Lekarze ostrzegają - jasne światło uliczne może być szkodliwe dla zdrowia! - Zalajkowane.pl
Nowe!

Lekarze ostrzegają – jasne światło uliczne może być szkodliwe dla zdrowia!

Technologia LED jest wydajna i energooszczędna w porównaniu z innymi opcjami oświetlenia. Nie zawsze jest jednak najlepszym wyborem jeśli chodzi o światło uliczne, a już na pewno jeśli idzie o nasze zdrowie.

Chłodne, jasne światło, które emitują latarnie zainstalowane niedawno na ulicach takich miast jak Seattle i Nowy Jork, może być szkodliwe dla ludzkiego zdrowia. Amerykańskie Stowarzyszenie Medyczne wydało raport na ten temat wraz z zaleceniem zmiany oświetlenia.

„Pomimo korzyści w zakresie efektywności energetycznej, niektóre światła LED są szkodliwe, kiedy używamy ich jako oświetlenia ulicznego” – powiedziała podczas konferencji prasowej Maya Babu, neurochirurg i Członek Zarządu AMA.

Większość diod emituje głównie światło niebieskie, które jest problematyczne z kilku powodów. Wysoki kontrast światła powoduje, że jest ono bardziej oślepiające i może być nieprzyjemne dla oczu, przez co może stwarzać zagrożenie dla ruchu drogowego.

Takie światło źle wpływa na ludzi, którzy kładą się do łóżka o przyzwoitej godzinie. Niebieskie światło hamuje wytwarzanie melatoniny, utrudniając zaśnięcie. Z tego powodu lekarze i eksperci od snu zalecają wyłączanie elektroniki przed snem, ale nie mogą nakazać wyłączenia światła na ulicach w całej okolicy.

Jasne światło miast jest także szkodliwe dla roślin i zwierząt. O ile ludzie potrafią odróżnić światło słońca od sztucznego oświetlenia, o tyle zwierzęta sobie z tym nie radzą. „Zanieczyszczenie światłem” powoduje na przykład, że ptaki, przyciągane do oświetlonych przestrzeni, giną w zderzeniach z budynkami. Nocą kiedy wlecą w snop światła, nie są w stanie go opuścić i padają z wycieńczenia. Z kolei gatunki wędrujące, zwiedzione sztucznym oświetleniem, zbaczają z trasy swojego lotu i nie są w stanie osiągnąć swojego pierwotnego celu.

Inną grupą zagrożoną przez zanieczyszczenie sztucznym światłem są rośliny. Wiele z nich źle określa długość dnia i pozwala sobie na wzrost przed zimą. Inne z tego samego powodu kwitną w złym czasie i nie udaje im się zwabić wystarczającej liczby owadów. Warto też pamiętać o tym, że rośliny odpoczywają nocą, gdy proces fotosyntezy ustaje. Oszukane przez sztuczne oświetlenie, pracują bez przerwy, narażając się na ataki chorób, bądź insektów.

Tymczasem coraz więcej istniejącego oświetlenia ulicznego jest zastępowana diodami LED. Trudno wyobrazić sobie zakaz używania świateł LED całkowicie, ale zaleca się stosowanie oświetlenia, które emituje światło niebieskie w tak małym stopniu, jak to tylko możliwe, aby ograniczyć oślepianie. Innym sposobem na obniżenie negatywnych skutków niebieskiego światła może być przyciemnianie ich w godzinach poza szczytem. Ponadto żarówki powinny być osłonięte tak, aby światło świeciło tak, gdzie ma świecić, a nie do sypialni ludzi mieszkających przy ulicy, albo w górę, do nieba.

źródło: mantalfloss.com; ciemneniebo.pl

Skomentuj