By dokładnie poznać historię doliny młynów w regionie włoskiego miasta Sorrento musimy cofnąć się około 35 000 – 37 000 lat wstecz. W efekcie wybuchu superwulkanu Campi Flegrei doszło do wyrzeźbienia głębokiej przepaści w wapiennym płaskowyżu znajdującym się w sąsiedztwie obecnego starego miasta Sorrento. Wraz z upływem lat woda przedarła się przez wulkaniczny gruz i wyrzeźbiła wąskie kanały prowadzące do morza.
Według niektórych źródeł pierwszy młyn w „Valle dei Mulini” powstał już w XIII wieku. Poza młynem, który dostarczał mąkę mieszkańcom Sorrento i okolic w dolinie powstał również tartak oraz łaźnia publiczna. Przez kilkaset lat był to ważny ośrodek przemysłowy dla okolicznych mieszkańców. Budowa placu „Piazza Tasso” (od 1866 roku) odizolowała dolinę od morza i spowodowała nagły wzrost wilgotności w dolinie młynów (niektóre źródła wspominają nawet o 80% wilgotności powietrza) – był to początek końca świetności młynów położonych w “Valle dei Mulini”. Wpływ na upadek przemysłu w dolinie młynów miały również nowoczesne fabryki, które zaczęto otwierać w okolicy pod koniec XIX wieku. Budynek został zamknięty i opuszczony w 1940 roku.
Historia tego miejsca jednak nie kończy się jednak w tym momencie. Dzięki bardzo dużej wilgotności powietrza, nasłonecznieniu oraz obecności tufu wulkanicznego w dolinie zadomowiły się bardzo rzadkie gatunki roślin. Kamienne budowle pamiętające czasu średniowiecza porośnięte przez paprocie Phillitus Vulgaris wyglądają niesamowicie, a ich podziwianie możliwe jest ze znajdującej się tuż nad doliną ulicy Via Fuorimura. Widok ten uważany jest za jeden z najbardziej zachwycających widoków na całym Półwyspie Sorrento. Po kilkudziesięciu latach od opuszczenia doliny młynów przez człowieka natura dopomina się o swoje. Dzięki zbudowanej niedawno infrastrukturze opuszczony kompleks można podziwiać również nocą.
Zobacz też:
• Potrzymaj mi piwo, czyli historia pewnego pilota, który po pijaku ukradł samolot i wylądował nim w centrum miasta
• Alexander Selkirk – historia prawdziwego Robinsona Crusoe
• Juliane Koepcke przeżyła katastrofę samolotu, który spadł z 3000 metrów
• Vesna Vulović – stewardesa, która przeżyła upadek z 10 000 metrów!
• Roy Cleveland Sullivan – człowiek, który przeżył 7 uderzeń pioruna
Źródła: (1),(2)
Skomentuj
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.