W czasach II wojny światowej w Sudetach i na Ziemi Lubuskiej powstało mnóstwo podziemnych korytarzy, schronów, kompleksów, a nawet całych miast schowanych pod ziemią. Tajemnicze podziemia wykuwali wykonując katorżniczą pracę więźniowie obozów koncentracyjnych. Idea budowy tych miejsc związana była z paranojami Hitlera, jego snem o potędze III Rzeszy i często absurdalnymi pomysłami strategicznymi. Z podziemiami powstałymi w czasach II wojny światowej związane są legendy, a niejeden śmiałek próbował w nich szukać skarbów.
Góry Sowie – Projekt Riese – Walim, Rzeczka i Osówka
W Górach Sowich znajduje się kilka kompleksów podziemnych tuneli, stanowiących wielki projekt pod kryptonimem „Riese”, czyli „Olbrzym”. Pomiędzy Walimiem a Rzeczką znajduje się kompleks podziemnych tuneli w kształcie litery E oraz ogromnych hal. 750-metrowa trasa została udostępniona do zwiedzania.
Relacje świadków i badania przekonują, że oprócz znanych dwóch hal i trzech sztolni znajdują się tu jeszcze cztery inne hale i jedna sztolnia. Podobno pod koniec wojny przywożono tu i ukrywano skradzione dzieła sztuki z całej podbitej Europy.
Na kompleks Osówka składają się trzy podziemne sztolnie. Na jednej z nich znajduje się uskok, który może świadczyć o wysadzeniu i zasypaniu części podziemi. W tych tajemniczych podziemiach znajdowała się podobno elektrownia wodna z wielkim wodospadem. Nigdy jej jednak nie odkryto. Obecnie w kompleksie Osówka położonym w na południowy wschód od miejscowości Głuszyca (dolnośląskie) zwiedzać można 1500 metrów podziemnych korytarzy, wyrobisk, hal i bunkrów.
Podziemia Zamku Książ w Wałbrzychu
Zamek Książ w Wałbrzychu położony jest na szczycie góry. Podczas II wojny światowej pod zamkiem wykute zostały 2 poziomy podziemi, do których prowadzi szyb z zamku, w którym miała kursować winda.
Podziemia znajdują się 15 m i 55 m poniżej zamkowego dziedzińca. Wyższy z poziomów jest udostępniony do zwiedzania, a na niższym mieści się stacja sejsmograficzna PAN. Podobno na dolnym poziomie znajdowała się stacja kolejowa. Legenda głosi, że w 1945 roku wyjechał pociąg ze Świebodzic do Wałbrzycha, podobno nigdy nie dotarł do stacji docelowej, tylko wjechał do podziemi Książa.
Jak wynika z zapisków ulubionego architekta A. Hitlera, Alberta Speera, oraz innych dokumentów dotyczących podziemnych tuneli nie jest wykluczone, że ich powierzchnia jest dwa razy większa niż ta, która jest nam dzisiaj znana (3200 metrów kwadratowych). Zostało to zmierzone na podstawie betonu, który przywieziono do zamku. Podziemia Zamku Książ to również część projektu „Riese”.
Latające Skrzydło w Kamiennej Górze
Do największych podziemnych kompleksów z czasów II wojny światowej należą podziemia Kamiennej Góry. W samym centrum znajduje się kilka poziomów korytarzy miasta pod miastem. Część z tych tajemniczych podziemi jest udostępnionych do zwiedzania. Trasa turystyczna nosi nazwę „Projekt Arado”, od nazwy bombowca odrzutowego Arado – Latające Skrzydło, który miał być rzekomo produkowany w podziemiach Kamiennej Góry.
Międzyrzecki Rejon Umocniony
Międzyrzecki Rejon Umocniony to jedne z największych fortyfikacji w Europie, które rozciągają się od okolic Czerwieńska przez Międzyrzecz i Skwierzynę, aż do Gorzowa Wielkopolskiego. W rejonie tym powstało 106 bunkrów, a 21 pośród nich połączonych jest siecią tuneli znajdujących się 50 m pod ziemią. Znajdowały się w nich stacje kolejowe, koszary, a nawet ukryte były działa sztuki i inne skarby, które odkryli rosyjscy żołnierze podczas marszu na Berlin. Legenda mówi, że gdzieś z tych podziemiach ukryta była (lub jest) Bursztynowa Komnata. Wiele spośród podziemi jest udostępnionych do zwiedzania. Co ciekawe podziemia odcinka centralnego Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego są obecnie rezerwatem nietoperzy, w którym zimuje ponad 30 tys. osobników należących do 12 gatunków nietoperzy.
Zobacz też:
• Kowloon – Chińskie miasto mroku
• Hashima – wyspa duchów
• Kolmanskop – opuszczone “diamentowe” miasto w Namibii
• Dziwne budynki z całego świata
• Nie tylko Wenecja – oto najpiękniejsze miasta na wodzie podobne do Wenecji
źródła: (1),(2),(3),(4)