Cztery strony świata w czterech ścianach - Zalajkowane.pl
Nowe!

Cztery strony świata w czterech ścianach

Mapy przede wszystkim kojarzą nam się z ekwipunkiem podróżników, turystów oraz żeglarzy. Zwykliśmy uważać je wyłącznie za praktyczny element wyposażenia osób ruszających na wyprawę. A przecież mapy posiadają także i inne oblicze. Na wiele z nich warto zwrócić uwagę także od strony wizualnej. Zachwycą Was wtedy swoją precyzją, złożonością, a niekiedy nawet artystycznym sposobem wykonania. Co więcej – mapy śmiało można wykorzystać jako element dekoracji domu, na przykład w formie fototapety. Do rozmowy właśnie na ten temat zaprosiliśmy aranżacyjnego eksperta z ekipy Redro. Opowiedział on nam sporo o zaletach, jakie posiada przedstawiająca wszystkie kontynenty i oceany fototapeta. Mapa świata każdemu pomieszczeniu nada oryginalnego i niebanalnego wyglądu – Wy też się o tym przekonacie!

Retro fototapeta – mapa świata w stylu vintage

Osobom z młodszego pokolenia mapy mogą wydawać się przedmiotami przestarzałymi i nieporęcznymi. Współcześnie przecież do orientacji w terenie służą nowoczesne aplikacje czy nawigacje GPS. Jednak mapy towarzyszą człowiekowi od setek lat. W przeszłości były niezwykle cenne i wykonywano je z olbrzymią pieczołowitością, czy wręcz artyzmem. Stare mapy do dziś wzbudzają zachwyt. Warto więc rozważyć wykorzystanie ich wizerunku jako domowej dekoracji. O to gdzie konkretnie będą pasować takie wzory i jak się nimi posłużyć, aby osiągnąć najlepszy efekt, zapytaliśmy zaproszonego do rozmowy eksperta.

Tradycyjne rzemiosło i przedmioty z przeszłości mają w naszych oczach olbrzymią wartość nostalgiczną. Równocześnie kojarzą się też z czymś unikatowym, stojącym w opozycji do współczesnej masowej produkcji. Mapy nie są pod tym kątem wyjątkiem. Dlatego też fototapety nawiązujące wyglądem do kart starego atlasu mogą być znakomitą dekoracją do pomieszczeń klasycznych i vintage. Mapa świata w ciepłej kolorystyce, imitującej wiekowy papier, świetnie sprawdzi się umieszczona na głównej ścianie eleganckiego salonu. Tego rodzaju ozdoba znakomicie będzie się prezentować pośród ciemnych, drewnianych mebli oraz innych dodatków w podobnym stylu – na przykład obrazów w ramach czy zdobionej porcelany. Wzory o mniejszym formacie możemy za to z powodzeniem wykorzystać w kameralnym gabinecie obok regału z książkami albo w sypialni w pobliżu łóżka.

fototapeta mapa retro

fot. Redro.plPolityczna mapa świata – fototapeta dla podróżników

Już na pierwszych szkolnych lekcjach geografii uczniowie poznają podstawowy podział map, dowiadując się między innymi czym są mapy polityczne. Dla pewności przypomnimy, że ukazują one wybrany obszar z zaznaczeniem granic (zwykle państwowych) oraz ważniejszych miast oraz metropolii… Co sprawia, iż są niezwykle przydatne dla osób podróżujących za granicę. Jak tego typu wzory sprawdzą się jednak jako dekoracje? Na to pytanie również odpowiedział nasz ekspert.

Mapa polityczna, aby była czytelna, musi posługiwać się przynajmniej kilkoma różnymi kolorami. Już sam ten fakt czyni z tego rodzaju wzorów dobry wybór do wnętrz nowoczesnych, o żywej estetyce. Z drugiej jednak strony, wielu osobom mapy polityczne mogą kojarzyć się z niekoniecznie dobrze wspominanymi lekcjami geografii. Na szczęście istnieje wiele sposobów sprawienia, aby taka dekoracja prezentowała się ciekawie, atrakcyjnie i efektownie. Szczególnie polecam wykorzystanie fototapety z mapą świata do wspominania odbytych przez nas wycieczek oraz snucia kolejnych planów na te dalsze i bliższe wyprawy. Przykładowo, na tego rodzaju dekoracji można umieszczać zdjęcia z podróży, stopniowo zapełniając jej powierzchnię. Na podobnej zasadzie ciekawym pomysłem będzie stworzenie galerii fotografii naszych znajomych zza granicy. Osoby, które wolą jednak bardziej klasyczne rozwiązania i chcą bazować wyłącznie na samej fototapecie, mają do wyboru kilka ciekawych wariacji politycznych map świata. Na przykład bardzo ciekawie będą wyglądały wzory, na których kontury konkretnych państw zastąpiono napisami z ich nazwami, ułożonymi w odpowiedni kształt.

fototapeta dla podróżników

fot. Redro.plWesoła fototapeta: mapa świata dla dzieci

Mapy przedstawiające odległe miejsca zawsze pobudzały dziecięcą wyobraźnię. Co za tym idzie, najlepszą inspiracją do snucia przez naszą pociechę marzeń o dalekich podróżach będzie właśnie mapa całego świata. Aby jednak dziecko czerpało prawdziwą frajdę ze ściennej dekoracji, musi ona spełniać kilka szczególnych zasad. Jakich dokładnie?

Fototapeta, którą planujemy umieścić w pokoju małego dziecka, musi przede wszystkim być kolorowa i radosna. Mapa świata może oprócz kształtów kontynentów ukazywać na przykład charakterystyczne dla danych zakątków Ziemi gatunki zwierząt. Nieco starszym dzieciom, zwłaszcza tym pasjonującym się geografią albo lubiącym książki podróżnicze, spodobają się na pewno wzory zawierające dodatkowe informacje. I tak mapa świata, na której kontury poszczególnych państw wypełniono narodowymi flagami będzie nie tylko znakomicie się prezentować, ale również zachęcać do pogłębiania wiedzy.

fototapeta mapa dziecięca

fot. Redro.pl
Tekst powstał we współpracy z Redro.pl

Skomentuj