Nowe!

Dziwy natury – niesamowite miejsca na Ziemi

2 / 2

5. Lustrzane pustynie solne w Boliwii.

Niesamowite miejsce, w którym niebo zlewa się z ziemią i tworzy marzycielski krajobraz. Salar de Uyuni ma ponad 10000 km kwadratowych i jest największym solniskiem na świecie, pozostałością po wyschniętym słonym jeziorze. Jego powierzchnia jest tak gładka, że działa niemalże jak lustro.

solnisko Salar de Uyuni

for: Alamy4. Cenote, podziemne źródło w Meksyku.

Natura tworzy cuda, w które ciężko uwierzyć, jednym z nich jest to podziemne źródło. Znane jako Cenote, jest naturalną dziurą, czy też zapadliskiem powstałym w wyniku osunięcia się piaskowca, które odsłoniło ukrytą pod nim wodę.

Cenote Ik Kil

fot: tuulavintage.com3. Brudna burza.

Tak zwana brudna burza, czy też burza w chmurze wulkanicznej. Tworzą ją wyładowania atmosferyczne spowodowane zderzaniem się ze sobą fragmentów skał, pyłu i lodu wyrzucanych przez wulkan.

Brudna burza

fot: Martin Rietze2. Widmowe drzewa w Pakistanie.

Przyciągające uwagę zjawisko jest efektem ubocznym powodzi zalewających pewne obszary Pakistanu. Miliony pająków wspinają się na drzewa, żeby uciec przed wznoszącą się wodą, ozdabiając je sieciami. Woda utrzymuje się tak długo, że drzewa zostają w całości owinięte kokonami.

Widmowe drzewa w Pakistanie

fot: Russell Watkins1. Podwodny las w Kazachstanie.

Zatopiony las jest częścią 400 metrowego jeziora Kaindy w kazachstańskiej części gór Tienszan, 129 km od Ałmat. Jezioro powstało w wyniku ogromnego osuwiska piaskowca spowodowanego trzęsieniem ziemi w 1911 roku.

Kajyngdy – jezioro w południowo-wschodnim Kazachstanie

fot: sickchirpse.comZobacz też: 8 niesamowitych i bardzo rzadkich zjawisk atmosferycznych

pioruny w Wenezueli


za: wonderslist.com

One Comment

Skomentuj