10 najsłynniejszych piratów w historii - Zalajkowane.pl
Nowe!

10 najsłynniejszych piratów w historii

Słowo pirat wywodzi się od łacińskiego „pirata”, a to z greckiego „peiratēs” i oznacza po prostu „bandyta”. Piractwem określa się akt przemocy, który zazwyczaj prowadzi do rozboju i dokonywany jest na morzu, oceanie lub rzece. Historie piratów wielokrotnie stawały się treściami książek, czy filmów. Oto lista 10 najsłynniejszych piratów w historii z różnych stron świata.

Najsłynniejsi piraci w historii

fot. Iván Tamás via Pixabay.com



Najsłynniejsi piraci w historii – Jean Fleury

Jean Fleury był przywódcą korsarzy, którzy pływali na bardzo szybkich statkach. Hiszpańskie galeony, które przewoziły cenne surowce z Ameryki do Europy, pomimo świetnego uzbrojenia, były bardzo wolne. To napaścią na trzy z tych galeonów i zrabowaniem ich u brzegów Portugalii w 1523 roku wsławili się francuscy piraci pod dowództwem Jeana Fleury. Ładownie statków pełne były azteckich skarbów, które dla cesarza Karloa V wysłał z Veracruz Hernan Cortes. Na ich pokładzie znajdowały się również relacje z podbojów „nowego świata”. Łączna wartość łupów szacowana była na 150 000 dukatów. W ręce piratów wpadły ponadto perły o wadze 680 funtów, szmaragdy, biżuteria i złoto w sztabach.

Po tym wydarzeniu za głowę Fleury’ego wyznaczono nagrodę. W październiku 1527 roku jego okręt został osaczony przez 6 statków baskijskich w okolicach Przylądka Świętego Wincentego. Piracki statek został zatopiony, a dowodzący nim Fleury trafił do niewoli. Na rozkaz cesarza został ścięty w porcie Colmenar de Arenas.

Najsłynniejsi piraci w historii – Hayreddin Barbarossa

Barbarossa, czyli po polsku Rudobrody, dla europejskich Chrześcijan był piratem, a wśród Turków uchodził za patriotę. Był on najsłynniejszym spośród czterech ottomańskich braci. Barbarossa zbudował potężną flotę, która działała w interesie Turcji. W 1532 roku został mianowany dowódcą floty tureckiej – kapudanem paszą, która była uważana za jedną z najsilniejszych w ówczesnym świecie.

W roku 1534 Barbarossa zdobył Tunis, a już rok później wyspę Capri znajdującą się nieopodal bogatego wówczas Neapolu. Na wyspie korsarz wybudował stający po dziś dzień zamek. W roku 1537 dowodzone przez niego statki złupiły południowo-wschodnie wybrzeże Włoch, a następnie należące do Wenecji miasta Napulia i Malvasia. W kolejnym roku opanował greckie wyspy: Skiros, Patmos, Eginę, Ios i Paros. Flota Barbarossy siała postrach w zachodnim rejonie basenu Morza Śródziemnego – najpierw zaatakował Katalonię, a następnie zdobył i złupił Niceę. Wobec pokoju zawartego w 1544 roku powrócił do Stambułu, gdzie zmarł 2 lata później.

Barbarossa Hayreddin - jeden z najsłynniejszych piratów w historii

Barbarossa Hayreddin // fot. wikipedia, domena publiczna



Najsłynniejsi piraci w historii – Bartholomew „Black Bart” Roberts

Bartholomew Roberts był piratem pochodzącym z Walii. Działał przede wszystkim na Karaibach, w okolicach wysp Barbados oraz Martynika. Domniema się, że w ciągu dwóch i pół roku obrabował tam przeszło 200 statków. Do najsłynniejszych aktów piractwa „Black Barta” należy atak na Atlantyku flotę 42 portugalskich statków handlowych, które eskortowane były przez dwa galeony wojenne.

Jego niespełna 3-letnia działalność piracka zakończyła się w lutym 1722 roku, kiedy to został pojmany przez brytyjski okręt HMS „Swallow”, w zatoce u przylądka Lopez w Gabonie. Według niektórych źródeł na dwóch pirackich statkach należących do „Black Barta” odnaleziono wówczas 300 ton złota. Bartholomew „Black Bart” Roberts i 51 innych piratów trafiło przed sąd, a następnie zostało powieszonych w Cape Coast Castle, w dzisiejszej Gwinei – był to największy zakończony egzekucją proces piratów w XVIII wieku.

Bartholomew Roberts to jeden z najsłynniejszych piratów w historii

Bartholomew Roberts – w tle jego statek i statek handlowy, który splądrował // wikipedia, domena publiczna



Najsłynniejsi piraci w historii – Francis Drake

Francis Drake zdobył sławę przede wszystkim jako wspaniały żeglarz i podróżnik, który odkrywał nowe lądy. Był on jednak również korsarzem, chociaż Hiszpanie uważali go za zwykłego pirata. Część spośród jego misji polegała bowiem na łupieniu hiszpańskich galeonów na zlecenie królowej Elżbiety I. Do jego najsłynniejszych wyczynów należał rajd na hiszpański Kadyks, kiedy to zniszczył kilka okrętów wielkiej Armady. Drake zdobywając hiszpańskie statki i porty, przyczynił się do tego, że Hiszpanie stracili wyłączność na obecność na Pacyfiku (do tej pory wozili bowiem złoto na nieuzbrojonych statkach).

Co ciekawe to właśnie Drake był pierwszym kapitanem, który opłynął kulę ziemską, gdyż Ferdynand Magellan zmarł podczas swojej wyprawy. Francis Drake uważany był za pirata-gentlemana, ponieważ swoim jeńcom okazywał często wyszukaną gościnność. To również on w 1586 roku przywiózł z wysp Morza Karaibskiego do Anglii pierwszy ładunek tytoniu. Zmarł 28 stycznia 1596 na morzu. Ciało pirata w ołowianej trumnie wyrzucono zgodnie z jego wolą do Morza Karaibskiego. W chwili śmierci Francis Drake był bardzo bogaty i podziwiany zarówno przez sojuszników, jak i wrogów.

Replika statku Golden Hind

Replika statku Golden Hind, na którym pływał Francis Drake // fot. Jose L. Marin via wikipedia, CC BY 2.5, Link



Najsłynniejsi piraci w historii – Koxinga

Chińska dynastia Ming upadła w wyniku ataku najeźdźców z Manchu, którzy założyli dynastię Qing. Koxinga był poddanym władców tej pierwszej dynastii i nie uznawał nowych panów. Ze swojej bazy w Fujian zdobył setki okrętów Manchu. Później przeniósł bazę na należący wówczas do Holendrów Tajwan. Po 10 miesięcznym oblężeniu przepędził ich z wyspy. Koxinga zmarł wkrótce po opanowaniu Tajwanu, jednak jego następcy panowali tam przez kolejne 20 lat.

Koxinga pomnik pirata

fot. Gisling via wikipedia, CC BY 3.0, Link



Najsłynniejsi piraci w historii – Henry Morgan

Henry Morgan to kolejny z piratów na usługach rządu Jej Królewskiej Mości, który konkurował z Hiszpanią w „Nowym Świecie”. Po pogorszeniu się stosunków pomiędzy Anglią i Hiszpanią otrzymał od tych pierwszych „licencję” na atakowanie i grabienie hiszpańskich statków na Karaibach. Nazywany „Królem Bukanierów” Morgan napadał i łupił także miasta kubańskie, oraz Maracaibo i Gibraltar u wybrzeży Wenezueli. Do najsłynniejszych akcji tego brytyjskiego korsarza należy atak na Panamę w 1671 roku. Morganowi, który stał na czele zgrai piratów z różnych band udał się atak, pomimo przeważających sił Hiszpanów.

Co ciekawe Henry Morgan w pewnym momencie porzucił swoich towarzyszy i wrócił do Europy. Wkrótce otrzymał tytuł szlachecki i jako wicegubernator powrócił na Karaiby – tym razem na Jamajkę. Do końca swojego życia zaciekle zwalczał … piratów grasujących w okolicy.

Pirat Henry Morgan na obrazie Howarda Pyle'a

Jeńcy w Portobelo przed obliczem Henry’ego Morgana. Obraz Howarda Pyle’a z 1887 // wikipedia, domena publiczna



Najsłynniejsi piraci w historii – Henry Every – „Długi Ben”

Pochodzący z Anglii Henry Every był pierwszym oficerem na okręcie korsarskim „Charlesie”. W maju 1694 roku stanął na czele buntu załogi, której od wielu miesięcy nie wypłacano żołdu. Po udanym przejęciu statku zmienił jego nazwę na „Fancy” i pożeglował na południe wzdłuż wybrzeży Afryki, plądrując po drodze kilka okrętów. Every skierował następnie statek do Zatoki Adeńskiej – tam wszedł w sojusz z kilkoma kapitanami i utworzył tymczasową flotyllę. Celem piratów stały się dobrze uzbrojone konwoje przewożące islamskich pielgrzymów pomiędzy Indiami a Dżuddą.

We wrześniu 1695 roku podczas napadu na konwój udało się zdobyć statki „Fateh Mohammed” oraz „Gang-i-sawai”. Po zamordowaniu wszystkich jeńców piraci zaczęli sprawdzać łupy – okazało się, że na pokładzie statków było złoto, srebro i drogocenne kamienie warte wówczas 600 tysięcy funtów! Każdy członek załogi otrzymał wówczas ponad 1000 funtów. Czy to dużo? Wyobraźcie sobie, że tamtych czasach marynarze musieli pracować 80 lat, by tyle zarobić! Nie wiadomo, jak duża część łupu przypadła „Długiemu Benowi” – z pewnością było to jednak znacznie więcej. Po zdobyciu fortuny piraci udali się do Nassau, gdzie najpierw ochraniali port, a następnie wielu z nich osiedliło się w mieście. Flotyllę rozwiązano, a Every wraz z pozostałymi członkami załogi udał się do New Providence. Tam miejscowy gubernator w zamian za ogromną łapówkę zaoferował protekcję przy powrocie do Anglii. Po powrocie w rodzinne strony część załogi „Długiego Bena” została aresztowana, a następnie powieszona.

Nie ma potwierdzonych informacji odnośnie losów ich kapitana. Niektóre źródła podają, że Henry Every udał się na Madagaskar, gdzie osiadł wraz z żoną. Inne z kolei twierdzą, że zmienił nazwisko i powrócił do rodzinnego Devon. Tam został oszukany przez kupców, którzy mieli pomóc mu wymienić diamenty zrabowane konwoju na pieniądze. Po nieudanej transakcji prowadzący hulaszczy tryb życia pirat popadł w ubóstwo, zachorował i zmarł mając 36 lat.

pirat Henry Every

Henry Every i jego okręt na XVIII-wiecznym rysunku // fot. wikipedia, domena publiczna



Najsłynniejsi piraci w historii – William Kidd

William Kidd początkowo był najemnikiem skutecznie polującym na piratów, jednak dość szybko przeszedł na „drugą stronę mocy” i zaczął atakować statki handlowe. Do najsłynniejszych jego akcji należy ta z 1698 roku, kiedy to Kidd zdobył u wybrzeży Indii statek handlowy „Cara Merchant” pływający pod armeńską banderą. Na pokładzie statku znajdowały się bele satyny i muślinu, a także złoto, srebrem i inne kosztowne towary z Dalekiego Wschodu, w tym jedwab, który ceniono wówczas bardziej niż złoto. Co ciekawe szczątki „Cara Merchant” zidentyfikowano dopiero w 2007 roku.

Po ataku na wspomniany statek za głowę kapitana Kidda wyznaczono nagrodę. Schwytano go w 1699 roku, a dwa lata później odbył się jego proces. Kidd został oskarżony o piractwo i morderstwo Williama Moore’a. Powieszono go w maju 1701 roku. Legenda głosi, że Kidd zakopał gdzieś swoje skarby, których poszukiwania trwają nieustannie od końca XVIII wieku. Kidd to pirat, który trafił do popkultury dzięki noweli Edgara Allana Poego pt. „Złoty żuk” i powieści szkockiego pisarza Roberta Louisa Stevensona pt. „Wyspa skarbów”.

William Kidd to jeden z najsłynniejszych piratów w historii

William Kidd na obrazie z 1920 roku (autor: Jean Leon Gerome Ferris) // wikipedia, domena publiczna



Najsłynniejsi piraci w historii – Edward Teach „Czarnobrody”

Edward Teach pseudonim „Czarnobrody” dokonywał aktów piractwa głównie u wybrzeży Karoliny Północnej. Napadał statki, które kursowały pomiędzy Wielką Brytanią, a koloniami w Ameryce Północnej i transportowały tytoń, barwniki i cukier. W 1718 roku dokonał blokady portu w Charleston, podczas której splądrował i złupił mnóstwo statków.

Czarnobrody zaczynał swą piracką karierę od jednego, niewielkiego statku typu slup. W szczytowym momencie (wiosna 1718 roku) miał już 4 okręty wyposażone w 60 dział i około 400 piratów. Z postacią tego pirata związane są co najmniej dwie legendy. Pierwsza z nich mówi o tym, że Czarnobrody chcąc sprawdzić jak wygląda piekło nakazał swoim ludziom zapalić siarkę w ładowni swojego statku, a następnie w toksycznym dymie wytrzymał najdłużej ze wszystkich. Druga dotyczy skarbów, które złupił na przestrzeni lat – nigdy nie udało się ich odnaleźć, a niektóre szacunki mówią, że mogą być warte nawet 6 milionów dzisiejszych funtów. Rudobrody zginął 22 listopada 1718 roku w trakcie potyczki z dwoma okrętami, którymi dowodził angielski porucznik Robert Maynard działający na polecenie gubernatora Wirginii.

Edward Teach „Czarnobrody”

„Pojmanie pirata, Czarnobrodego” – obraz z 1920 roku (autor: Jean Leon Gerome Ferris), wikipedia, domena publiczna



Najsłynniejsi piraci w historii – Ching Shih – Zheng Yi Sao

Była prostytutka Zheng Yi Sao, znana również jako Ching Shih, po śmierci swego męża – korsarza, objęła dowództwo nad pokaźną flotą kilkuset statków i kilkudziesięcioma tysiącami piratów w 1807 roku. Działała przede wszystkim na Morzu Południowochińskim napadając na statki kupieckie i łupiąc nadbrzeżne miasta. Jej działalność zagrażała Chinom, które zwalczały ją wspólnie z Portugalczykami i Brytyjczykami. Wobec zdrady, której dopuścił się jeden z dowódców oraz przewagi, którą antypiracka koalicja zaczęła zdobywać pod koniec 1809 roku Zheng Yi Sao zaczęła rozważać poddanie się. Po długich negocjacjach rząd chiński zaproponował jej amnestię na którą przystała. W wieku 35 lat przeszła na piracką emeryturę, jednocześnie zachowując ogromne bogactwo. Zmarła w wieku 68-69 lat, prowadząc stosunkowo spokojne życie po śmierci drugiego męża, jako właścicielka domu hazardowego gdzieś w okolicach Guangdong.

Ching Shih

Ching Shih na XVIII-wiecznym rysynku // wikipedia, domena publiczna



Zobacz też:

10 najsłynniejszych statków widmo
10 najsłynniejszych rozbitków i ludzi, którzy mieszkali na bezludnej wyspie
10 najsłynniejszych szpiegów w historii
10 najbardziej spektakularnych kradzieży w historii
13 największych pechowców w historii

Skomentuj