Jak powstał pierwszy komputer na świecie?
Nowe!

Jak powstał pierwszy komputer na świecie?

Obecnie komputer to nic nadzwyczajnego, na nikim nie robi żadnego wrażenia, a niektórzy z nas posiadają nawet po kilka takich urządzeń. Współcześnie parametry malutkich smartfonów, które mieszczą się w kieszeni lub torebce wielokrotnie przewyższają parametry komputerów z lat 90-tych, a do tego dochodzą tablety, laptopy, netbooki, ultrabooki, „potężnie uzbrojone” komputery stacjonarne, czy konsole do gier. Od czegoś jednak ten rozwój komputerów się rozpoczął. Przedstawiamy historię o tym, jak powstał pierwszy komputer na świecie .

Pierwsze projekty i próby stworzenia komputera

Już w XIX wieku pojawiały się pierwsze głosy w temacie stworzenia pierwszego komputera. Jednak wówczas miał to być raczej „komputer” analogowy. O faktycznych krokach podjętych w kierunku realizacji komputera możemy mówić w XX wieku. ENIAC – Electronic Numerical Integrator and Computer – Elektroniczny, Numeryczny Integrator i Komputer – taką nazwę nosił pierwszy komputer na świecie. Prace przy jego stworzeniu trwały od marca 1943 roku do 10 grudnia 1945 roku, a jego oficjalna premiera odbyła się w… Walentynki, 14 lutego 1946 roku. Armia, na potrzeby której powstał komputer wstrzymywała się z uruchomieniem przez ponad rok, aż do 29 lipca 1947 roku.

ENIAC - pierwszy komputer na świecie

fot. wikipedia – domena publiczna



ENIAC – pierwszy komputer na świecie

Prace przy pierwszym komputerze rozpoczęto jeszcze podczas trwanie drugiej wojny światowej, w lipcu 1943 roku. Nadzorowali je absolwenci Uniwersytetu Pensylwanii, a głównym mózgiem całego projektu był matematyk Oswald Veblen, który nad ENIACem pracował z siedmioma innymi matematykami, ośmioma fizykami oraz… dwoma astronomami. Pierwszy komputer nie przypominał jednak maszyny, którą znamy dziś. Mógł on wykonywać obliczenia arytmetyczne w systemie dziesiętnym, przetwarzanie równoległe. ENIAC miał następujące możliwości: 5000 dodawań/odejmowań wciągu sekundy, 400 mnożeń w ciągu sekundy i 50 dzieleń w ciągu sekundę.

Najważniejszymi częściami tej maszyny były wymienne panele wyposażone w elektroniczne elementy. Ponadto pierwszy komputer składał się z akumulatorów (specjalne rejestry procesora), 18800 lamp elektronowych, 50 000 oporników, 6000 przełączników i 1500 przekaźników. To wszystko mieściło się w… 42 szafach. Koszt budowy ENIACa wyniósł około 500 tysięcy dolarów, co po przeliczeniu dałoby dzisiaj około 6 milionów 300 tysięcy dolarów!

ENIAC - pierwszy komputer na świecie

fot. wikipedia – domena publiczna

ENIAC - pierwszy komputer na świecie

fot. wikipedia – domena publiczna



Monstrualnych rozmiarów maszyna

Pierwszy komputer na świecie był monstrualnych rozmiarów. Zajmował powierzchnię 140 m², podczas gdy jego masa wynosiła 27 ton. ENIAC pobierał 140 kW mocy, a za chłodzenie tej maszynerii odpowiadał specjalny system wentylacyjny, który składał się z dwóch silników o mocy 24 KM. Wówczas nikt się jednak tym nie przejmował, a najważniejsza była sama realizacja maszyny liczącej. Dzięki takim potężnym rozmiarom komputer ENIAC nazywano często „Gigantycznym Umysłem”.

ENIAC używany był głównie do obliczeń związanych z balistyką (wyliczenia tabel strzelniczych dla artylerii), wytwarzaniem broni jądrowej, prognozowaniem pogody, projektowaniem tuneli aerodynamicznych i badaniem promieniowania kosmicznego. Wykorzystywano go również do badania liczb losowych i analizowania błędów zaokrągleń. Opanowanie „sterowania” tym komputerem nie było prostym procesem. Jego programowanie odbywało się poprzez specjalne tablice, na których znajdowały się odpowiednie gniazda wtykowe i ogromna liczba przewodów. Nie była to prosta sprawa – wymagała czasu oraz bardzo dobrej znajomości działania całego sprzętu.

Ciekawostka: Aby w 1996 uczcić 50 rocznicę ENIACa, Uniwersytet Pensylwanii wykonał projekt o nazwie ENIAC-on-a-Chip (ENIAC w czipie), którego rezultatem był układ scalony, który miał dokładnie taką samą moc obliczeniową jak pierwszy komputer.

ENIAC jako układ scalony

ENIAC jako układ scalony // fot. Michael Hicks from Saint Paul, MN, USA – img_7736, CC BY 2.0, Link




ENIAC do 1975 roku był powszechnie uważany za pierwszy komputer na świecie. Obecnie o to miano (po odtajnieniu danych brytyjskich) ubiegają się: brytyjski Colossus, niemieckie urządzenia skonstruowane przez Konrada Zusego, oraz komputer ABC, który powstał w latach 1937-1942 w USA.

Zobacz też:

Jak powstał pierwszy samochód na świecie?
Podziemia z okresu II wojny światowej w Polsce – tajemnicze miejsca
Najdziwniejsze muzea na świecie
Frane Selak – niesamowita historia człowieka, który “oszukał śmierć” 7 razy
Frank “Rocky” Fiegel – to właśnie Polak był inspiracją dla twórcy słynnego Popeye’a

2 komentarze

Skomentuj