Jak wyglądałoby nasze życie, gdybyśmy nie oddawali opakowań do recyklingu? - Zalajkowane.pl
Nowe!

Jak wyglądałoby nasze życie, gdybyśmy nie oddawali opakowań do recyklingu?

Francuski fotograf zebrał 70 metrów sześciennych odpadów, aby zwrócić uwagę na to ile kupujemy niepotrzebnych opakowań oraz zachęcić wszystkich do zmiany nawyków konsumpcyjnych.

W 2011 roku francuski fotograf Antoine Repesse rozpoczął projekt polegający na tym, że zatrzymywał wszystkie opakowania nadające się do recyklingu, z produktów, które kupował, a potem zużył.

W ciągu kolejnych czterech lat zgromadził w sumie 70 metrów sześciennych odpadów – 1600 kartonów mleka, 4800 rolek po papierze toaletowym i 800 kg gazet!

Po zakończeniu zbierania, wykonał serię zdjęć, a swoje dzieło fotograficzne zatytułował „365 rozpakowań”.

Jego celem była konfrontacja ludzi z rzeczywistością, której często można uniknąć oraz zachęcenie do zmiany zakupowych nawyków.

„Poza tym chciałem nadać estetyczny wymiar do mojej pracy.” – wyjaśnił.

„Takie nagromadzenie pustych opakowań daje jednocześnie świetny efekt graficzny. Starałem się zrobić doskonałe zdjęcia, które wywołują w odbiorcach niepokój.”

Według niego, takie zdjęcia są warte więcej niż tysiące słów.

„Zazwyczaj nie rozmawia się przecież o ilości odpadów, do produkcji których się przyczyniamy. Dlatego wierzę, że zdjęcia, które zrobiłem wywołają refleksję i powiedzą więcej niż tysiące słów” – powiedział Repesse.

„Mam także nadzieję, że mój projekt zainspiruje zmiany, tak potrzebne dla środowiska.” – podsumował.

źródło: g1.globo.com

Skomentuj