Top 40 - ciekawostki o kotach - Zalajkowane.pl
Nowe!

Top 40 – ciekawostki o kotach

Koty zostały udomowione około 9500 lat temu i jak podaje wikipedia są obecnie najpopularniejszymi zwierzętami domowymi na świecie. Zastanawialiście się kiedyś jaki był najmniejszy kot na świecie, lub dlaczego koty drapią? Skąd kot wie gdzie jest jego dom, oraz kiedy obchodzimy dzień kota? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej. Przedstawiamy najlepsze ciekawostki o kotach – gotowi? Zaczynamy 🙂

#1. Koci nos niczym odcisk palca

Nos u każdego kota jest inny, tak jak linie papilarne na palcach u człowieka. Od nosa innych kotów odróżniać może go wysokość jego nozdrzy, faktura, kolor, czy też kąt nachylenia.

ciekawostki o kotach koci nos

fot. pexels.com



#2. Ciekawostki o kotach – mruczenie

Nie bez powodu koty nazywane są mruczkami. Przeciętnie koty spędzają na mruczeniu blisko 10950 godzin, a średnia prędkość wydawania przez nich dźwięku to 26 cykli na sekundę. Prędkość ta równoważna jest z tą z jaką pracuje silnik diesla. Co ciekawe proces mruczenia może odbywać się zarówno podczas wdychania jak i wydychania powietrza. Jest to możliwe dzięki zestawowi strun głosowych, które zostały specjalnie do tego przystosowane w procesie ewolucji.

#3. Koci wzrok

Plotka krążąca o tym, że koty widzą nawet w całkowitych ciemnościach nie jest niestety prawdziwa. Mimo tego, że koty przystosowują się do widzenia w niepełnym oświetleniu lepiej niż nie jedno zwierzę, to całkowita ciemność oślepia je tak jak człowieka. Koty potrzebują do zarejestrowania obrazu tylko 1/6 światła wymaganego dla ludzkiego oka. Zasięg ich wzroku to około 36 metrów. Nie jest to jednak perfekcyjne widzenie gdyż sięga tylko 285 stopni, a wszystko co znajduje się bezpośrednio poniżej linii nosa nie jest dla nich widoczne.

#4. Kocie wąsy

Kolejna ciekawostka o kotach dotyczy ich wąsów, któresą niezwykle czułe. Sprawiają, że koty nie muszą dotykać przedmiotu aby go zlokalizować. Nerwy, które są powiązane z wąsami są na tyle wrażliwe, że wykrywają ruchy powietrza dookoła położonych na ich drodze przeszkód. Koci pysk pokrywa zazwyczaj średnio 200 wąsów po każdej ze stron, które to ułożone są w czterech rzędach.

ciekawostki o kotach - kocie wąsy

fot. pexels.com



#5. Rekordziści wśród kotów

najmniejszy dorosły kot w historii nazywał się Tinker Toy. Ważył niecałe pół kilograma, miał 7cm wysokości i był długi na 19 centymetrów. Tinker Toy mieszkał w Kalifornii i odszedł w 1997 roku dożywając 6 lat. Ciężko znaleźć prawdziwe zdjęcie tego malucha, gdyż większość fotografii okazuje się „fejkami”. Zdjęcia najmniejszego kota w historii nie ma nawet w oficjalnym wpisie Księgi rekordów Guinnessa.
• najstarszym zarejestrowanym kotem była Vreame Puff, która odeszła w wieku 38 lat.
• Kotką wieloródką była natomiast Dusty pochodząca z Ameryki, która to miała 420 kociąt w ciągu swojego 18 letniego życia.
• Zapaśnik wśród kotów pochodził z Australii i ważył 22,44 kilograma.
• Najdroższy kot w historii nazywał się Little Nicky i kosztował około 150 tysięcy złotych ponieważ był sklonowany na specjalne życzenie klienta.
• Kot o niezwykłym szczęściu wabił się Andy i przeżył upadek z 60 metrów (16 piętro).

ciekawostki o kotach

fotografia z lewej strony: „fejkowe” zdjęcie które przedstawiało podobno najmniejszego kota na świecie. Jest to niestety efekt photoshopa. Zdjęcie z prawej – Mr.Peebles – kot, który przez pewien czas był najmniejszym, żyjącym (dorosłym) kotem na świecie. Jego wymiary to: 1.3 kg wagi, 15.5 cm wysokości i 48.7 cm długości (od czubka nosa do końca ogona). Źródła zdjęć: worth1000.com oraz thecatniptimes.com



#6. Koty na olimpiadę

Szybkość jaką może rozwijać kot podczas biegu to prawie 49 km/h (dla porównania wielokrotny mistrz świata Usain Bolt biega z prędkością zbliżoną do 44,7 km/h). Koty mogą skakać na wysokość pięć razy przekraczającą ich własny wzrost, a ponadto są w stanie przeżyć upadek z wysokości 20 metrów.

#7. Spadać na cztery łapy

Koty znane są ze swojego niezwykłego „szczęścia” i refleksu – zawsze spadną na cztery łapy. Potrafią one momentalnie ocenić wysokość, koordynując przy tym pracę oczu i aparatu odpowiedzialnego za równowagę, który znajduję się w uchu wewnętrznym. Robią to tak precyzyjnie i szybko, że zdąża przekręcić swoje ciało do właściwej pozycji bez względu na to jaka była pozycja wyjściowa.

spadać na cztery łapy jak kot

fot. pixabay.com



#8. Ciekawostki o kotach – ile śpią koty?

Koty na sen potrafią przeznaczyć łącznie nawet 18 godzin dziennie. Jest to równoznaczne z tym, że przesypiają aż 70% swojego życia. Najbardziej aktywne są wieczorami i nad ranem ponieważ wtedy nadmiar światła nie razi ich wrażliwych oczu.

Ciekawe wyniki przyniosło badanie, które przeprowadzili naukowcy z University of Illinois at Urbana-Champaign. Dzięki użyciu nadajników radiowych porównano jak koty mieszkające z ludźmi i zdziczałe zachowują się w terenie:
• koty mieszkające z ludźmi poświęcają 80% czasu na wypoczynek. Zdziczałe 62%
• udomowione koty 17% czasu poświęcają na tzw. małą aktywność (higiena). Te dzikie 24%
• na większą aktywność (polowanie) koty domowe przeznaczają 3%, podczas gdy dzikie koty aż 14%
• porównano również obszar wędrówek kotów – koty domowe 0,3 km² podczas gdy koty dzikie 5,5 km²
*we wspomnianym badaniu porównano 18 kotów mieszkających z ludźmi oraz 24 dzikie osobniki

ciekawostki o kotach śpiący kot

fot. pexels.com



#9. „Jeść jak kot napłakał”

Kocia szczęka nie jest ruchoma na boki dlatego też nie są one w stanie przeżuć dużych kawałków pożywienia. Co ciekawe koty mogą przeżyć bez picia wody, a jedynie żywiąc się stałym pokarmem – zwłaszcza mięsem. Ich zęby stają się tępe wraz z wiekiem w wyniku ich ścierania się – dlatego też u małych kotów zęby są najostrzejsze. Ponadto koty nie rozpoznają słodkiego smaku dlatego też nie są zainteresowane słodyczami w swoim menu w przeciwieństwie do psów.

#10. Ciekawostki o kotach – leworęczność

Wśród kotów męskiego rodzaju tak jak i wśród ludzi przeważa ilość osobników leworęcznych, a właściwie lewołapkowych, a wśród samic najczęściej tą sprawniejszą łapą jest łapa prawa. U kotów szanse na to, że będą „leworęczne” wynosi 50%, podczas gdy u ludzi zaledwie 10%.

#11. Wspinaczka

Koty z łatwością wspinają się na wysokie drzewa, jednak zejście nie jest już dla nich takie proste. Problem w tym, że posiadają haczykowato zagięte pazury, które wygięte są tylko w jedną stronę. Dlatego też obserwując koty możemy zauważyć, że wchodzą i schodzą z drzewa w tej samej pozycji, czyli „łebkiem w górę”.

#12. Wielodzietność

Pojedyncza ciąża u kota może zakończyć się zazwyczaj urodzeniem od jednego do aż dziewięciu kociąt. Największy wśród zarejestrowanych porodów był ten z sierpnia 1970 roku, w którym na świat przyszło 19 młodych kotów. Ciekawostkę stanowi fakt, że ojcem jednego miotu może być więcej niż jeden samiec – stąd też późniejsza różnorodność w ubarwieniu małych kociaków.

małe kotki

fot. pixabay.com



#13. Gibki jak kot

Koty mogą z łatwością wciskać się nawet w najmniejszą szczelinę, a to dlatego, że nie posiadają obojczyka. W całym ciele kota znajduje się 230 kości (z czego 10% z nich jest zlokalizowanych w ogonie) – dla porównania u człowieka jest ich 206. Elastyczność całego grzbietu zawdzięczają temu, że posiadają aż 53 kręgi, które są ze sobą luźno połączone. U człowieka w kręgosłupie wyróżnić można ich zaledwie 34.

#14. Uczulenie na kota

Osoby, które mówią, że są uczulone na kocią sierść tak naprawdę uczulone są na ich ślinę lub drobinki naskórka osadzające się na tej sierści.

#15. „Trzecie oko”

Koty to zwierzęta, które posiadają tak zwaną „trzecią powiekę”. Dzięki takiej budowie anatomicznej chronią oko przed jego wysychaniem i powstawaniem uszkodzeń mechanicznych na przykład w wyniku walki z innym kotem. Kiedy zwierzę jest chore to jego trzecia powieka jest połowicznie przymknięta, tak by chronić uszkodzony narząd wzroku.

#16. Ciekawostki o kotach – koci słuch

Koty swój doskonały słuch zawdzięczają 32 mięśniom, które kontrolują ruchy aparatu słuchowego. Człowiek ma ich tylko 6. Dzięki takiej ilości mięśni w swoich uszach koty mogą obracać nimi o 180 stopni niezależnie od siebie. Ponadto koty wychwytują dźwięki o wyższej częstotliwości niż te, które słyszy ludzkie ucho.

#17. „Szósty zmysł”

Koty posiadają wyjątkowy zmysł – jest nim połączenie zmysłu powonienia i smaku z dodatkowym receptorem tak zwanym organem Jacobsona, który znajduje się górnej części podniebienia. Ma on postać dwóch kieszonek, wypełnionych specjalnym płynem i pokrytych nabłonkiem węchowym. Organ Jacobsona służy do odbioru feromonów (substancji chemicznych sygnalizujących m.in. płeć danego osobnika). Cząsteczki zapachowe osiadające na języku, po przyciśnięciu do błony śluzowej organu Jacobsona powodują, że wysyła on impulsy nerwowe do mózgu.

#18. Kot jasnowidz

Koty są wyjątkowo dobrze wyczulone na punkcie wibracji i różnego rodzaju drgań. Są w stanie wyczuć zbliżające się trzęsienie ziemi już na kilka minut przed jego nadejściem.

W 1902 roku, gdy na Martynice wybuchł wulkan Pelee wśród ofiar znaleziono tylko jednego kota! Pozostałe uciekły z miasta Saint Pierre przed erupcją. Koty żyły również w Pompejach (dowodzić to mogą mozaiki przedstawiające koty) – w ruinach miasta zniszczonego przez wybuch Wezuwiusza nie znaleziono ciał kotów. W 2004 roku przed nadejściem ogromnego tsunami zaobserwowano, że koty i inne zwierzęta wyruszyły z terenów położonych nad oceanem w głąb lądu. Gdyby mieszkańcy Indonezji, Indii, Sri Lanki i Tajlandii wzięli z nich przykład, mieliby z całą pewnością większe szanse na przetrwanie. Okazuje się, że koty potrafią wyczuwać nie tylko zbliżające się katastrofy naturalne – w trakcie II wojny światowej kot, który mieszkał w amerykańskiej bazie na Wyspach Salomona bezbłędnie ostrzegał przed nalotami – dużo szybciej niż aparatura radiowa!

#19. Kot albinos

Białe koty o niebieskich oczach są zazwyczaj głuche (trzeba jednak wiedzieć, że nie każdy kot, który posiada takie cechy jest głuchy). U tych, które posiadają jedno niebieskie oko, głuchota będzie obejmowała właśnie to ucho, po której stronie zlokalizowane jest oko o barwie niebieskiej. Jeśli kot jest w kolorze białym ale jego oczy są już w innym kolorze niż niebieski ten problem (prawdopodobnie) już go nie dotyczy.

kot albinos

fot. pixabay.com



#20. Kocia „gadatliwość”

Koty posiadają w swoim organizmie ponad 100 strun głosowych, które pozwalają im na wydawanie dźwięków i dobrze wszystkim znane mruczenie. Porównując do ilości strun głosowych jakie ma człowiek znajdujemy się daleko w tyle, gdyż posiadamy zaledwie 4 struny głosowe. Tak duża ilości strun głosowych pozwala kotom na wydobycie kilkudziesięciu różnych odgłosów. Dla porównania psy pochwalić się mogą jedynie około 10 odgłosami.

#21. Ciekawostki o kotach – skok w dal

Kot o normalnej masie ciała bez problemu może wykonać skok w dal na odległość równą od 5 do 7 długościom jego ciała bez wykonywania rozbiegu. Sekret tego sukcesu tkwi w budowie jego tylnych łap – koty mają niewiarygodnie silne mięśnie ud, które w bardzo szybkim tempie kurczą się i rozkurczają. Odległość skoku oceniają natomiast za pomocą wąsów, a dzięki temu że posiadają ogon mogą zachować równowagę.

#22. Koty znane od wieków

Najstarszy grobowiec zawierający szczątki kota został odnaleziony na Cyprze i jest straszy o 4 tysiące lat od egipskich malowideł, które przed odnalezieniem grobowca uznawane były za te, na których po raz pierwszy można było ujrzeć wizerunek kota.

Szacuje się, że już ok. 2000 r. p.n.e. koty były pospolicie hodowane w starożytnym Egipcie. Zwłoki kotów mumifikowano, a kot uważany był za święte zwierzę, utożsamiane z boginią Bastet. Germanie kojarzyli go ze swoją boginią płodności Freją, która jeździła powozem zaprzężonym w te zwierzęta. Później zaczęto wykorzystywać go do tępienia gryzoni.

W XIV wieku papież Innocenty VIII uważał koty za uosobienie zła, dlatego też wydał masowe rozporządzenie o spaleniu kotów. Spowodowało to szybki wzrost liczby szczurów i rozpętanie największej epidemii w historii ludzkości z powodu dużej zachorowalności na dżumę. Natomiast w 1888 roku w Egipcie odkryto ponad 300 tysięcy zmumifikowanych kotów, które przewieziono do Anglii i Stanów Zjednoczonych gdzie posłużyły jako… nawóz w miejscowych gospodarstwach.

Freja i jej koty

Freja i jej koty. Szkic z 1901 roku, Johannes Gehrts – fot. wikipedia.org // Domena publiczna



#23. Kot poleca się na obiad

Chociaż dla nas wydaje się to niepojęte, to w krajach azjatyckich koty są traktowane tak jak u nas mięso krowy, czy świni. Rocznie zjadanych jest tam około miliona kotów.

#24. Wyjątek gepard

Koty nauczyły się, że w sytuacjach zagrażających ich życiu wyciągają swoje pazury, a gdy czują się bezpieczne chowają je. Jedyny wyjątek wśród przedstawicieli gatunku kotowatych stanowi gepard, który nie chowa swoich pazurów bez względu na sytuacje.

#25. Ciekawostki o kotach – serce jak dzwon

Kocie serce pompuje krew bardzo szybko. Jego puls osiąga wartości w przedziale 110-170 uderzeń na minutę. Im bardziej zwierzę jest zrelaksowane, tym częstotliwość uderzeń jest mniejsza i odwrotnie.


#26. Kastracja wydłuża życie

Podczas licznych obserwacji kotów poddanych kastracji i tych, które ten zabieg ominął naukowcy doszli do wniosku, że koty, a właściwie kocury poddane kastracji żyją dłużej. Zdarza się, że różnica w żywotności tych zwierząt wynosi nawet 3 lata.

#27. Dożyć „złotego wieku”

Koty to zwierzęta, które dożywają nawet 20 lat, co w przełożeniu na „ludzkie lata” wynosi 98 lat. To naprawdę bardzo ładny wynik biorąc pod uwagę inne udomowione zwierzęta – na przykład chomiki żyją najczęściej 2-3 lata.

#28. Lepkie łapki

Koty to zwierzęta, u których proces termoregulacji nie zachodzi na całej powierzchni ciała, a na podeszwach ich łapek. To ta część ciała u naszych kocich przyjaciół ulega poceniu się.

#29. Ciekawostki o kotach – popularność

Koty to najpopularniejsze zwierzęta domowe w Ameryce Północnej. Liczne dane donoszą, że w tamtejszych domach występuje około 73 miliony kotów (i 10 milionów mniej psów). Szacuje się, że na całym świecie jest ich ponad 500 mln.

ciekawostki o kotach

fot. pexels.com



#30. Ciekawostki o kotach – jak kot oznacza teren?

Tak to prawda. Jeśli kot ociera się o nogę człowieka to niestety nie dlatego, że ten przypadł mu do gustu ale właśnie za sprawą potrzeby znaczenia terytorium. Służą mu do tego gruczoły zapachowe zlokalizowane w okolicy pyska.

#31. Czarny kot = pech?

Ciekawostki o kotach byłby niekompletne, gdybyśmy nie poruszyli tego tematu! W wielu krajach Europy i Ameryki czarne koty uznawane są za symbol pecha, a gdy czarny kot przebiega Ci drogę najlepiej zasłonić oczy, aby ten pech Cię nie dopadł. Natomiast dla odmiany w Wielkiej Brytanii i Australii koty są symbolem szczęścia i powodzenia.

#32. Skąd kot wie gdzie jego dom?

Zdania ekspertów na ten temat są podzielone – ilu badaczy, tyle opinii. Jedna strona uważa, że za sprawą powrotu kota do domu stoi załamanie światła słonecznego, a przeciwnicy tej teorii uważają, że koty mają w mózgu namagnetyzowane komórki działające jak kompas. Dla właścicieli kotów nie jest to jednak istotne i cieszą się, że ich pupile w ogóle wracają do domu.

#33. Ciekawostki o kotach – dzień kota

Koty znalazły swoje miejsce na liście nietypowych świąt kalendarzowych i tak 17 lutego obchodzony jest międzynarodowy dzień kota. Dla tych, którzy nie mają w posiadaniu kota jest to super okazja aby w tym dniu wesprzeć jakąś zbiórkę na rzecz bezdomnych kotów i tych, które mieszkają w schroniskach.

kiedy obchodzimy dzień kota

fot. pixabay.com



#34. Ciekawostki o kotach – dlaczego koty drapią?

Choć dla właścicieli kotów drapanie przez nie różnych przedmiotów znajdujących się w domu bywa denerwujące i uciążliwe, to nie powinno być ono ograniczane (na przykład poprzez przycinaniem im pazurów). Po pierwsze koty drapiąc rozciągają swoje mięśnie, po drugie ścierają martwą warstwę znajdującą się na pazurach, a po trzecie zostawiają w ten sposób swój zapach dodatkowo znacząc terytorium. Dlatego też dobrym rozwiązaniem aby zminimalizować straty i nie ograniczać kota jest zakup specjalnych drapaków.

#35.Łapać każdy promień słońca

Koty to zwierzęta, które uwielbiają wylegiwać się na słońcu, zagrzebywać pod kocem, czy też spać blisko pieca lub kaloryfera. Zastanawialiście się kiedyś dlaczego? Otóż badanie przeprowadzone w 2006 roku przez National Research Council dowodzą, że u kota jego neutralna strefa termiczna (taka, gdzie nie musi wytwarzać ciepła do ogrzania i nie zużywa energii na ochładzanie się) wynosi od 30 do 38 stopni Celsjusza. Średnia temperatura w domu wynosi zazwyczaj 21-23 stopnie, dlatego też koty muszą szukać dodatkowego źródła ciepła. Normalna temperatura dla kociego ciała to 38-39 stopni Celsjusza. Gorączka jest wtedy gdy mają 39,5 stopnia, a 37,5 oznacza u nich hipotermię.

#36. Ciekawostki o kotach – język pod lupą

Na kocim języku znajdują się szorstkie wypustki, których budowa pozwala na bardzo dokładne czyszczenie sierści, chłodzenie jej i efektywne picie wody. Język kotów stanowi inspirację dla naukowców i technologów, którzy chcą przenieść tę technologię do branży kosmetycznej na przykład przy produkcji szczotki.

koci język

fot. pexels.com



#37. Kot metodą na czyste powietrze

Koty domowe kumulują w organizmie bromowane związki chemiczne pochodzące z kurzu. Dzięki temu człowiek może cieszyć się czystszym powietrzem, ale niestety nie jest to dobre dla kota.

#38. Mleko nie dla kota

Wielu posiadaczom kota wydaje się, że mleko jest dla niego idealnym posiłkiem. Niestety, koty piją mleko jako małe kociaki, a po paru miesiącach od narodzin tracą tę umiejętność i nie do końca radzą sobie z trawieniem laktozy. Częste picie mleka przez kota w starszym wieku może skutkować biegunką, wymiotami, a nawet śmiercią.

#39. Ciekawostki o kotach – dlaczego koty owijają się ogonem?

Człowiek w sytuacji stresowej lub gdy zwyczajnie nie wie co ze sobą zrobić krzyżuje ramiona. Kot robi tak ze swoim ogonem właśnie wtedy, gdy nie czuje się komfortowo, bezpiecznie lub wtedy, gdy nie chce mieć w danym momencie żadnych interakcji z otoczeniem.

#40. O kocie, który jeździł z kurierem

Sytuacja miała miejsce w Kanadzie, kiedy to pewna kobieta chciała wysłać swojej koleżance felgi. Niestety nie zauważyła, że podczas pakowania felg do kartonu wszedł również jej kot. Szukała go rozpaczliwie kilka dni ale nie sądziła, że może on być już tyle kilometrów od niej. Okazało się, że kurier wyczuł zapach moczu wydobywający się z jednej z paczek i odkrył, że w paczce znajduje się kot. Przejechał on 17 godzin i 1200 kilometrów – na szczęście nic mu się nie stało.


To by było na tyle. Znasz inne ciekawostki o kotach? Koniecznie daj nam znać!

Zobacz też:

Aoshima – wyspa kotów w Japonii
Garfi – najbardziej wkurzony kot na świecie
40 ciekawostek na temat zwierząt, o których nie miałeś pojęcia
10 najsłodszych zwierzątek, o których mogłeś nie wiedzieć
20 ciekawostek o motylach


źródła: (1), (2), (3), (4), (5), (6), (7), (8), (9), (10), (11), (12), (13), (14), (15), (16), (17), (18), (19), (20), (21)

6 komentarzy

Skomentuj