Kokos morski - "zakazany owoc" - Zalajkowane.pl
Nowe!

Kokos morski – „zakazany owoc”

Na wyspach Praslin i Curieuse na Seszelach rośnie jedna z najbardziej niespotykanych palm na świecie. „Coco de mer”, czyli kokos morski, a tak właściwie lodoicja seszelska, ma wysoki, smukły pień, który osiąga wysokość do ponad 30 metrów. Na jego wierzchołku znajduje się korona z liści o średnicy niemalże 5 metrów. U dojrzałych roślin liście często otoczone są frędzlami, a ich zwiędłe końce zwisają z palmy poniżej soczyście zielonej korony.

kokos morski

fot. Wouter Hagens/Wikimedia


kokos morski

fot. www.vcocodemer.sc



Kokos morski i … piękne pośladki

Palmy są prawdopodobnie najbardziej znane ze swoich ogromnych nasion – największych i najcięższych w świecie flory. Lecz to nie ich wielkość a kształt sprawia, że kokos morski jest tak słynnynasiona te mają kształt niesamowicie przypominający… kobiecą pupę. Jedna z archaicznych nazw botanicznych tej palmy brzmiała lodoceia callipyge, gdzie callipyge w języku greckim oznacza „piękne pośladki„.

kokos morski

fot. gardenofeaden.blogspot.in

kokos morski

fot. Brocken Inaglory/Wikimedia

kokos morski

fot. Brocken Inaglory/Wikimedia



Kokos Malediwski

Kokos morski był owiany tajemnicą i legendą prawdopodobnie bardziej niż jakiekolwiek drzewo na świecie. Wieki temu, zanim Seszele zostały odkryte i zasiedlone, orzechy kokosa morskiego były wymywane na odległych wybrzeżach – na przykład na Malediwach, gdzie drzewo nie było znane. Tam zbierano go z plaż i sprzedawano. Ze względu na swój niezwykły kształt i rozmiar orzech był postrzegany jako fascynujący obiekt o silnych właściwościach afrodyzjakalnych, a ponieważ sprzedawano go na Malediwach nazywany był kokosem malediwskim. Nadal jest to odzwierciedlone w jego naukowej nazwie lodoicea maldivica.

kokos morski

fot. Gerald Arzt/Flickr

kokos morski

fot. chaletsdanseforbans.blogspot.in

kokos morski

fot. Seychelles Tourism Board



Kokos morski – pochodzenie nazwy

Kiedy owoc kokosa morskiego wpadnie do morza opada na dno z powodu swojej wagi i gęstości. Po spędzeniu znacznego czasu na dnie jego łupina odpada, a rozkład wewnętrzny uwalnia gazy i sprawia, że orzech unosi się ku powierzchni. Wielu żeglarzy widziało orzechy wypływające z głębi morza i byli przekonani, że rosną na podwodnych drzewach w lesie, gdzieś na dnie Oceanu Indyjskiego. Z tego przekonania wynika nazwa drzewa „coco de mer”, czyli po francusku „kokos morski”.

kokos morski

fot. Botanical Museum Berlin




W tamtym okresie orzechy kokosa morskiego były bardzo wartościowe, a wszystkie okazy znalezione w oceanie lub na plażach stawały się bezpośrednią własnością króla, który sprzedawał je po bardzo wysokiej cenie lub wręczał je jako drogocenne królewskie podarki. Książęta ze Środkowego Wschodu, a nawet cesarz rzymski Rudolf II Habsburg, oferowali fortunę za te rzadkie skarby.

„Orzech w kształcie pośladków” – tajemnica rozwiązana

Pochodzenie orzecha zostało ostatecznie wyśledzone na Seszelach mniej więcej w połowie XVII wieku, gdzie odkrywcy napotkali kolejną niespodziankę. W przeciwieństwie do palmy kokosowej, kokos morski ma oddzielne męskie i żeńskie drzewa. Orzech w kształcie pośladków pochodzi z żeńskiego drzewa, natomiast kwiaty z drzew męskich rozwijają się w bazie o sugestywnym, fallicznym kształcie. Podobieństwo do ludzkich narządów rozrodczych dało początek legendzie, która mówi, że w ciemne, burzowe noce, gdy nikt nie patrzy, drzewa wyrywają się z ziemi i łączą w namiętnym, cielesnym uścisku. Legenda głosi również, że ktokolwiek zobaczy kochające się drzewa umrze lub oślepnie. Nawet dzisiaj proces zapylania kokosa morskiego nie jest w pełni zrozumiany, co tylko dodaje palmie uroku.

kokos morski

fot. ViloWiki/Wikimedia

kokos morski

fot. Botanical Museum Berlin




Kiedy brytyjski generał Chalres George Gordon wylądował w 1881 roku na seszelskiej wyspie Praslin był przekonany, że odnalazł biblijny Eden. Gordon (żarliwy chrześcijanin), gdy dostrzegł kształt owoców kokosa morskiego uznał, że to zakazany owoc, który Ewa ofiarowała Adamowi.

Największe orzechy świata rosną na Seszelach

Niesamowity kokos morski posiada obecnie aż pięć rekordów botanicznych:
1. Produkuje największe dzikie owoce, ważące do 42 kg
2. Jego nasiona o masie do 17,6 kg są najcięższe na świecie
3. Wytwarza najdłuższy znany liścień, który osiąga nawet 4 metry długości
4. Żeńskie kwiaty są największe spośród wszystkich palm
5. Jest to najbardziej wydajna znana roślina, która odzyskuje składniki z obumierających liści


Zobacz też:
Okunoshima – wyspa królików
Pig Island – niezwykła plaża zamieszkana przez.. świenie
20 najdziwniejszych wysp na świecie
Hang Son Doong – największa jaskinia na świecie
Indyjski “las” utworzony przez pojedyncze drzewo


źródła: (1),(2),(3),(4)

One Comment

Skomentuj