Zadziwiające dzioby ptaków - Zalajkowane.pl
Nowe!

Zadziwiające dzioby ptaków

Nie przestajemy się zadziwiać bogactwem natury. Tym razem bardzo mały przegląd ptasich dziobów. Jedne zdobią, drugie… hm, szpecą(?), ale wszystkie przede wszystkim spełniają użyteczną funkcję. Zachwycamy się wszystkimi.

1. Trzewikodziób – Zamieszkuje Sudan Południowy, Ugandę, dorzecze Kongo i brzegi jeziora Czad. Jego szeroki dziób służy do szukania pożywienia w mule. jego oczy skieowane są ku przodowi, co pozwala mu widzieć trójwymiarowo i łatwiej wyszukiwać zdobycz w płyciznach.

2. Czarna kakadu/kakadu palmowa/żałobnica palmowa. Zamieszkuje Nową Gwineę. Żywi się dużymi nasionami o twardych łupinach – po to ten potężny dziób – a także owocami, jagodami i pąkami.

3. Jeden z przedstawicieli dzioborożców. 

4. Fratercula, zwana potocznie Puffinem. Jego zaskakujące ubarwienie dzioba oraz oczy, które wydają się być nieco smutne, albo nieśmiałe, sprawiają, że natychmiast chcemy go adoptować.

5. Flaming. Gatunk brodzący, zamieszkujący wyspowo strefę klimatów ciepłych i gorących całego świata poza Australią. Ich dziób świadczy o wysokiej specjalizacji pokarmowej. Gdy ptak zagłębi go w wodzie, językiem przepycha wodę, a umieszczone pod górną szczęką blaszki wychwytują pożywienie, np. glony i fragmenty roślin.

6. Pelikany. Rodzina pelikanowatych obejmuje gatunki wodne zamieszkujące cały świat poza okolicami okołobiegunowymi, wschodnią częścią strefy klimatu umiarkowanego Ameryki Południowej, północno-zachodnią Afryką oraz Nową Zelandią i Oceanią.

7. c.d. Dziób pelikana posiada skórny worek, który pomaga w połowie ryb. Jego pojemność dochodzi nawet do 5 litrów!

8. Mieczodziobek. Jeden z przedstawicieli kolibrowatych. Spija nektar fuksji i innych roślin, których kwiaty mają długie kielichy; podlatuje do nich od dołu. Kiedy odpoczywa dziób wznosi do góry.

9. Krzyżodziób sosnowy. Mały ptak zamieszkujący północną Europę, od Półwyspu Skandynawskiego po zachodnią Rosję. Krzyżujący się dziób pozwala mu wyłuskiwać nasiona z twardych szyszek sosny.

10. Dzioborożec. Jeszcze jeden przedstawiciel tej wielkiej rodziny. Ptak długowieczny. Najstarszy znany osobnik przeżył w niewoli 90 lat!

11. I kolejny dzioborożec nepalski. 

12. Tukan. Duży ptak, który żywi się pokarmem mieszanym – roślinno-zwierzęcym. Pokarm podrzuca w górę i chwyta go w locie.

13. Subruficollis Rhyticeros. Kolejny dizoborożec. Bardzo żadki gatunek występujący w Azji Południowo-Wschodniej.

14. Pajaro – uśmiechnięty ptak. Jedyny taki ptak, bardzo żadki, który wygląda, jakby miał dziób umocowany do góry nogami.

15. Warzęcha mała. Zagrożony gatunek z rodziny ibisów. Można go spotkać w Azji Wschodniej, ale bardzo szybko kurczą się rejony siedlisk tych pięknych ptaków.

źródło: fishki.net; pl.wikipedia.org

Skomentuj