Wśród zwierząt, które wzbudzają strach w ludziach wysokie miejsce zajmują węże, szczególnie te które można zakwalifikować do kategorii najbardziej jadowite węże świata. Dawkę śmiertelną jadu określa się na podstawie współczynnika LD50. Współczynnik ten oznacza dawkę potrzebną do spowodowania śmierci 50% badanych zwierząt (w tym przypadku są to myszy, co jest porównywalne z ilością konieczną do zabicia człowieka) po jej wchłonięciu. Im mniejszy współczynnik LD50, tym bardziej śmiertelny jest jad. Przedstawiamy listę 10 najbardziej jadowitych węży świata na podstawie współczynnika LD50.
10. Wąż tygrysi
Wąż tygrysi (notechis scutatus) ma żółtooliwkową barwę z brązowymi, szarymi lub prawie czarnymi pasami i żółtym spodem. Długość jego ciała może dochodzić do 1,5 m. Występuje na terenach bagnistych, podmokłych w południowo-zachodniej i południowo-wschodniej Australii, na Tasmanii i na pobliskich wyspach. Współczynnik LD50 jadu węża tygrysiego wynosi 0,131 mg/kg.
9. Czarny wąż tygrysi
Czarny wąż tygrysi (notechis ater) może osiągać nawet 1,9 m długości. Barwa jego ciała może być oliwko-brązowa lub czarna. Ten gatunek węża również żyje w Australii. Jego ukąszenie sprawia silny ból drętwienie, pocenie się, a następnie pojawiają się trudności w oddychaniu i paraliż. Współczynnik LD50 jadu czarnego węża tygrysiego wynosi 0,118 mg/kg.
8. Wiosłogon prążkowany
Wiosłogon prążkowany (laticauda semifasciata), znany również jako chiński wąż morski, żyje w większości ciepłych wód zachodniego Oceanu Spokojnego, spotykany jest również u wybrzeży Chin, Indochin, Korei i Japonii. Ma charakterystyczna czarno-białe prążki. Długość jego ciała może osiągać od około 70-80 cm do maksymalnie nawet około 170 cm. Współczynnik LD50 jadu tego węża wynosi 0,111 mg/kg.
7. Niemrawiec prążkowany
Niemrawiec prążkowany (bungarus multicinctus) żyje na obszarze Półwyspu Indochińskiego, Tajwanu i południowych Chin. Może on osiągać 90 cm – 150 cm długości. Jest aktywny nocą. Ukąszenie niemrawca prążkowanego powoduje u ludzi paraliż, następnie niewydolność oddechową, co może prowadzić do śmierci. Jego jad jest bardzo silny, o współczynniku LD50 równym 0,108 mg/kg.
6. Tajpan australijski
Tajpan australijski (oxyuranus scutellatus), inaczej tajpan nadbrzeżny żyje w Australii, Nowej Gwinei i Indonezji. Długość jego ciała osiąga 180–250 cm. Wąż jest płochliwy, jednak w razie zagrożenia staje się agresywny. Współczynnik LD50 jadu tego węża wynosi 0,105 mg/kg. Na szczęście powszechnie stosowane są surowice, dzięki czemu do śmiertelnych ugryzień dochodzi bardzo rzadko.
5. Acalyptophis peronii
Acalyptophis peronii to jedyny gatunek morskiego węża z kolcem na głowie. Jego długość wynosi około 1 m. Acalyptophis peronii jest gatunkiem żyworodnym. Występuje u wybrzeży Indochin, Filipin, Indonezji, Nowej Gwinei, Nowej Kaledonii, wysp Morza Koralowego, Australii i na Morzu Południowochińskim. Współczynnik LD50 jadu acalyptophis peronii wynosi 0,079 mg/kg.
4. Pęz dwubarwny
Pęz dwubarwny (hydrophis platurus) to najszerzej rozprzestrzeniony wąż morski, który zamieszkuje obszary przybrzeżne oceanów Indyjskiego i Spokojnego. Ten gatunek węży jest specyficzny, ponieważ jest to jedyny wąż morski zamieszkujący otwarty ocean, a ponadto zdarza się, że na powierzchni wody tworzy skupiska liczące tysiące osobników.
Pęz dwubarwny nigdy nie opuszcza wody, a gdy zostaje wyrzucony na ląd, ginie. Całkowita długość dorosłych samców wynosi około 72 cm, a samic – 88 cm do 1m. Pęz dwubarwny jest jajożyworodny. Współczynnik LD50 jego jadu to 0,067 mg/kg.
3. Nibykobra siatkowana
Trzecie miejsce na podium kategorii „najbardziej jadowite węże świata” zajmuje Nibykobra siatkowana (pseudonaja textilis). To kolejny gatunek węży jadowitych, który występuje w Australii. Oprócz tego zamieszkuje rejony Papui-Nowej Gwinei i Indonezji. Jego długość wynosi około 1,5 m – 2 m, jednak najdłuższe okazy mogą osiągać nawet do 2,5 m. Wąż przyjmuje brązowe ubarwienie. Współczynnik LD50 jadu nibykobry siatkowanej wynosi 0,053 mg/kg.
2. Wąż morski rafowy
Drugie miejsce w kategorii najbardziej jadowite węże świata zajmuje Wąż morski Dubois (aipysurus duboisii) znany również jako wąż morski rafowy. Jest to najbardziej jadowity wąż morski świata. Zamieszkuje rafy koralowe na głębokości do 80 m na morzach Papui Nowe Gwinei, Nowej Kaledonii oraz północne, wschodnie i zachodnie obszary przybrzeżne Australii. Zwykle mierzy od około 80 cm do nawet 148 cm. Współczynnik LD50 jadu tego węża wynosi 0,044 mg/kg.
1. Tajpan pustynny
Najbardziej jadowitym wężem świata jest tajpan pustynny (Oxyuranus microlepidotus), który zamieszkuje pustynne tereny Australii. Samce osiągają około 80 cm długości, a samice nawet około 100 cm. Współczynnik LD50 jadu tajpana pustynnego wynosi 0,025 mg/kg. Istnieje odtrutka na jad tego węża, lecz należy ją zastosować do 45 minut od ukąszenia.
Zobacz też:
• Harpia Wielka – największy żyjący współcześnie ptak drapieżny
• Tajemnicze stwory żyjące w głębiach oceanów
• 20 interesujących ciekawostek o koalach
• Niesporczak – najbardziej odporne zwierzę na Ziemi
• Najdłużej żyjące zwierzęta – oto rekordziści długowieczności wśród zwierząt
Źródła: (1),(2),(3),(4),(5),(6)
Skomentuj
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.