Petra to niesamowite, skalne miasto znajdujące się na liście „nowych siedmiu cudów świata”. Jedna z największych atrakcji turystycznych w Jordanii to magiczne miejsce, przyciągające każdego roku wielu fotografów, podróżników i „zwykłych” turystów. Zobaczcie sami co takiego przyciąga tłumy do tego miejsca.
Petra historia
Miasto położone jest w południowo-zachodniej części Jordanii. Petra leży na terenie wyżynnym i półpustynnym, w skalnej dolinie (skały ciągnął się na około 1,6km). Prowadzi do niego jedynie wąska droga wśród skał – wąwóz As-Sik.
Miasto poprzecinane jest licznymi wąwozami i wąskimi przejściami, częściowo wykute w skale, a częściowo ze skał zbudowane. Petra to przede wszystkim ruiny miasta Nabatejczyków (kupieckie plemię, które zasiedlało tereny Izraela i Jordanii od początków VI wieku p.n.e.). W okresie świetności w skalnym mieście mieszkało około 30 tysięcy osób, a swój rozwój zawdzięcza doskonałemu położeniu na szlakach handlowych, które łączyły Półwysep Arabski z Morzem Śródziemnym i Palmyrą w dzisiejszej Syrii.
Przez wiele lat Petra opierała się atakom Ptolemeuszy i Seleucydów. Ta sztuka nie udała się również królowi Judei, Herodowi Wielkiemu, próbującemu zdobyć Petrę razem z egipską królową Kleopatrą, ani też cesarzowi Oktawianowi Augustowi. Dopiero w 106 roku (rok po śmierci ostatniego władcy Rabela II) skalne miasto zostało zdobyte przez rzymskiego cesarza Trajana, który ustanowił w nim stolicę nowej prowincji rzymskiej – Arabii. Był to jednocześnie kres niezależnego królestwa Nabatejczyków.
W czasie średniowiecznych wypraw krzyżowych, Petra została zajęta przez krzyżowców, którzy zbudowali tutaj dwie cytadele, a następnie przez Saladyna – skalne miasto zostało w znacznym stopniu zniszczone i popadło w ruinę, z której się już nie podniosło. W międzyczasie liczne trzęsienia ziemi niszczyły miasto, a największe zniszczenia przyniosło trzęsienie z 363 r., po którym miasto zaczęło się wyludniać.
Skalne miasto zostało „zapomniane” i dopiero w 1812 roku Europejczycy odkryli je ponownie. To, co dziś można podziwiać to jedynie „mały” fragment jaki pozostał po wielkim mieście.
Petra – zabytki
• Al-Chazna – przez Beduinów nazywana „Skarbcem Faraona” – wykuta w skale dwupiętrowa budowla, wysoka na 40 metrów i szeroka na 25 metrów. Najsłynniejszy zabytek w skalnym mieście. Pod nią znajduje się cmentarz. W dawnych czasach prawdopodobnie była to świątynia.
Skarbiec można zobaczyć z góry i naprawdę warto, bo widok jest niesamowity. Są dwie możliwości dotarcia na szczyt – pierwsza kosztuje 10 JOD (czyli około 60zł) – za tyle lokalni ludzie proponują „tajemne przejście”, przez które dojdziecie w 20 minut. Druga opcja jest całkowicie darmowa -trzeba iść szlakiem Al-Khubtha. Droga na górę jest naprawdę piękna, a widoki nie do opisania.
• Ad-Dajr – czyli Klasztor – budynek na pierwszy rzut oka podobny do Skarbca, jednak jest od niego większy – mierzy 45 metrów wysokości i 50 metrów szerokości. Kiedyś znajdował się tam kościół chrześcijański. Został zbudowany w III wieku p.n.e. jako grobowiec. Do Klasztoru jest trudna i męcząca droga, trzeba się wspiąć po 800 schodach, co może zająć nawet godzinę!
• Kasr Bint Firaun – Pałac Córki Faraona. Nazywany również świątynią Duszary (lokalnego bóstwa Nabatejczyków). Od słynnego Skarbca szersza o 4 metry, a wysokości ścian sięga 23 metrów.
• Wielki zespół Grobowców Królewskich – znajduje się na Ścianie Królewskiej. W jego skład wchodzą: „Grobowiec Urny”, „Grobowiec Jedwabny”, „Grobowiec Koryncki” i „Grobowiec Pałacowy”. Jako ciekawostkę możemy dodać, że nigdy nie znaleziono w nich żadnych szczątków.
• Grobowiec Sextiusa Florentinusa – wzniesiony w północnej części Petry grobowiec, to jeden z najbardziej znanych zabytków miasta, które są związane bezpośrednio z Rzymianami. Sextius Florentinus był namiestnikiem rzymskim, który sprawował władzę około 128 roku.
• Teatr– jest to jeden z największych obiektów w Petrze, mieszczący od 6 do nawet 10 tysięcy widzów.
• Grobowiec Obelisków – grobowiec posiada cztery obeliski uformowane w skale. Prawdopodobnie był wykorzystywany do przeprowadzania obrzędów żałobnych. Jest on otoczony kamiennymi siedzeniami.
• Wielka Świątynia – jest to jedna z nielicznych budowli, która jest budowlą wolno-stojącą. Składa się z sanktuarium górnego i dolnego oraz właściwej świątyni. Ogromną budowlę (zajmuje obszar 7560 m2) osłaniają cztery 40-metrowe kolumny, a do świątyni prowadzą częściowo zrekonstruowane schody. Od roku 1993 kompleks badają amerykańscy archeolodzy z Uniwersytetu Browna.
Petra – ciekawostki
• Legenda głosi, że nazwa Skarbca wzięła się od tego, że na szczycie ukryty jest skarb egipskiego Faraona. Inna wersja podaje, że w urnie znajduje się ukryte złoto Nabatejczyków. Niestety znaleźli się ludzie, którzy próbowali rozbić urnę, przez co teraz wygląda jakby była podziurawiona. Byli też i tacy, którzy chcieli zdjąć urnę ze szczytu.
• Nabatejczycy zaczynali budować od góry, wyobrażacie sobie budować dom zaczynając od dachu?? Trochę to dziwne, prawda? Opadające na dół skały zaczynały tworzyć naturalne podłoże dla budowniczych.
• Nabatejczycy zbudowali bardzo zaawansowany system wodociągów, którymi woda dostarczana była z Ain Musa, a dodatkowo wymyślili i wykonali cały kompleks cystern do gromadzenia tej wody – w okresach największej świetności miasta ilość wody na jednego mieszkańca wynosiła nawet 7 litrów na dzień!
• Petra to nie jedyne miasto wykute w skale przez Nabatejczyków. Całkiem niedaleko Petry położona jest tzw. Mała Petra, gdzie również można podziwiać budowle skalne.
• Potomkowie ludu nabatejskiego do dzisiaj żyją na terenie miasta. Mieszkają w jaskiniach, a część z nich zamieszkuje nawet grobowce. Państwo jordańskie prowadzi specjalny program i zachęca ich do przesiedlenia się do specjalnych osiedli.
• W 1985 roku Petra została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
• Obecnie skalne miasto odwiedza około 3000 osób dziennie.
• W Petrze w 1989 roku nakręcono film Indiana Jones i Ostatnia Krucjata, który przyczynił się do wzrostu popularności tego miejsca.
• W Piśmie Świętym (Stary Testament) skalne miasto występuje pod nazwą „Sela”, (wyrażenie pochodzące od nieużywanego „być wyniosłym”, oznaczające skałę). Spekuluje się również, że w innych miejscach Biblii nazwa „Bosra”, również odnosi się do Petry
• Petra jest również znana jako „rose-red city” – nazwa pochodzi od pięknego koloru skały, w której wyrzeźbiono wiele budynków
Petra nocą
Petra to niezwykłe i warte odwiedzenia miasto, jednak wielu turystów jedzie tam właśnie po to, aby zobaczyć skalne miasto nocą. W wyznaczone dni tygodnia (poniedziałek, środa, czwartek) organizowana jest tak zwana „Petra by night”, czyli możliwość nocnego zwiedzania części miasta. Na tą okazję drogi podświetlane są lampionami, a przed Skarbcem odbywają się główne pokazy.
Przed wejściem wszyscy są proszeni o zachowanie ciszy i nie używanie fleszy. Niestety większość ludzi zapomina o zakazie i robią zdjęcia z fleszem lub też włącza latarki w telefonach, przez co całe wydarzenie traci na wartości, a atmosfera stworzona przez organizatorów nie oddaje w pełni całego piękna skalnego miasta nocą.
Kiedy jechać do Petry
Wiosną turystów jest najwięcej i wtedy ceny są najwyższe. Latem upały bywają uciążliwe, a zimą przy bardzo dużych deszczach Petra jest zamykana. Jesień to chyba najbardziej odpowiednia pora roku pod każdym względem, by wybrać się do Petry.
Petra – jaki hotel wybrać
Na terenie Petry nie ma żadnych hoteli ani miejsc noclegowych, a zostawanie na noc w skalnym mieście jest oficjalnie zabronione. Warto wybrać miejsce do zakwaterowania, które będzie niedaleko wejścia do Petry.
Tańsza opcja to Sunset Hotel, co prawda ma tylko 1*, a nocleg w pokoju 2-osobowym ze śniadaniem kosztuje 25 dinarów. Natomiast hotel 5* (bardziej luksusowy z basenem) to np. Movenpick Resort Petra.
Skalne miasto – ceny biletów
Trzeba pamiętać, że na terenie Petry można przebywać od godziny 5 rano do zachodu słońca (w zimie jest to godzina 17, a w lecie 20). Aby kupić bilet należy okazać paszport, ponieważ bilety są imienne.
Ceny biletów wstępu do Petry.
Ceny biletów zależą od tego czy… zostaniecie w Jordanii dłużej niż jeden dzień. Jeśli nie, to koszt wstępu do skalnego miasta wyniesie 90 JOD (470 zł/osoba). Jeśli zostaniecie dłużej niż 1 dzień bilety będą tańsze:
– 1-dniowy bilet wstępu – 50 JOD (około 260 PLN) za osobę
– 2-dniowy bilet wstępu – 55 JOD (około 286 PLN) za osobę
– 3-dniowy bilet wstępu – 60 JOD (około 312 PLN) za osobę
Dodatkowo za podziwianie całego wydarzenia Petra by Night kosztuje 17 JOD (96 PLN) od osoby. Warto wiedzieć, że można kupić dużo wcześniej przed wyjazdem przez Internet kartę Jordan Pass, w którą wliczone są wiza i bilety wstępu do wielu atrakcji, w tym właśnie do Petry.
Zobacz też:
• 13 najpiękniejszych kolorowych jezior na świecie
• Park Narodowy Sekwoi pełen drzew gigantów!
• 14 ekstremalnych miejsc zamieszkanych przez ludzi
• Hang Son Doong – największa jaskinia na świecie
• 25 najbardziej kolorowych miast na świecie
źródła:
(1), (2), (3), (4), (5), (6), (7)