"Goth Chicken" tak można by nazwać niezwykle rzadki gatunek drobiu, czarnego od dzioba, aż po wnętrzności - Zalajkowane.pl
Nowe!

„Goth Chicken” tak można by nazwać niezwykle rzadki gatunek drobiu, czarnego od dzioba, aż po wnętrzności

Ayam cemani – to nazwa niezwykle interesującej i rzadkiej rasy kur, pochodzącej z SumatryCo jest takiego niezwykłego w tych kurach? Otóż mają one nie tylko czarne pióra i grzebień, co często zdarza się i u innych kurzych ras, ale charakteryzują się też całkowicie czarnymi kośćmi, mięsem, a nawet krew mają czarną!

Ten hipnotyzujący ptak, dzięki swojemu wyglądowi, stał się jedną z najbardziej egzotycznych i tajemniczych ras na świecie. Został „odkryty” i zbadany ledwie kilkanaście lat temu przez Holendra Jana Steverinka, który z racji swoich obowiązków zawodowych wielokrotnie odwiedzał Indonezję. Za pierwszym razem Steverink przywiózł do Europy kilkadziesiąt jajek, z których wykluły się cztery pisklaki. Dziewięć lat temu przywiózł do Holandii 20 kolejnych. W ten sposób dał początek europejskiej hodowli.

Obecnie jedynie kilku hodowców w Europie hoduje ayam cemani. Osiągają one bardzo wysokie ceny. Obowiązuje „ciche” porozumienie, dzięki któremu nie wolno im sprzedawać tych kur poniżej 100 Euro za sztukę!

Po ostatniej tragedii w Indonezji, kiedy 13 metrowe tsunami zmiotło z powierzchni ziemi dziesiątki tysięcy istnień ludzkich, ta sama fala bezpowrotnie unicestwiła naturalne siedlisko ayam cemani, występujących na tych terenach od co najmniej 700 lat. Wiele wskazuje na to, że Jan Steverink dokonał wiekopomnego dzieła, ratując gatunek poprzez stworzenie hodowli czarnych kur w Europie.

W Indonezji, tubylcy święcie wierzyli w to, że zjedzenie czarnego mięsa i wypicie czarnej krwi dodaje mężczyznom witalności i wigoru. Czy na mężczyzn w Europie ma takie samo działanie…?

goth-black-chicken-ayam-cemani-3 goth-black-chicken-ayam-cemani-13 goth-black-chicken-ayam-cemani-14 goth-black-chicken-ayam-cemani-15 goth-black-chicken-ayam-cemani-16 goth-black-chicken-ayam-cemani-18 goth-black-chicken-ayam-cemani-20 goth-black-chicken-ayam-cemani-21

Zobacz też: 21 niesamowitych przezroczystych zwierząt

przezroczyste-zwierzeta-main

źródło: boredpanda.com
źródło: kuryikoguty.pl

Skomentuj