Z czym kojarzy się Wam jedzenie w puszkach? Mi z konserwami, a te z kolei kojarzę głównie z mielonką, szprotkami w pomidorach lub innymi mięsnymi i rybnymi specjałami. Pierwsze konserwy powstały już w 1810 roku. To wówczas paryski cukiernik i piekarz Nicolas F. Appert wpadł na pomysł gotowania mięsa w hermetycznie zamkniętych, szklanych naczyniach, wygrywając tym samym konkurs na opracowanie skutecznej metody konserwowania żywności dla wojska ogłoszony 15 lat wcześniej przez Napoleona. Appert otrzymał 12 tysięcy złotych franków, które zainwestował w fabrykę żywności oraz kontrakt na dostawy butelkowanej zupy i warzyw dla wojska.
Blaszane konserwy jakie znamy dziś pojawiły się w tym samym roku – patent na nie uzyskał londyński kupiec Peter Durand, który odsprzedał go następnie wynalazcom Johnowi Hallowi i Bryanowi Donkinowi. W 1812 roku konserwy mięsne i zupy w puszkach trafiły do brytyjskich marynarzy, a w 1830 roku żywność w puszkach była dostępna w londyńskich sklepach. Pierwsze konserwy były dość drogie, gdyż puszki napełniano i zamykano ręcznie.
Okazuje się, że ponad 200 lat po wynalezieniu konserw w różnych zakątkach świata można kupić bardzo nietypowe konserwy i dania w puszkach – przed Wami zestawienie najdziwniejszych konserw i dań w puszkach (z naszego punktu widzenia) dostępnych na sklepowych półkach.
#1. Poczwarki jedwabnika
Poczwarki jedwabnika to główny składnik koreańskiego przysmaku Beondegi. Nic zatem dziwnego, że można je kupić w większości sklepów w Korei za około 2000 wonów (mniej więcej 7 zł). Co ciekawe poczwarki jedwabniki dostępne są również na… Allegro.
Larwy jedwabników zazwyczaj są gotowane na parze lub smażone i przyprawiane. Podobno są ciekawą alternatywą dla orzeszków i idealnie zastępują je podczas oglądania filmów.
#2. Mięso z grzechotnika
Potrawy ze świeżego grzechotnika popularne są w Afryce. W Ameryce Łacińskiej, Chinach, Hongkongu i wielu innych miejscach przysmak ten sprzedawany jest w puszkach. Wędzone mięso z grzechotnika kosztuje około 19/20$ (+-70 zł) za puszkę. Smakosze przekonują, że smakuje jak kurczak…
#3. Mięso z aligatora
Mięso z aligatora popularne jest w Tajlandii, RPA, Australii i na Kubie. W wielu krajach istnieją nawet specjalne hodowle tych zwierząt dla celów kulinarnych. W Europie hodowla w tym celu jest jednak zakazana. Puszka mięsa z aligatora kosztuje na ebayu około $20.
#4. Mięso z krokodyla
W Tajlandii dostępne jest nie tylko mięso z krokodyla lub aligatora, ale specjalnie przygotowane konserwy. Na zdjęciu poniżej puszka zielonego curry z mięsem z krokodyla.
#5. Świński mózg w sosie
Podobno w mózgu świń znajduje się dużo fosforu. 4 puszki świńskich mózgów z sosie mlecznym kosztują na ebayu około 21$ (w sklepach w USA kosztują kilka dolarów za puszkę). Z czym smakują najlepiej? Oto jak opisuje je Howard Coble, kongresman Północnej Karoliny: „kiedy byłem młody, moja mama zazwyczaj przygotowywała na śniadanie mózgi z jajkami. Jadaliśmy je regularnie; nie było w tym nic nadzwyczajnego. Nazwa, przyznaję, nie brzmi zbyt apetycznie, ale spróbuj – może ci posmakuje! – zachęca”. Jeśli daliście się namówić, to przepis na jajecznicę od Howarda Coble znajdziecie tutaj. Nie jedzcie ich jednak zbyt często – to prawdziwa bomba cholesterolowa.
#6. Cheesburgery i hamburgery
Jedna z firm produkujących jedzenie na turystyczne wypady wyprodukowała jakiś czas temu hamburgery i cheesburgery w puszce. Podczas biwakowania wystarczyło wrzucić puszkę do wody i gotować przez 10 min. Nawet najwięksi fani hamburgerów nie dali się jednak przekonać – po jakimś czasie firma zawiesiła produkcję.
#7. Chleb z puszki
12 puszek chleba od firmy B&M Beans można kupić na Amazonie za $34.20 (+-130 zł).
#8. Kanapka z puszki
Według producentów „Candwich” (nazwa powstała od połączenia słów „can” – puszka oraz „sandwich” – kanapka) ma 2 ogromne zalety. Po pierwsze odporność opakowania na zgniecenia (co pozwoli podróżnikom lub np. budowlańcom cieszyć się przekąską w nienaruszonym stanie) oraz przedłużony czas przydatności do spożycia. Sześciopak kanapek w puszce kosztuje około 14 dolarów (+-50 zł).
#9. Konserwowy kurczak
Skoro można sprzedawać kanapki lub chleb w puszce, to dlaczego by nie zamknąć w niej oskubanego i ugotowanego kurczaka? Producenci zapewniają, że po otwarciu wystarczy 15 minut pieczenia w 240 stopniach i gotowe. Nie musimy nawet martwić się o przyprawy, bo te zostały już dodane. Rzeczywistość wygląda inaczej – podobno po wyjęciu z piekarnika kurczak jest równie blady jak wcześniej, a smak niekoniecznie przypomina tradycyjnego kurczaka. Czteropak konserw z całym kurczakiem kosztuje prawie $50.
#10. Konserwowe mięso z wielbłąda
Mięso wielbłąda jest bardzo cenione w kuchni arabskiej. Swoim smakiem przypomina wołowinę.
#11. Cuitlacoche
Cuitlacoche to popularny w Meksyku grzyb pasożytniczy żyjący na kolbach kukurydzy. W Polsce znany jest jako Głownia Kukurydzy. Niedojrzałe grzyby są dodatkiem do zup, tacos oraz quesadilli. Przysmak ten odkryli Aztekowie. Niektórzy nazywają je meksykańskimi truflami.
#12. Konserwowe żabie udka
Już nie trzeba jechać do Francji, by skosztować żabich udek. Puszka kosztuje $3.
#13. Bamboo worms
Bambusowe robaki (Bamboo worms) to larwy ćmy, która żywi się kwitnącymi drzewami bambusowymi. Około 26% ich masy ciała to białko i 51% tłuszczu. Larwy smażone są na głębokim tłuszczu, a dodatkowo doprawiane są różnymi przyprawami. Jest to bardzo popularna przekąska w wielu krajach Azji, często sprzedawana przez ulicznych sprzedawców. Ci, którym brakuje azjatyckich przysmaków po powrocie z wakacji mogą kupić larwy np. w puszcze.
#14. Pieczone świerszcze
Chrupiące świerszcze podobno są świetnym dodatkiem do zup i sałatek. Pieczone w całości, z nogami i skrzydłami świerszcze są popularną przekąską w Azji i Ameryce Łacińskiej. Puszka tego przysmaku kosztuje około 15 zł.
#15. Skorpiony
Niektóre przekąski uchodzące w innych rejonach świata za rarytasy mogą szokować. W Wietnamie i Tajlandii przysmakiem są np. skorpiony. Ugotowane, posolone i gotowe do spożycia prosto z puszki.
#16. Inne owady prosto z puszki
Poza wymienionymi już „bamboo worms”, pieczonymi świerszczami, czy skorpionami w puszkach dostępne są również zielone mrówki (Oecophylla), świerszcze domowe (Acheta domesticus), koniki polne, żuki oraz pluskwiaki nazywane „Giant Waterbug”. Jak widać na zdjęciu poniżej z tych ostatnich powstaje pasta o smaku chilli…
#17. Mięso z niedźwiedzia
Puszka tego fińskiego przysmaku kosztuje 29,90 € (około 130 zł). Jak podaje na swojej stronie producent mięso nadaje się do sosów, zup lub na chleb. Można z niego również przygotować steki..
#18. Konserwa rybna w nieco mniej tradycyjnym wydaniu…
#19. Owcza głowa
Mięsną konserwę z owczej głowy można kupić w Iranie.
#20. Kiszone śledzie
Surströmming (szw. kiszony śledź) to przysmak ze sfermentowanych śledzi bałtyckich, obecny w szwedzkiej kuchni od XVI wieku. Gniciu ryby zapobiega duża ilość soli, a proces fermentacji trwa co najmniej 6 miesięcy. Szwedzka przekąska ma lekko słonawy posmak ryby i charakterystyczny silny zapach – wiele osób twierdzi, że to jeden najbardziej wstrętnych zapachów spośród dań na świecie.
Zobacz też:
• Prawdziwe potwory wyłowione z morskiego dna
• Robert Wadlow – najwyższy człowiek w historii
• Halucynogenny miód z Nepalu
• Najważniejsze wynalazki w historii ludzkości
• 15 zadziwiających faktów i ciekawostek o Antarktydzie
źródła: (1),(2),(3),(4),(5)