Frank "Rocky" Fiegel - to właśnie Polak był inspiracją dla twórcy słynnego Popeye'a
Nowe!

Frank „Rocky” Fiegel – to właśnie Polak był inspiracją dla twórcy słynnego Popeye’a

Bohater komiksów i kreskówek Popeye jest marynarzem o dobrym sercu, który uwielbia bójki i zyskuje ogromną siłę po zjedzeniu puszki szpinaku. Tą kultową postać stworzył w 1929 r. rysownik Elzie Crisler Segar, mało kto jednak wie, że inspiracją dla twórcy Popeye’a był prawdopodobnie Polak, Frank „Rocky” Fiegel.

Frank Fiegel przybył do USA z Wielkopolski, choć niektóre źródła podają, że urodził się 27 stycznia 1868 roku w Chester (Illinois) na terenie USA. Jego ojcem był Bartłomiej Figiel (1836-1876), a matką Anna z domu Grott (1839–1924). Państwo Figiel pobrali się w 1864 roku w parafii katolickiej w Czarnkowie. Nie do końca wiadomo, w którym roku wyemigrowali, ponieważ imigracyjne archiwa na Ellis Island u wybrzeży Nowego Jorku pochodzą z końca XIX wieku. Już podczas pobytu w USA rodzina zmieniła pisownię nazwiska na łatwiejsze do wymówienia Fiegel.
Rysownik Elzie Crisler Segar również urodził się w Chester, gdzie miał poznać Franka, który znany był z niesamowitej siły, skłonności do bójek i dużej życzliwości dla dzieci. Fiegel nie miał jednego oka, nie rozstawał się z fajką i dorywczo pracował m.in. jako barman w jednym z lokalnych pubów. Nie wiadomo, czy Frank widział*, że był dla Segara inspiracją dla postaci Popeye’a, ani czy tak w 100% nią był. Po pierwsze rysownik przeprowadził się na początku lat dwudziestych – na wiele lat przed debiutem postaci. Po drugie w raporcie „The Bay Builders Exchange” z 2009 roku opublikowanym na stronie internetowej miasta Santa Monica (to tam przeprowadził się rysownik) znajduje się taki fragment dotyczący postaci sympatycznego marynarza: „Kiedy Segar przeniósł się do Santa Monica w 1928 roku, często znajdował inspirację dla postaci i historii na molo w Santa Monica. Chociaż niektórzy uważają, że postacie Segara były zainspirowane jego wychowaniem na środkowym zachodzie, zgodnie z ustną historią, postać Popeye została wzorowana na eksperckim norweskim rybaku, który miał ciężki norweski akcent i szorstki język.”

Tworząc wielu bohaterów komiksu Segar inspirował się mieszkańcami Chester. New York Time pisał, że Oliwka Olejek (narzeczona komiksowego Popeye’a) wzorowana była na Dorze Paskel, właścicielce sklepu, która była „niezwykle wysoka i szczupła i nosiła kok na karku”. Wimpy, czyli wąsaty grubasek, uwielbiający hamburgery wzorowany był na Williamie Schuchercie, grubym menedżerze Chester Opera House (gdzie Segar pracował przez pewien czas). Być może Popeye był zatem mieszanką Franka Fiegela oraz wspomnianego powyżej norweskiego rybaka? To jednak na grobie Polaka znajduje się podobizna komiksowego bohatera oraz inskrypcja mówiąca o tym, że to Frank „Rocky” Fiegel był pierwowzorem Popeye’a.

*Niektórzy twierdzą, że Frank dowiedział się o tym, że na nim wzorował się Segar dopiero po śmierci rysownika w 1938 r. z gazety, która wydrukowała historię twórcy komiksów i jego inspiracji. Historyk Michael Brooks ma inną teorię, twierdząc że Fiegel regularnie otrzymywał czeki od Segara, jako swego rodzaju podziękowanie za sukces bohatera opartego na nim.Zobacz też:

Frederick Banting i jeden z najbardziej niesamowitych momentów w historii medycyny
Krótka historia jednego zdjęcia: Marilyn Monroe i worek na ziemniaki
Mgła, która zabiła 12 tysięcy londyńczyków
Charles Dunn – marynarz przynoszący pecha
Edward Mordrake – tajemnica człowieka o dwóch twarzach rozwiązana


źródła: (1), (2), (3)

2 komentarze

Skomentuj