Ateny – stolica Grecji z górującym nad miastem Akropolem – są bardzo chętnie odwiedzane przez turystów z całego świata. To miasto pełne pamiątek świata starożytnego, a także epok nowożytnych. Przygotowaliśmy 15 ciekawostek o Atenach.
Akropol
Ciekawostki o Atenach zaczynamy od najbardziej charakterystycznej budowli-symbolu stolicy Grecji – Akropolowi. Nazwa „Acropolis” pochodzi od słów: „Acro”, które oznacza „wysokie” i „polis”, które z kolei oznacza „miasto”. Nazwa ta odnosi się do świętego wzgórza, gdzie starożytni Grecy wybudowali mnóstwo świątyń. Najważniejszą z nich jest Partenon, poświęcony bogini Atenie, od której Ateny otrzymały swą nazwę. Akropol zdołał przetrwać wszystkie rodzaje klęsk żywiołowych, a także wojen i najazdów. Były ambasador Konstantynopola, Thomas Bruce zabrał stąd prawie całą kolekcję rzeźb, wazonów i pomników pozostawionych z świątyń i …sprzedał je do British Museum.
Ateny to jedno z najstarszych miast świata
Ateny są jednym z najstarszych miast na świecie. Początki współczesnej stolicy Grecji sięgają 3000 lat p.n.e. Mieszkańcy Aten są dumni z tego, że ich miasto zostało uznane za kolebkę cywilizacji Europejskiej, miejsce narodzin demokracji, a także filozofii i literatury zachodniej, gier olimpijskich, a także nauk politycznych, najważniejszych zasad matematycznych oraz teatru.
Ateny są stolicą Grecji od 1834 roku
To, że Ateny są stolicą Grecji jest powszechnie wiadome. Jednak nie każdy wie, że dopiero od 1834 roku, a wcześniej Ateny były średnim, a nawet niewielkim miasteczkiem liczącym około 10 tys. mieszkańców. We wrześniu 1834 roku stolica Grecji została przeniesiona do Aten z Nafplio (także Nafplion/Nauplion) przez Ottona Bawarskiego.
Największa aglomeracja Grecji
Od tamtego czasu do początków XX wieku liczba ludności w nowej stolicy Grecji powiększyła się do około 160 tys. mieszkańców. Współcześnie zespół miejski Aten wraz z sąsiednimi miastami, jak np. Pireus ma około 4 mln. mieszkańców, co sprawia, że jest to największa aglomeracja w Grecji i jedna z największych w całej Europie.
Rzeki Aten zostały skanalizowane
Przez teren aglomeracji Aten przepływa kilka rzek, lecz są one… „schowane pod ziemią”. Większość cieków wodnych w stolicy Grecji zostało skanalizowanych. Płyną one dziś pod kilkoma z głównych arterii miejskich. Niestety, w przypadku większych opadów zdarza się, że przepływ tych rzek jest tak duży, że przelewają się one na ulice.
Początki teatru
W starożytnych Atenach narodził się teatr. Dawne greckie tragedie wystawiane były na cześć Dionizosa – boga wina. Warto wspomnieć, że tylko mężczyźni mogli występować w przedstawieniach. Musieli oni nosić dużą maskę – to miało sprawiać, że publiczność mogła dzięki temu wiedzieć, jaką konkretnie rolę ogrywali. Nic zdziwi Was pewnie fakt, że to właśnie w Atenach jest dziś najwięcej teatrów na świecie – ponad 150!
Drzewa oliwne
Drzewa oliwne są charakterystycznymi roślinami w basenie Morza Śródziemnego, w tym też w Grecji i Atenach. Na uwagę zasługuje to, że zgodnie z mitologią grecką, drzewa oliwne zostały przekazane Atenom przez samą boginię Atenę. Dziś Grecja jest trzecim największym na świecie producentem oliwek. Wielce prawdopodobne jest, że niektóre spośród drzew oliwnych posadzonych XIII wieku naszej ery wciąż owocuje. W Atenach, w dzielnicy Agioi Anargyroi znajduje się najstarsze drzewo oliwne Attyki (jednego z regionów administracyjnych Grecji), które jest też jednym z najstarszych na świecie. Liczy około 2500 lat.
Ograniczenie wysokości budowli
W Atenach wprowadzono ograniczenie wysokości budowli. Poza nielicznymi wyjątkami nie można tu wznosić konstrukcji wyższych niż 27 m. To wszystko, aby zachować unikalny, niepowtarzalny widok miejski na Akropol. Żadna nowo powstała budowla nie może przesłaniać widoku na ten najważniejszy zabytek Aten.
Stadion Kalimarmaro
Kalimarmaro lub Panathinaiko Stadio, czyli Stadion Panateński. Choć dziś jest w dużym stopniu zrekonstruowany, to najstarszy na świecie wciąż działający stadion. Znajduje się on w naturalnym zagłębieniu terenu między dwoma wzgórzami: Agra oraz Ardettos, nieopodal rzeki Ilisos. Wzniesiony został na Wielkie Igrzyska Panateńskie przez Lykurgosa w latach 330–329 p.n.e. Był areną wielu Igrzysk Panateńskich i gościł też pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie, które odbyły się w Atenach w 1896 roku.
Ateńskie metro
W Atenach na każdym kroku znajduje się wiele zabytków z czasów starożytnych. Obecność archeologów i prowadzenie wykopalisk jest więc tu czymś zupełnie naturalnym. Nie powinni więc nikogo dziwić, że metro w Atenach stanowi praktycznie podziemne muzeum. Prowadząc jego budowę co i rusz napotykano na kolejne ruiny, a same prace często były przerywane, a na plac budowy wkraczali archeolodzy. Dziś na wielu stacjach podziwiać można wykopaliska. Na jednej z nich (stacja Syntagma) powstało nawet muzeum, w którym znajdują się przedmioty historyczne odkryte podczas budowy metra.
Rekordowa temperatura
Pewnego upalnego dnia, w lipcu 1997 roku w Atenach termometry wskazywały 48°C, co było wówczas rekordową temperaturą odnotowaną na kontynencie europejskim. Ten rekord przetrwał aż do sierpnia 2021 roku – wówczas w mieście Syrakuzy na Sycylii (Włochy) odnotowano 48.8°C.
To jedno z najbardziej słonecznych miast na świecie
W Atenach słońce świeci około 270 dni w roku. Jednym z powodów może być to, że miasto znajduje się na 37° szerokości geograficznej północnej i we wschodniej części Morza Śródziemnego. W tym regionie miasto doświadcza mniej wiatrów Oceanu Atlantyckiego i mniejszych opadów w porównaniu z zachodnią częścią Morza Śródziemnego.
Atena kontra Posejdon
Jak się pewnie domyślacie Ateny zawdzięczają swoją nazwę bogini mądrości, sztuki, sprawiedliwej wojny – mitologicznej Atenie. Niewiele jednak brakowało by było zupełnie inaczej. Legenda głosi, że Atena i Posejdon (Bóg morza) walczyli o to, kto zostanie patronem miasta. Każdy z nich dał mieszkańcom miasta dar, by to ludzie mogli zdecydować, kogo chcą mieć za patrona. Atena dała ludziom drzewo oliwne, reprezentujące obfitość. Posejdon uderzył trójzębem w ziemię i wytrysnęła mała fontanna słonej, niezdatnej do picia wody. Mieszkańcy wybrali Atenę, a reszta to już historia…
Treno sto Rouf – teatr w pociągu
Otwarte w 1997 roku Treno sto Rouf działa jako innowacyjne i zintegrowane miejsce kulturalne. Jest to jedyne w swoim rodzaju miejsce – pomnik historii i kultury współczesnej Grecji. Dziewięć pieczołowicie odrestaurowanych starych powozów, w tym „Wagon Grecki” – oryginalny wagon restauracyjny z Orient Expressu z 1924 roku, oraz lokomotywa parowa typu Breda z 1953 roku znajduje się na na peronie dworca kolejowego w Rouf. Odbywają się tu spektakle teatralne, taneczne i muzyczne, festiwale, projekty młodych artystów, wystawy, pokazy, wykłady i romantyczne kolacje. To nietypowe miejsce z pewnością warto odwiedzić podczas wizyty w Atenach.
Piękne plaże
Ateny mają długie, piękne piaszczyste plaże, które z powodzeniem mogłyby konkurować z plażami w popularnych kurortach. Warto przy okazji wspomnieć, że Ateny mają najdłuższą linię brzegową w Europie i zdobyły liczne nagrody za czyste plaże i czystą wodę.
Zobacz też:
• Madryt ciekawostki
• Paryż ciekawostki
• Amsterdam ciekawostki
• Zakopane ciekawostki
• Londyn ciekawostki
Skomentuj
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.