Aomori - jak wygląda życie w najbardziej zaśnieżonym mieście świata? - Zalajkowane.pl
Nowe!

Aomori – jak wygląda życie w najbardziej zaśnieżonym mieście świata?

Aomori to miasto w Japonii, w północnej części wyspy Honsiu. Miasto leży nad zatoką Aomori-wan, zajmuje powierzchnię 824,54 km² i według danych z 31 marca 2014 roku mieszkało tam 296 215 osób.

Według AccuWeather to właśnie Aomori uważane jest za najbardziej zaśnieżone miasto na świecie (biorąc pod uwagę miasta zamieszkiwane przez co najmniej 100 tysięcy osób). W południowo-wschodniej części miasta znajdują się góry Hakkōda i zbocza Kushigamine. Ponadto Aomori położone jest tuż nad brzegiem morza i właśnie dzięki takiemu usytuowaniu zimy są tutaj bardzo ostre, a opady śniegu ogromne.

Zimowe miesiące w Aomori są bardzo trudnym okresem pod każdym względem. Do miasta ciężko się dostać – występują nie tylko opóźnienia autobusów i pociągów, ale zdarza się także, że nie dojeżdżają jakiekolwiek pojazdy. Dodatkowo bywa, że drogi dojazdowe blokowane są przez porzucone samochody (ze względu na brak możliwości przejazdu). Mimo ciężkich warunków, życie w mieście toczy się dalej, a mieszkańcy potrafią się cieszyć i świętować śnieżne opady. W Aomori organizowane są przeróżne festiwale, które poświęcone są najzimniejszej porze roku. Te nietypowe warunki sprawiają, że widoki są imponujące, a zdjęcia wychodzą niesamowicie – piękne, niczym malowane obrazy.

Aomori Japonia

fot. travelask.ru

Aomori w Japonii

Od grudnia do lutego ze względu na ujemne temperatury opady jakie tutaj występują to wyłącznie opady w postaci śniegu, fot. travelask.ru

W Aomori średnia roczna pokrywa śnieżna sięga 8 metrów. Podczas podróży po mieście można odnieść wrażenie, że podróżujesz między lodowcami. Śniegowe ściany są po obu stronach drogi, tworząc tunel, który jest tak widowiskowy, że przyjeżdża tutaj sporo turystów z całego świata, tylko po to, by go podziwiać. Co ciekawe część japońskiej autostrady zamykana jest każdej zimy ze względu na bardzo duże opady i zalegający śnieg, przez co nie ma możliwości podróżowania nią. Po zimie przez prawie miesiąc, ogromna liczba osób pracuje przy usuwaniu zalegającego śniegu, odśnieżają ulice, aby można było ponownie prowadzić samochód we wszystkich częściach miasta.

Aomori w Japonii

fot. travelask.ru
Ludzie mieszkający w Aomori sami odśnieżają ulice. Oczywiście służby miejskie również pomagają, jednak ilość śniegu jest tak duża, że w rzeczywistości nadążanie z odśnieżaniem jest niemożliwe. Co ciekawe, niektóre chodniki mają specjalny system grzewczy, który roztapia padający śnieg. Nie zapominajmy, że Japończycy są wielkimi optymistami – nie tylko cieszą się i celebrują taką zimę, ale w odśnieżaniu widzą korzyści zdrowotne i jest to dla nich pewien sposób uprawienia sportu 🙂
Zima w Aomori

fot. travelask.ru

Aomori Japonia

fot. travelask.ru
Wzdłuż gór Hakkod rośnie wiele drzew, które zimową porą zamieniają się w srebrne rzeźby, nazywane są „śnieżnymi potworami”. Drzewa pokryte są sporymi warstwami lodu i śniegu. Jest to jedna z większych zimowych atrakcji turystycznych. Szybkie pociągi kursują tutaj tylko i wyłącznie dzięki specjalnemu systemowi zraszaczy, który wykorzystuje ciepłą wodę. Na lotnisku znajduje się natomiast specjalny zespół do usuwania śniegu. „White Impulse” to grupa ludzi, która z pomocą wielu urządzeń dba o odśnieżanie lotniska.
Zima w Aomori

fot. travelask.ru

Zima w Aomori

fot. travelask.ru

Zima w Aomori

fot. travelask.ru
Aomori jest znane nie tylko z powodu dużych opadów śniegu. W okolicy znajdują się popularne ośrodki narciarskie, a miejscowe fabryki produkują świetny, rozgrzewający napój sake. W restauracjach serwowane są fantastyczne owoce morza (lokalne danie to tzw. tańcząca mątwa), a region ten uważany jest ponadto za „jabłkową” stolicę Japonii.

Aomori

fot. travelask.ru

sake

fot. travelask.ru

tańcząca mątwa

tańcząca mątwa, fot. travelask.ru

Aomori Japonia

fot. travelask.ru
Łowienie ryb zawsze było jednym z ważniejszych zajęć w Aomori – mieszkańcy mogą pochwalić się najdroższym tuńczykiem na świecie. Co roku (w październiku) odbywa się festiwal Omee Tuna Festival. W 2013 roku na aukcji błękitnopłetwy tuńczyk został sprzedany za rekordową kwotę 1,38 miliona euro! Ogromna, ważąca 222 kg ryba pochodziła z oddalonego o dwie godziny jazdy miasta Oma.
aomori tuńczyk

fot. travelask.ru
Oczywiście w Aomori mówi się, że lokalny tuńczyk jest najlepszy na świecie. W mieście jest dość dobrze rozwinięte rolnictwo, a uprawa ryżu jest tutaj sprawą honorową. Rolnicy często tworzą niezwykłe obrazy na polach ryżowych – można podziwiać podczas specjalnych wycieczek, które odbywają się od czerwca do października. Pomimo trudnych warunków i niedogodności w zimowe miesiące mieszkańcy są Aomori szczęśliwi – twierdzą, że widoki jakie stwarza natura wynagradzają im wszystko.
pola ryżowe w Aomori

pola ryżowe w Aomori, fot. travelask.ru

Aomori Japonia

fot. travelask.ru

Aomori Japonia

fot. travelask.ru

Aomori Japonia

fot. travelask.ruZobacz też:

Ziemia Ognista – jak wygląda życie na “krańcu świata”
22 cudowne, niesamowite i rzadkie zjawiska naturalne, które występują na Ziemi
Machu Picchu ciekawostki
19 ciekawostek o londyńskim Big Benie
10 najpiękniejszych wysp na świecie


źródła: (1), (2), (3), (4)

Skomentuj