innego) znajdującą się terytorium Francji. Miasteczko to zamieszkuje 1,5 tys. mieszkańców.

29. Jeszcze dziwniejszy jest zespół enklaw i eksklaw na pograniczu bejgijsko-holenderskim. Miasto Baarle, bo o nim mowa poprzecinane jest granicami w taki sposób, że część domów znajduje się w dwóch krajach – o przynależności terytorialnej takiego domu decyduje to, gdzie znajdują się drzwi wejściowe… a co jeśli do domu można wejść zarówno z Belgii, jak i Holandii…?

 Holendersko-belgijska granica w enklawie Baarle

Granica wytyczona przez środek głównych drzwi wejściowych do domu // fot. Toerisme Baarle-Hertog-Nassau




30. W lodowcach znajdujących się na Antarktydzie uwiezione jest 70% słodkiej wody dostępnej na ziemi.

31. Pomimo ogromnego obszaru Chiny znajdują się w jednej strefie czasowej. Dochodzi w związku z tym do częstych kuriozów, takich jak np. wschód słońca o godzinie 10:00. Ten problem mają np. mieszkańcy Urumqi, stolicy prowincji Xinjiang.

32. Największa gorącą pustynia na świecie? Większość z nas bez zająknięcia powie, że Sahara. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się ile piasku jest na Saharze? Otóż piasek pokrywa zaledwie 20%-25% jej powierzchni. Reszta to pustynie skalne, żwirowe oraz kamienne. 25% Sahary stanowią ponadto góry znajdujące się w jej środkowej części.

33. 828 metrów wysokości ma najwyższy budynek na świecie, czyli Burdż Chalifa. Tymczasem my również mamy się czym pochwalić. Od 20.02.2021 roku najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej jest warszawski wieżowiec Verso Tower. Zdetronizował poprzedniego rekordzistę (wieżowiec The Shard z Londynu) o 40 cm. Verso Tower ma 310m wysokości.

34. Wiedzieliście, że Falklandy (brytyjskie terytorium zamorskie położone około 480km od wybrzeży Argentyny) zamieszkuje więcej owiec niż ludzi? Na 1 mieszkańca przypada około 200 owiec!

35. Z Falklandów przenosimy się do Whittier na Alasce. Dlaczego akurat tam? Ponieważ jest to miasto, które mieszka pod… jednym dachem. Żyje tu niewiele ponad 200 osób, z który większość (poza 1 mężczyzną, który wybrał kampera) mieszka w 14-piętrowym bloku Begich Towers. Blok powstał po zakończeniu II wojny światowej, a poza mieszkaniami mieści się w nim: szkoła z salą gimnastyczną, poczta, komisariat, sklepy spożywcze, biura, pralnia, kościół i plac zabaw. Ciekawe, prawda?

36. Europejskie kraje: Andora, Liechtenstein, Monako, San Marino i Watykan to jedne z najmniejszych państw na świecie, a także jedyne na świecie państwa, w których nie ma ani jednego portu lotniczego.

37. Wiedzieliście, że zamek Windsor to największy współcześnie zamieszkiwany zamek na świecie? Wraz z londyńskim pałacem Buckingham oraz pałacem Holyrood w Edynburgu jest jedną z trzech głównych, oficjalnych rezydencji brytyjskiej monarchii. Warto wspomnieć, że zamek Windsor ma 5,3 hektara, 800 m długości, 1000 pokoi i 19 baszt. W zamku Windsor zatrudnionych jest aż 150 pracowników, dbających o utrzymanie go w porządku.

38. W 2014 roku w Rowie Mariańskim na głębokości pomiędzy 6010 i 6929 metrów odkryto skorupiaka. Po badaniach morfologicznych oraz genetycznych eksperci doszli do wniosku, że to nowy gatunek. Skorupiak jakich wiele powiecie? Nic bardziej mylnego ? W jego niewielkim, 5-cio centymetrowym ciele odnaleziono…. mikrowłókno tworzywa sztucznego. Okazało się, że w 83% przypomina ono Poli(tereftalan etylenu) (PET), który w przemyśle wykorzystywany jest przede wszystkim do produkcji włókien syntetycznych i butelek plastikowych. W 2020 roku oficjalnie nadano mu nazwę Eurythenes plasticus. Tym samym stał się pierwszym gatunkiem na ziemi, który w swojej nazwie posiada słowo “plastik”.

Eurythenes plasticus

Eurythenes plasticus // fot. Johanna Weston, Alan J. Jamieson – Newcastle University, WWF Germany, Attribution, Link

39. Pora na ciekawostkę meteorologiczną. Największe wahanie temperatury zanotowano pomiędzy 23 i 24 stycznia 1916 roku w Browning (stan Montana), w USA. Temperatura spadła o 56 st. C czyli z 7 st. C do – 49 st. C!

40. Spodziewalibyście się, że na Antarktydzie znajdują się bankomaty? Znajdują się na stacji polarnej McMurdo Station. Zainstalowano je w okolicach 2000 roku.

Bankomaty na Antarktydzie

fot: https://blogs.nasa.gov/Summer_on_the_Ice/2010/12/01/post_1291221230641/




Jeśli lubisz ciekawostki dołącz do naszej ciekawostkowej grupy na facebooku.

Zobacz też:

Zaskakujące ciekawostki o Londynie
Kraków ciekawostki
Antarktyda ciekawostki
Ciekawostki o Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie
Ciekawostki ze świata zwierząt


Źródła: (1),(2),(3),(4),(5),(6),(7),(8),(9),(10),(11),(12),(13),(14)

Skomentuj