Piękno opuszczonych miejsc część 3
Nowe!

Piękno opuszczonych miejsc część 3

Witajcie! Jakiś czas temu pokazywałem wam już kilka fajnych, opuszczony miejsc (pierwsza cześć tutaj – klik, a druga część tutaj – klik). Ponieważ wielu osobom się podobało pogrzebałem i znalazłem kolejne ciekawe lokalizacje, którymi chciałbym się z wami podzielić. Jeśli ten wpis również wam się spodoba, to udostępniajcie na „fejsbuka” żebyśmy mogli dotrzeć do większej ilości osób (z góry dziękujemy). Zapraszam zatem na krótką wycieczkę! 🙂

#1 Kopalnia w Mirnym – Rosja

Od 1957 roku wydobywano tu diamenty metodą odkrywkową. W latach największej świetności pozyskiwano w ten sposób diamenty o masie ponad 2 milionów karatów rocznie. W 2011 roku kopalnia została ostatecznie zamknięta, a jej dno pokryto grubą na 45 metrów warstwą gruzu oraz zalano. Licząca 525 metrów głębokości i 1,20 km średnicy kopalnia jest drugą pod względem wielkości dziurą w ziemi wykonaną przez człowieka. Co ciekawe nad kopalnią zakazano jakiś czas temu lotów śmigłowców, gdyż kilkakrotnie zostały one wessane przez tworzące się w kopalni prądy powietrzne.

opuszczona kopalnia Mirny

opuszczona kopalnia Mirny

#2 Ryu-Gyong Hotel – Korea Północna

Budowa hotelu rozpoczęła sie w 1987 roku, lecz 5 lat później została przerwana. Liczący 105 pięter budynek o wysokości 330 metrów był pierwszym poza Chicago i Nowym Jorkiem budynkiem mającym więcej niż 300 metrów. Mimo, że stan surowy budynku został ukończony, zanim wstrzymano prace w 1992, przez 16 lat stał on opuszczony bez wstawionych okien, zamontowanych instalacji oraz wyposażenia. Przez ten czas północnokoreański rząd próbował znaleźć inwestora, który za ok. 300 milionów dolarów dokończyłby i zmodernizował hotel.

Ryu-Gyong opuszczony hotel

Ryu-Gyong opuszczony hotel

#3 Opuszczone miasto /osiedle – Sanzhi, Tajwan

Jeszcze w 2009 roku podróżując wzdłuż tajwańskiego wybrzeża można było natknąć się na dziwaczne domy, które swoim kształtem przypominały UFO. Jaskrawo pomalowane budynki mieszkalne i liczna infrastruktura (m.in. baseny ze zjeżdżalniami) została niestety wyburzona. Legenda mówi, że podczas budowy przecięty na pół został posąg smoka, który znajdował się na terenie budowy i od tego czasu zaczęły się dziać bardzo dziwne rzeczy. Inna wersja to duchy holenderskich żołnierzy, których groby znajdowały się na terenie budowanego kompleksu. Najbardziej prawdopodobna jest jednak wersja, która mówi, że domy które początkowy miały służyć amerykańskim żołnierzom stacjonującym na Tajwanie, nie zostały dokończone ze względu na brak funduszy.
opuszczone osiedle Sanzhi

opuszczone osiedle Sanzhi

#4 Six Flags Jazzland – Nowy Orlean, USA

Ten opuszczony park rozrywki zniszczony został przez huragan Katrina w Sierpniu 2005 roku. Podobno cały czas mówi się o tym, że obiekt który funkcjonował od 2000 roku ma zostać odbudowany – póki co jest to miejsce dość często wykorzystywane przy produkcjach filmowych (Killer Joe 2011, Stolen 2011, Percy Jackson: Sea of Monsters 2012 i kilka innych.)

opuszczony parkrozrywki six flags

opuszczony parkrozrywki six flags

#5 Zamek Bannerman – Nowy Jork, USA

Zamek zakupiony w 1890 roku przez Francisa Bannermana jednego z największych handlarzy bronią w Ameryce znajduje się na jednej z najmniejszych wysepek na rzece Hudson (7 akrów). Na jednym krańcu wyspy zbudowano magazyny na proch i amunicję, a na drugim wspominany już zamek. W 1918 roku, jak można się domyślić doszło do wielkiego wybuchu: jedna z wież rozsypała się w gruzy, a zamkowe okna wyleciały w powietrze. W 1967 r. wnukowie Francisa sprzedali odziedziczoną posiadłość stanowi Nowy Jork, a w 2010 roku został on częściowo odnowiony i udostępniony turystom.

opuszczony zamek Bannerman USA

#6 Dworzec międzynarodowy w Canfranc – Hiszpania

Od 1928 do 1970 roku był to jeden z ważniejszych dworców kolejowych na pograniczu Francji oraz Hiszpanii. W 1970 roku zawalił się most kolejowy L’Estanguet koło Accous, a Francuzi postanowili nie odbudowywać mostu. Budynek liczący 240 metrów jest obecnie zamknięty z powodu bardzo złego stanu – jedynie w lipcu i sierpniu organizowane jest jego zwiedzanie przez lokalne biura turystyczne.

Opuszczony dworzec Hiszpania

#7 Wrak statku SS America – Fuerteventura, Wyspy Kanaryjskie

Ten zbudowany w 1940 roku statek został sprzedany w 1994 roku i miał służyć jako hotel lub więzienie w Tajlandii. Podczas transportowania statku z Grecji do Phuket sztorm zerwał liny holownicze, a ponowne próby podłączenia były nieudane. Statek osiadł na plaży Garcey, która znajduje się na zachodnim wybrzeżu Fuerteventury (Wyspy Kanaryjskie). Po pewnym czasie część rufowa oderwała się od dziobowej i odpłynęła w głąb oceanu, gdzie zatonęła. Obecnie wrak znajduje się całkowicie pod wodą.

Wrak statku SS America

#8 Park rozrywki Dadipark – Dadizele, Belgia

Otwarty w 1950 roku, a obecnie opuszczony park rozrywki znajduje się 15 km od granicy z Francją. W latach swojej „chwały” ten pierwszy na terenie Blegii park rozrywki odwiedzany był przez ponad 1 milion turystów każdego roku. Co ciekawe wstęp do Dadipark był zawsze bezpłatny, a większość atrakcji znajdujących się na terenie parku działała bez potrzeby używania prądu. W 2002 roku park miał zostać zamknięty jedynie na rok, w celu renowacji… do dziś nie został jednak otwarty.

Opuszczony park rozrywki Dadipark Belgia

#9 Szpital wojskowy – Beelitz, Niemcy

Zbudowany w 1898 roku kompleks składał się z 60 budynków i pierwotnie miał być sanatorium dla pracowników berlińskich korporacji. W związku z wybuchem I wojny światowej sanatorium zmieniono na szpital wojskowy. Okazały kompleks opuszczony w 2010 roku coraz bardziej niszczeje. Ponieważ brak tu jakiejkolwiek ochrony, czy zabezpieczeń obiekt odwiedzany jest przez spragnionych wrażeń turystów. Kręcono tu sceny do filmów: „Pianista” Polańskiego oraz „Walkiria” Singera, a zespół Rammstein nagrał tu teledysk „Mein Herz brennt”. Ciekawostka: Adolf Hitler (wówczas żołnierz piechoty) trafił do szpitala w 1916 roku po bitwie nad Sommą, w trakcie której został ranny w nogę i spędził w nim 2 miesiące.

Opuszczony szpital Beelitz

Opuszczony szpital Beelitz

#10 Zamek Chateau Miranda – Celles, Belgia

Wybudowany w 1866 roku zamek (letnia rezydencja) książęcej rodziny Liedekerke-Beaufort uznawany jest przez wielu wielbicieli eksplorowania opuszczonych miejsc za jedną z najpiękniejszych porzuconych budowli w Europie. Zamek służył właścicielom do momentu wybuchu drugiej wojny światowej, kiedy to naziści przejęli go i zamienili w bazę wojskową. W 1958 roku Chateau de Miranda kupiła belgijska linia kolejowa SNCB, która organizowała tu letnie obozy dla dzieci kolejarzy. Porzucony w 1991 roku obiekt niszczeje coraz bardziej i pomimo wielu prób znalezienia mu nowego właściciela – chętnych brak. Podobno w 2014 roku ma zostać rozebrany.

Opuszczony zamek Belgia

Opuszczony zamek Belgiaphoto credits: davidbakerphotography.com

źródło: wikipedia / distractify.com

Skomentuj