20 ciekawostek o LEGO
Nowe!

20 ciekawostek o LEGO

Klocki LEGO to jedna z najpopularniejszych zabawek, która od lat fascynuje nie tylko najmłodszych. Najbardziej zagorzali fani duńskiej marki to.. dorośli określani terminem AFOLs (Adults Fans of LEGO, czyli dorośli fani LEGO). Każdego roku fabryki opuszcza około 19 miliardów klocków, podczas gdy co godzinę powstaje około 2,16 miliona klocków! Według danych, które kilka lat temu opublikowała firma LEGO w ciągu jednej sekundy na całym świecie sprzedaje się 7 zestawów!

Jak powstały klocki? Kto wpadł na ten pomysł? Skąd wzięła się nazwa LEGO i co oznacza? Jeśli szukasz odpowiedzi na te i inne pytania związane z klockami LEGO to jesteś w dobrym miejscu 🙂 Zapraszam na 20 ciekawostek o LEGO.

#1. Historia marki LEGO

Założenie marki LEGO i produkcja pierwszych klocków to dwie zupełnie różne daty. Firma sama w sobie została założona 12 października 1932 roku w Danii, a nazwa LEGO pojawiła się na rynku dopiero 2 lata później. Jej właścicielem był Ole Kirk Christiansen, który początkowo strugał zabawki z drewna po to, by zająć swoje dzieci, które po śmierci żony wychowywał sam.

W 1947 roku zainwestował w tworzywa sztuczne i specjalistyczny sprzęt do produkcji zabawek. Wraz ze specjalistycznymi maszynami do firmy przyjechały również próbki klocków Kiddicraft, na których wzorowano obecne klocki LEGO. Produkcję znanych po dziś dzień klocków zaczęto w 1949 roku, a opatentowane zostały w 1958 roku. W momencie, gdy Ole zmarł firmę przejął jego syn, a następnie wnuk.

Obecnie 70 % udziałów w firmie LEGO ma rodzina Christansen. Jeśli chodzi o samo logo firmy to ono również przez lata zmieniało się. Pierwsze powstało w 1934 roku – było to szare tło z kanciastymi, czarnymi literami widniejącymi na nim. Logo znane obecnie zostało stworzone dopiero w 1973 roku.

ciekawostki o klockach lego

fot.
Daniel Cheung // unsplash.com



#2. Skąd wzięła się nazwa LEGO?

Pochodzi ona od dwóch duńskich słów: „leg godt”, czyli baw się dobrze. Założyciel firmy Ole Kirk Christiansen postanowił zmienić tę nazwę i ogłosił konkurs wśród pracowników. Tak powstała nazwa LEGO – za jej wymyślenie, pracownik miał podobno otrzymać butelkę wina domowej roboty.

#3. Lego jest największym producentem opon

Mimo tego, że opony produkowane przez lego nie są największych rozmiarów to w 2012 roku wpisano firmę Lego do Księgi Rekordów Guinnessa, jako największego producenta opon na świecie. W zestawieniu przeprowadzonym przez firmę w 2014 roku podano, że liczba wyprodukowanych opon wynosiła 650 milionów.

#4. Klocków więcej niż ludzi?

W niedługim czasie może dojść to tego, że klocków LEGO będzie na świecie więcej niż ludzi. Ziemię zamieszkuje około 7 miliardów osób, a samych minifigurek LEGO puszczono do obrotu już około 5 miliardów. Jeśli podzielilibyśmy natomiast wszystkie wyprodukowane klocki LEGO na mieszkańców kul ziemskiej, to każdy człowiek otrzymałby około 62 klocki.

lego figurki ciekawostki

fot. pixabay.com



#5. Najwyższa budowla z LEGO

W roku 2015 w Mediolanie wybudowano z klocków LEGO wieżę, która miała 35,05 metra. Jest to najwyższa budowla wykonana z klocków LEGO. Konstrukcja składa się 550000 klocków. Pierwotnie rekord ten należał do uczniów pewnego liceum w Delaware, którzy o metr niższą wieżę wybudowali w 2013 roku.


#6. Pierwszy zestaw LEGO

Wspomniałem już, że duńska firma produkowała początkowo drewniane zabawki. W 1949 roku powstały plastikowe klocki, jednak nie dało się ich trwale łączyć (miały one wypustki na górze, ale od spodu były puste) – w związku z tym konstrukcje, które z nich powstawały były bardzo niestabilne. W 1958 roku powstały pierwsze zestawy LEGO, które przypominają te dzisiejsze. W tym samym roku system łączenia klocków został opatentowany.

Zestaw LEGO z 1958 roku - stacja benzynowa

Zestaw LEGO z 1958 roku // fot. brickset.com



#7. Pierwsza figurka LEGO

Pierwsza figurka LEGO została wyprodukowana w 1974 roku i wyglądała nieco inaczej niż te znane obecnie. Masowa produkcja minifigurek zaczęła się z kolei w 1978 roku. Początkowo ludzki nie miały rąk i były niemal identyczne. Dopiero z czasem ich wygląd nabrał współcześnie znanych nam kształtów, a postaciom nadano różniące się od siebie stroje, czy fryzury.

pierwsza figurka LEGO

Zestaw numer 600 z 1978 roku to pierwszy zestaw, do którego dołączono minifigurkę przypominającą te, które znamy dzisiaj.



#8. Kombinacje

Jeśli weźmiemy dwa klocki LEGO o wymiarach 2×4 to możemy je połączyć na 24 sposoby, z kolei 3 klocki aż na 1060 sposobów, a posiadanie 6 klocków zwiększa tę możliwość o 915 103 765 kombinacji!

#9. Największy zestaw

Do niedawna największym zestawem wśród klocków LEGO był składający się z 7541 części Star Wars UCS Millennium Falcon. Inspirowany kultowym filmem zestaw o numerze 75192 ma ok. 21 cm wysokości, 84 cm długości i 56 cm szerokości. Sokół Millennium kosztuje około 2700 zł.

Sokół Millennium z LEGO

Sokół Millennium z LEGO – do niedawna największy (pod względem liczby klocków) zestaw świata. // fot. materiały prasowe




W trakcie przygotowywania ciekawostek o LEGO, duńska firma zaprezentowała jednak nowy zestaw o numerze 10276. Największy na świecie zestaw składa się z 9036 elementów i pozwala na zbudowanie rzymskiego Koloseum. Po złożeniu konstrukcja ma wymiary 27cmx52cmx59cm. Zestaw trafi do sprzedaży 27 listopada 2020, a jego cena to 499,99 euro lub 549,99 dolarów.
Koloseum - największy zestaw LEGO na świecie

Koloseum – największy zestaw LEGO na świecie (pod względem liczby klocków) // fot. lego.com



#10. Rodzaje klocków LEGO

Oferta jaką firma LEGO wypuściła na rynek jest ogromna. Istnieje wiele zestawów dostosowanych pod względem wielkości i trudności w złożeniu do wieku. I tak o to dla najmłodszych stworzono większe klocki o nazwie LEGO Duplo. Dla nieco starszych dzieci na sklepowych półkach można znaleźć LEGO City (wśród nich znajdziemy na przykład: policję, szpital, czy straż pożarną). Z myślą o dziewczynkach zaprojektowano serię LEGO Friends, a dla chłopców LEGO Ninjago.

Dla młodzieży, a nawet dorosłych stworzono serię LEGO Creator, czyli linię opartą na konstruowaniu różnych przedmiotów, czy też pojazdów, oraz serię LEGO Technic, która jest idealna dla młodych inżynierów i fanów twórczego majsterkowania.

Jako, ze firma LEGO jest od lat na topie, nie może wśród zestawów zabraknąć najbardziej aktualnych serii opartych na bajkach i filmach takich jak LEGO Star Wars, Spider-Man, czy Angry Birds. Łącznie firma LEGO wypuściła na rynek 53 oficjalnych serii tematycznych. Pierwszą licencję otrzymał w 1990 roku zestaw Star Wars, do którego zalicza się między innymi ścigacze Anakina. Minęło 20 lat i pojawił się on na rynku w nowym wydaniu.

#11. Złoty klocek

Firma LEGO nagrodziła swoich pracowników posiadających 25-letni staż pracy 14-karatowym złotym klockiem, aby pokazać jak duży wpływ na sukces firmy ma ich praca. Jeden z takich klocków trafił na aukcję i został sprzedany za €15 000.

złoty klocek LEGO

fot. mostexpensivethingz.com



#12. Muzeum LEGO

W mieście Billund (Dania) znajduje się tzw. Lego House, czyli muzeum LEGO. Już sam budynek zaprojektowano tak, by przypominał stos klocków ułożonych jeden na drugim. Poza milionami klocków i zestawów znajduje się tam m.in imponujące drzewo kreatywności (15-metrowa konstrukcja złożona 6316611 klocków), oraz 3 gigantyczne dinozaury – pierwszy zbudowano wyłącznie z klocków DUPLO, drugi z klocków Technic, a trzeci z klocków z serii System. W piwnicy znajduje się z kolei archiwum – trafia tam niemal każdy egzemplarz z wyprodukowanych kiedykolwiek zestawów.

muzeum klockow lego

Muzeum klocków LEGO w Danii // fot. lego.com

dinozaury z klocków lego

Dinozaury z klocków LEGO // fot. lego.com

drzewo z klockow lego

Drzewo kreatywności w muzeum klocków LEGO // fot. lego.com



#13. Certyfikowany Profesjonalista LEGO

Certyfikowany Profesjonalista LEGO to osoba, która zamieniła swe hobby w pracę. Taka osoba ma wsparcie od duńskiej firmy w postaci niezbędnych klocków. Na świecie jest obecnie zaledwie 21 takich osób. Co robią? Po prostu jeżdżą po świecie i budują na zamówienie różne rzeczy z klocków 🙂

#14. Plastikowe LEGO, a ekologia

Jedyny minus jaki niosą za sobą klocki LEGO to fakt, iż wyprodukowane są z plastiku. Obecnie klocki LEGO produkowane są z tworzywa ABS, czyli takiego, z którego produkuje się walizki do samolotów. Za cel na najbliższe lata LEGO postawiło sobie, aby surowce do produkcji plastiku pozyskiwać w odpowiedzialny sposób. Figurki drzew i roślin w niektórych zestawach wykonano już z plastiku pozyskanego z trzciny cukrowej. Pojawiły się informacje, że do 2030 roku wszystkie klocki mają być produkowane z trzciny cukrowej. Wcześniej, bo do 2025 roku ze sprzedaży wycofane będą plastikowe woreczki, w które zapakowane są klocki. Zostaną zastąpione woreczkami z papieru.

#15. LEGO w oceanie

Kontener wypełniony milionami klocków LEGO wpadł do morza u wybrzeży Kornwalii w 1997 r. Wkrótce klocki zaczęły się pojawiać zarówno na północnym, jak i południowym wybrzeżu. Co ciekawe większość elementów, które wypadły za burtę związanych było z… żeglarstwem. I tak turyści oraz miejscowi zaczęli odnajdywać miniaturowe płetwy, ośmiornice, kordelasy (rodzaj szabli pirackiej), sprzęt do nurkowania, tratwy morskie, oraz stokrotki i smoki. Łącznie 4756940 klocków wypadło za burtę, a 3178807 jest wystarczająco lekka, aby unosić się na wodzie. Amerykański oceanograf Curtis Ebbesmeyer, który śledzi losy klocków mówił w wywiadzie dla BBC, że klocki mogły pokonać nawet 62 tysiące mil – mogą więc być wszędzie.

Jeden z odnalezionych smoków, które wpadły do oceanu

Jeden z odnalezionych smoków // fot. Tracey Williams



#16. Bugatti Chiron w skali 1:1

Fani LEGO Technic z ponad miliona klocków zbudowali model Bugatti Chiron odwzorowany w skali 1:1, który uwaga – porusza się z prędkością 20km/h, dzięki zainstalowaniu w nim 2304 elektrycznych silników LEGO Technic Power Functions i 4032 przekładniom. Praca nad konstrukcją trwała ponad 13 tysięcy godzin. Bugatti Chrion z LEGO powstało przy użyciu ponad 1 000 000 elementów serii LEGO Technic.

Bugatti Chiron w skali 1:1 zbudowany z klocków LEGO

Bugatti Chiron w skali 1:1 zbudowany z klocków LEGO // fot. lego.com



#17. Niebywała precyzja

Klocki lego wykonane są z niezwykła precyzją. LEGO podaje, że dokładność wynosi 0,005 mm. Jedynie 18 na 1 000 000 klocków nie spełnia standardów jakości. Co ciekawe projekt klocków nie zmienił się od wielu lat, wiec klocki wyprodukowane nawet w 1958 r. pasują do tych, które można kupić obecnie.

#18. Ogromna wytrzymałość

Para dociekliwych naukowców z YouTube zbudowała maszynę która uderzała w klocki raz za razem. Co ciekawe na typowym klocku 2×4, nie zauważono pęknięcia aż do uderzenia numer 37 112. Niektóre źródła podają, że klocki LEGO są w stanie wytrzymać siłę nacisku do 430kg! Już wiesz, dlaczego nadepnięcie bosą stopą na klocka jest tak bolesne? 😉

#19. Prawdziwy dom z klocków LEGO

James May, prezenter popularnego także w Polsce programu motoryzacyjnego „Top Gear” w 2009 roku zebrał grupę 1200 wolontariuszy i zbudował prawdziwy dom z klocków LEGO. Budynek powstał z ponad miliona elementów i wyposażony był w łazienkę, toaletę, klatkę schodową oraz ogromne łóżko – wszystko oczywiście z klocków.

Dom był częścią projektu BBC pt. „James May’s Toy Stories”, w którym pokazywane są różne zabawki. Po ukończeniu budowy były plany, by budynek rozebrać i przetransportować do Legolandu. Na przeszkodzie stanęły jednak pieniądze, wobec czego dom został zburzony a klocki zostały przekazane instytucjom charytatywnym.


#20. Dlaczego główki figurek z LEGO mają dziurę na szczycie głowy?

Na koniec jeszcze jedna ciekawostka dotycząca minifigurek. Dlaczego ich głowy mają dziurkę na szczycie? Otóż nie chodzi wcale o możliwość doczepienia kolejnych elementów konstrukcji na głowie ludzika, czy też przyczepienie mu kasku lub włosów. Zaprojektowano je w ten sposób na wypadek, gdyby główka została połknięta przez dziecko i utknęła w gardle, krtani, tchawicy lub oskrzelach dziecka. Dzięki tej dziurce dziecko nadal będzie mogło oddychać do czasu udzielenia mu specjalistycz­nej pomocy.

Zobacz też:

Najdziwniejsze rekordy Guinnessa
Flagi państw i ciekawostki z nimi związane
16 ciekawostek o Krakowie, które mogą zaskakiwać
Fakty, mity i ciekawostki na temat burz
25 ciekawostek o złocie


źródła: (1),(2),(3),(4),(5),(6),(7)

Skomentuj