Top 15 ciekawostek o Brukseli - Zalajkowane.pl
Nowe!

Top 15 ciekawostek o Brukseli

Bruksela, stolica Belgi to wielokulturowe pulsujące miasto. Bardzo ważny europejski ośrodek bankowy, handlowy i naukowy. Po ulicach roznosi się wielojęzyczny gwar, pomiędzy turystami przemykają finansiści w garniturach, a w powietrzu unosi się zapach frytek i piwa. Sprawdź najlepsze ciekawostki o Brukseli jeśli wybierasz się w podróż do tego miasta.

Bruksela - ciekawostki o stolicy Belgii

fot. depositphotos.com



Bruksela – stolica Europy

Bruksela znana jest głównie jako stolica Europy. Nic dziwnego, że większość mieszkańców naszego kontynentu tak uważa, bowiem tu znajduje się siedziba Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej oraz inne instytucje unijne. W Brukseli znajduje się również siedziba NATO i Euroatomu. Czyni to Brukselę najbardziej zbiurokratyzowanym miastem w Europie, gdzie na 1 milion mieszkańców przypada aż 700 tys. urzędników!

Czy brukselka ma związek z Brukselą?

To pytanie nurtowało mnie najbardziej podczas poszukiwania ciekawostek o Brukseli. Czy to małe, zielone warzywo ma cokolwiek wspólnego ze stolicą Belgii? Okazuje się, że tak! To właśnie w Brukseli i jej najbliższej okolicy zaczęto uprawiać brukselkę w XVI wieku (niektóre źródła podają, że było to nawet kilka stuleci wcześniej). Przez jakiś czas (być może nadal) prawo zezwalało na to, by obywatele Belgii mogli bezkarnie rzucać brukselką w … turystów.

Bruksela ciekawostki – stolica czekolady

Bruksela uważana jest również za stolicę czekolady. To tutaj Jean Neuhaus, syn lekarza, wymyślił pralinki. Te drobne czekoladki nadziewane kremem to niewątpliwie znak rozpoznawczy Brukseli. Na ulicach stolicy można natknąć się w wielu miejscach na sklepy z czekoladą oraz pralinami, natomiast międzynarodowe lotnisko to największe centrum sprzedaży czekolady na świecie. Ta czekoladowa potęga odkupiona jest niestety smutną historią kolonizacji Konga przez Belgów.

Bruksela – stolica komiksu

W Brukseli mieszka ponad 700 autorów komiksów, m. in twórca Smerfów, Lucky Lucka czy Tintina. Dla Belgów komiks to bardzo ważna gałąź sztuki i cześć ich tożsamości narodowej. W Brukseli istnieje komiksowy szlak, jest tu ponad 50 murali przedstawiających sceny z obrazkowych opowieści, znajduje się tu również Muzeum Komiksu. W mieście odbywa się również jeden z największych festiwali – Brussels Comic Strip Festival, który przyciąga wielu autorów i ogromne tłumy miłośników komiksów.

Jeden z murali w Brukseli w komiksowym klimacie.

Jeden z murali w Brukseli w komiksowym klimacie // fot. depositphotos.com



Bruksela – symbole

Symbolem Brukseli jest figurka fontanna „Manneken pis”, która przedstawia nagiego sikającego chłopca. Wykonana w XV wieku z kamienia została niestety skradziona – obecna wersja z brązu powstała w 1619 roku. Z pomnikiem wiążą się dwie legendy. Jedna mówi, że jest to królewski syn, który zgubił się na polowaniu, pomimo długich poszukiwań znalazł go gajowy właśnie w tej pozycji. Druga mówi, że to bohater, który uratował miasto sikając na odpalone bomby w ten sposób je gasząc. Oprócz słynnej figurki chłopca w mieście znajduje się również figurka…. sikającej dziewczynki oraz sikającego psa.

Manneken pis (Siusiający chłopiec) – symbol Brukseli

Manneken pis (Siusiający chłopiec) – symbol Brukseli // fot. depositphotos



Bruksela ciekawostki – dywany z kwiatów

Na głównym placu miasta – La Grand Palace, co dwa lata w połowie sierpnia można podziwiać niesamowite widowisko. Początkowo od 1971, a regularnie od 1986 roku tysiące ogrodników, projektantów oraz wolontariuszy układa dywan z kwiatów begonii. Przy okazji tego wydarzenia odbywa się w nocy spektakl świetlny oraz muzyczny.

Bruksela - dywan z kwiatów

fot. depositphotos.com



Ciekawostki o Brukseli – Atomium

Atomium przedstawia monstrualnej wielkości kryształ żelaza (powiększony 165 miliardów razy) i znajduje się w dzielnicy Leaken na przedmieściach Brukseli. Mierzy 102 metry wysokości, waży 2400 ton, wykonany ze stali i aluminium. Zaprojektował go belgijski inżynier Andre Waterkein na EXPO w 1958 roku, jako symbol ludzkich osiągnięć naukowych i technologicznych. W najwyższej kuli znajduje się platforma widokowa, a w 5 innych wystawy stałe lub sezonowe. Jest to z pewnością najbardziej fikuśny budynek, a może rzeźba, w całej Europie.

Atomium w Brukseli

fot. depositphotos.com



Święto piwa

Co roku w pierwszy weekend września w Brukseli odbywa się Belgian Beer Week. Co roku w historycznym centrum miasta przy Grand-Place zjeżdżają się najlepsi browarnicy z całej Belgii. Serwuje się ponad 400 rodzajów złotego trunku z 50 różnych belgijskich browarów. Można spróbować lokalnych kraftowych piw ale również porównać smak do komercyjnych producentów. W tym czasie okoliczne ulice i centrum miasta zamieniają się w wielki pub.

Ciekawostki o Brukseli – mini Europa

Mini-Europe to park miniatur znajdujący się w u podnóża wspomnianego wcześniej Atomium. Jeśli chcecie w kilka godzin „zwiedzić” wszystkie najsłynniejsze zabytki Europy koniecznie się tam wybierzcie. Na obszarze 24 000 m2 znajdziecie ponad 350 budynków w skali 1:25 (w tym. min. Wieża Eiffla, Akropol, Fontanna di Trevi, czy też gdański Dwór Artusa), miniaturowe pociągi, kolejki linowe, a nawet wybuchający Wezuwiusz.

Miniatura wieży Eiffla (z lewej) oraz Pałacu Westminsterskiego i Elizabeth Tower (z prawej) w parku miniatur w Brukseli

Miniatura wieży Eiffla (z lewej) oraz Pałacu Westminsterskiego i Elizabeth Tower (z prawej) w parku miniatur w Brukseli. Fotografia z lewej strony: Netha_Hussain via wikipedia: CC BY-SA 4.0, Link. Fotografia z prawej: Gregd1957 via wikipedia CC BY-SA 3.0, Link



Gofry brukselskie

Belgia to nie tylko pralinki, frytki z majonezem, czy piwo ale również gofry. Zaskakującą ciekawostką jest to, iż w Belgii popularne są dwa rodzaje gofrów – gofry brukselskie (są duże i idealnie prostokątne) oraz gofry leodyjskie (znane również jako gofry z Liege, mają kształt nieregularnego prostokąta o zaokrąglonych brzegach). Te pierwsze mimo nazwy sugerującej związki ze stolicą pochodzą z Gandawy (północno-zachodniej części Belgii). Ich wynalazca nazwał je tak, ponieważ Bruksela była synonimem luksusu, a Gandawa była miastem ludu.

Gofry Bruksela

Przekrój gofrów, które można kupić na jednym z ulicznych straganów w Brukseli // fot. depositphotos.com



Galeries Royales Saint-Hubert

W Brukseli znajdują się się najstarsze pasaże handlowe na świecie – to „Galeries Royales Saint – Hubert”. Zostały one otwarte w 1847 roku. Centrum handlowe „Saint Hubert” to wciąż najczęściej odwiedzane miejsce w całym mieście. W środku znajdują się luksusowe sklepy, eleganckie kawiarnie oraz restauracje.

Dwujęzyczne miasto

Miasto Bruksela posiada oficjalnie dwa języki urzędowe. Najczęściej używanym językiem w Brukseli jest francuski (posługuje się nim ponad 80% mieszkańców), zaś drugim oficjalnym językiem jest flamandzki (posługuje się nim jedynie 10- 15% procent ludności miasta). Dwujęzyczność jest bardzo mocno przestrzegana przy nazwach ulic czy ogłoszeniach miejskich. Każda grupa językowa ma tu swoje szkoły i ośrodki kultury.

Najwięcej restauracji na metr kwadratowy

W Brukseli jest 138 restauracji na metr kwadratowy, zatem witaj w kulinarnym raju. W tym mieście raczej nie będziesz chodzić głodny, a prawdziwy smakosz na pewno się zakocha, zwłaszcza że wydaje się mieć niemal wszystko do zaoferowania. Od prostego, ulicznego jedzenia zarezerwowanego na każdą kieszeń po wykwintne doznania smakowe przez zdrowe lokalne jedzenie czy owoce morza.

Trzeci najgłębszy basen na świecie

Trzeci największy basen na świecie znajduje się w Brukseli. Nemo 33 (bo tak się nazywa) ma 35 metrów głębokości i do 2014 roku był najgłębszym basenem na świecie. Przez kilka kolejnych lat tytuł ten należał do otwartego w 2014 roku basenu Y-40 znajdującego się we włoskiej Padwie. Od 2021 roku najgłębszym basenem na świecie jest 60-metrowy Deep Dive znajdujący się w Dubaju.

Nemo33 - jeden z najgłębszych basenów na świecie znajduje się w Brukseli

fot. nemo33.com



Car free Sunday – prawdziwy dzień bez samochodu

Każdego roku, we wrześniu jedna z niedziel jest prawdziwym dniem bez samochodu. Jeśli więc wybieracie się do Brukseli w tym czasie, nie zdziwcie się, że główne ulice miasta będą zamknięte dla pojazdów silnikowych od rana (9:30) do wieczora (19:00). Zamieniają się one w wielkie deptaki wypełnione wystawami dzieł sztuki, tymczasowymi sklepami i straganami oraz występami ulicznych artystów.

Zobacz też:

Praga ciekawostki
Amsterdam ciekawostki
Londyn ciekawostki
Kraków ciekawostki
Paryż ciekawostki

Skomentuj