21 niesamowitych przeźroczystych zwierząt - Zalajkowane.pl
Nowe!

21 niesamowitych przeźroczystych zwierząt

Zwierzęta, które nie są wyposażone w ostre zęby, trujący jad, lub inne mechanizmy obronne również muszą sobie jakoś radzić w starciu z drapieżnikami. Przeźroczyste zwierzęta zwane są „szklanymi”, lub „zwierzętami-duchami” i charakteryzują się się silną redukcją pigmentu lub nawet całkowitym jego brakiem. Ten mechanizm pozwala im przetrwać w ich środowisku naturalnym.

Natura nigdy nie przestanie nas fascynować – zobaczcie 21 niesamowitych przeźroczystych oraz półprzeźroczystych zwierząt!

Motyl szklanoskrzydły

Tego niezwykłego motyla o przezroczystych skrzydłach dla nauki odkrył Hewitson w 1854 roku. Owad nazwany motylem szklanoskrzydłym (Greta oto) zamieszkuje Amerykę Środkowa – od Meksyku do Panamy. Rozpiętość jego skrzydełek sięga 6 cm.

Przeźroczyste zwierzęta

Fot: flickr.com/photos/e3000/1561440998/Przezroczysta ryba z rodziny pokolcowatych

Występuje między innymi w wodach otaczających Nową Zelandię. Dorosłe gatunki mogą mieć do 30cm. Są to popularne ryby akwariowe.

Przeźroczyste zwierzęta

Fot: imgur.com/aw50Ek5Mały kalmar (Ancistrocheirus lesueurii)

Jego przeźroczyste ciało pokrywają jakby kolorowe kropki – są to komórki wypełnione pigmentem. Poniżej oczu znajdują się z kolei bioluminescencyjne narządy. Spotykane są w tropikalnych morzach i oceanach na głębokości od 200 do 1000 metrów.

Przeźroczyste zwierzęta

Fot: Fabien MichenetMrówki faraona

Czy wiecie, że odwłoki mrówek faraona nabierają koloru tego, co zjedzą? Całkiem przypadkiem zaobserwowała to żona indyjskiego naukowca Mohameda Babu. Mrówki, które wypiły w jej kuchni kroplę rozlanego mleka zrobiły się białe (a właściwie ich odwłoki). Dzieje się tak, ponieważ pokryte są one cienkim oskórkiem, spod którego prześwituje to, co mrówka zjadła.

Zainspirowany obserwacją żony pan Babu przygotował wodę z cukrem i barwnikami spożywczymi. Krople cieczy naniósł na parafinową płytę, by woda nie rozlewała się, a całość ustawił w ogrodzie i zrobił to niesamowite zdjęcie.

Przeźroczyste zwierzęta

Fot: Mohamed BabuRyba z przeźroczystą głową – Barreleye (Macropinna microstoma)

Ta niezwykła ryba występuje w głębinach Oceanów Atlantyckiego, Pacyficznego i Indyjskiego. Zgadnijcie, gdzie znajdują się jej oczy? To wcale nie wybrzuszenia z przodu przypominające powieki (to akurat są narządy węchu) – oczy tej ryby to te zielone elementy. Barreleye potrafi popatrzeć nad siebie jak i przed siebie – wszystko dzięki niezwykłej budowie przedniej części ciała.

Przeźroczyste zwierzęta

Fot: boredpanda.comChrząszcz

Ten niezwykły chrząszcz to przedstawiciel tarczykowatych. Nie jest całkiem przeźroczysty, ale ma niezwykły (prawie niewidoczny) pancerz.

Przeźroczyste zwierzęta

Fot: boredpanda.comWęgorz europejski

W okresie larwalnym jest przeźroczysty. Dorosłe osobniki stają się srebrne po bokach, a ich brzuchy mają kolor biały. Co ciekawe początkowo, gdy odkryto te małe, przeźroczyste rybki zakwalifikowano je jako odrębny gatunek.

Przeźroczyste zwierzęta

Fot: boredpanda.comPrzeźroczysta kałamarnica

Małe kałamarnice mają zaledwie 2 centymetry, a dzięki temu że są przeźroczyste widoczne są ich organy wewnętrzne. Tą kałamarnicę na zdjęciu poniżej sfotografowano w okolicach Tahiti. Pomarańczowe plamy widoczne na mackach mogą zmieniać kolor i służą jako kamuflaż.

Przeźroczyste zwierzęta

Fot: Fabien Michenet (divephotoguide.com/user/fabien/)Przeźroczysta żaba – Hyperolius leucotaenius

Żabę po raz pierwszy odkryto w 1950 roku. Przez dziesiątki lat nikt jej nie widział, przez co uznano ją za wymarły gatunek. Dopiero w 2010 roku ekspedycja kierowana przez Eli Greenbaum „odkryła” ją na nowo na brzegu rzeki Elila w Demokratycznej Republice Konga.

Przeźroczyste zwierzęta

Fot: Eli GreenbaumSalpa

Ten gatunek ryby nazywa się Salpa Maggiore i została przypadkowo wyłowiona u wybrzeży Nowej Zelandii. Te ryby są mało znane nauce, zatem gdy rybak-amator złowił ją w 2014 roku było to nie lada sensacją. Maggiore Salpa porusza się dzięki pompowaniu wody przez galaretowate ciało, a jej przezroczystość prawdopodobnie ma ochraniać ją przed drapieżnikami.

Przeźroczyste zwierzęta

Fot: Conaugh FraserPrzeźroczysta meduza

Meduzy można spotkać we wszystkich oceanach od ich powierzchni aż po ich dna. Wiele meduz jest na tyle przeźroczystych, że zobaczenie ich jest bywa niemożliwe. Na zdjęciu widać przedstawiciela rodzaju Arctapodema, o wielkości około 2,5 centymetra.

Przeźroczyste zwierzęta

Fot: Bill CurtsingerBabka przezroczysta

Osiąga od 7 do 9 cm długości. Występuje w Atlantyku od Trondheim po Maroko oraz Morzu Śródziemnym, Morzu Czarnym i Morzu Azowskim.

Przeźroczyste zwierzęta

Fot: boredpanda.comŻabka szklana

Ten niezwykły płaz charakteryzuje się rzadką cechą przezroczystości tkanki mięśniowej oraz skóry. Od strony brzusznej widoczne są wewnętrzne narządy, od strony powierzchni górnej skóra jest mniej przezroczysta o zabarwieniu zielonkawym z jasnymi plamkami. Występuje w Ameryce Środkowej, a jej wielkość to zaledwie 3 cm.

Przeźroczyste zwierzęta

Fot: catinwater.comLactoria diaphana – ryba rozdymkokształtna

Ten niezwykły okaz sfotografowano w okolicach Hawajów.

Przeźroczyste zwierzęta

Fot: CHRIS NEWBERTKijanki Kostarykańskiej Żaby Szklanej

To, co widać od dołu to nie wzory – to „starannie” zwinięte jelita!

Przeźroczyste zwierzęta

Fot: boredpanda.comPrzezroczysta ryba

Na zdjęciu poniżej najprawdopodobniej znajduje się Psettichthys melanostictus (Piaszczyca). (źródło)

Przeźroczyste zwierzęta

Fot: HilderingKrewetka szklista – Ghost Shrimp

Jest to mała krewetka dorastająca do 8-10 cm długości ciała. Chitynowy pancerz krewetki jest przeźroczysty, dlatego widać dokładnie przez niego jej narządy wewnętrzne. Krewetka spotykana ta w handlu, jako zwierzę akwariowe. Krewetka szklista zamieszkuje rzeki, strumienie, jeziora, stawy, pola ryżowe i inne odpowiednio czyste zbiorniki wodne w południowej i środkowej Tajlandii. Spotykana również na Półwyspie Malajskim, oraz w Singapurze, Laosie i Brunei.

Przeźroczyste zwierzęta

Fot: aquariumcarebasics.comPrzeźroczysty ślimak

Przeźroczyste zwierzęta

Fot: Dagmar SteeleRyba z rodziny Żabnicokształtnych

Przeźroczyste zwierzęta

Fot: boredpanda.comHyalinobatrachium valerioi – żaba z rodziny szklenicowatych

Przeźroczyste zwierzęta

Fot: John P. Claire (via flickr)Hydromeduza

Przeźroczyste zwierzęta

Fot: INGO ARNDTZobacz też:

Ciekawostki o motylach
Ciekawostki o kotach
Gigantyczne zwierzęta
Ciekawostki o psach
Ciekawostki o zwierzętach
Tajemnicze stwory żyjące w głębiach oceanów
20 interesujących ciekawostek o koalach
Ciekawostki o delfinach


za boredpanda

2 komentarze

Skomentuj