Czego nie wolno dawać w prezencie i dlaczego? - Zalajkowane.pl
Nowe!

Czego nie wolno dawać w prezencie i dlaczego?

Współczesna etykieta obdarowywania prezentami opiera się na wielowiekowych tradycjach i zwyczajach. Zasady te dotyczą nie tylko dawania prezentów, ale także jasno określają jakie podarki są zabronione. Chcecie wiedzieć czego nie wolno było dawać w prezencie i dlaczego?

Noże

Zła sława noży zrodziła się wraz z powstaniem światopoglądu religijnego oraz sformułowaniem głównych cech złych duchów i mocy. Praktycznie we wszystkich przekonaniach wszystko co posiada ostre kąty, ostre krawędzie przyciąga złe moce. Z tego powodu nóż jest kojarzony ze wszystkim co złe, a podarowany komuś może przyciągać spory, kłótnie, choroby i inne kłopoty związane z obecnością złego ducha, którego wprowadziło się do domu obradowanego razem z tym prezentem. Dlatego nóż jako prezent jest zabroniony.

Zegarek

Zakaz darowania zegarków obowiązuje przede wszystkim w kulturach Wschodu, chociaż i na Zachodzie nie zawsze są z radością przyjmowane. Starożytna tradycja chińska traktuje taki dar jako zaproszenie do grobu, życzenie rychłego dokończenia żywota, podczas gdy w kulturze zachodniej ostre krawędzie zegarków związane są, jak noże, z przyciąganiem złych mocy.

Parasol

Parasol zyskał złą sławę w Europie już w średniowieczu, kiedy tylko pojawił się na naszych ziemiach za sprawą Greków. Złożony mechanizm o ostrych krawędziach symbolizował doskonałe narzędzie do przyciągania nieczystych sił. Ponadto, parasole były bardzo drogie, dlatego dawanie takiego prezentu wydawało się zbyt wyszukane jak na standardy przyzwoitego społeczeństwa przystało, a ponadto rodziło zobowiązanie u obdarowanego do sprezentowania czegoś równie wyszukanego i kosztownego.

Pasek

I znowu zwyczaj, który pochodził z kultury Starożytnego Wschodu i tradycyjnych japońskich wierzeń. Pas – obiekt, który symbolizuje akt wiązania, ściskania – można odczytać tak, że obdarowujący chce podświadomie nałożyć swoją wolę, swoje myśli, ograniczając wolność i sukcesy osoby, dla której ten prezent jest przeznaczony.

Rękawiczki

Rękawiczki, które dzisiaj służą wyłącznie do ochrony rąk, dawniej pełniły rolę symboliczną, wywodzącą się ze złożonych relacji między rycerzami i damami – w epoce średniowiecza i w renesansie. Przy pomocy unikalnych, zapomnianych już znaków i gestów można było nawiązać albo zerwać stosunki między osobami. Dlatego darowanie rękawic symbolizowało zerwanie, rozdzielenie. Ten obraz i symbol były tak żywe, że stały się tradycją, która przetrwała do dziś.

Krzyż

Każdy ma swój własny krzyż. Dlatego dając tak złożony i niejednoznaczny podarunek, osoba obdarowywana może zrozumieć ten prezent jako chęć przerzucenia swojego ciężaru, doświadczeń, problemów, przez tego, który daje. Nawet jeśli darczyńca ma szczęśliwe życie, w dalszym ciągu jest to kłopotliwy prezent.

Na co uważać dając prezent?

Obecnie, w cywilizacji zachodniej, prezenty daje się w geście sympatii i pamięci. Iprezent jest przeważnie bardziej symboliczny niż cenny materialnie. Na Wschodzie upominkom i darom przypisuje się znacznie większe znaczenie. W kulturze arabskiej otrzymanie prezentu wymaga rewanżu, który powinien być przynajmniej równie kosztowny, natomiast w etykiecie chińskiej obdarowywany zawsze za pierwszym razem odmawia przyjęcia prezentu i konieczne jest ponawianie prób obdarowania – do skutku. Ale w każdej kulturze, wybierając prezent, przekazujemy część swojej duszy, energii, życzeń osobie, dla której jest on przeznaczony. O tym akurat mówią wszystkie kultury – od starożytnych chińskich i hebrajskich, po średniowieczne europejskie oraz tradycyjne krajów Bliskiego Wschodu.

źródło: umnaja.ru

Skomentuj