Spacer z psem - jak przygotować siebie i psa na długie, letnie spacery?
Nowe!

Spacer z psem – jak przygotować siebie i psa na długie, letnie spacery?

Każdy pies potrzebuje spaceru, nie tylko po to, by załatwić swoje fizjologiczne potrzeby. Spacer zapewnia naszym czworonożnym przyjaciołom dobre samopoczucie, odpowiednią dawkę ruchu i zabawy. Ilość i długość spacerów zależy od wieku i temperamentu psa. Szczeniaki męczą się szybciej i śpią więcej niż dorosłe psy, więc spacery z nimi będą należeć do najdłuższych. Starsze psy potrzebują minimum 3 spacerów w ciągu dnia – warto przy tym pamiętać, że jeden z nich (najlepiej ten poranny) powinien być dłuższy. Pozostałe mogą być krótsze, jednak przerwa między kolejnymi spacerami nie powinna być dłuższa niż 10 godzin.

spacer z psem

fot. pixabay



Dlaczego poranny spacer powinien być najdłuższy?

Jeśli pracujesz, a pies zostaje w domu, taki długi, poranny spacer dobrze mu zrobi. Zwierzę zaspokoi swoje naturalne potrzeby ruchowe i fizjologiczne, więc podczas Twojej nieobecności będzie spokojne. Ile czasu przeznaczyć na poranny spacer? To zależy od rasy Twojego czworonoga – najlepiej zarezerwować sobie od 30 do 60 minut. Jeśli jednak posiadasz psa, który wymaga bardziej aktywnego trybu życia (np. owczarka niemieckiego, lub sibierian husky) warto poświęcić na poranny spacer około 1-2 godzin. W przeciwnym razie psy potrzebujące więcej ruchu będą sfrustrowane i mogą głośno szczekać podczas Twojej kilkugodzinnej nieobecności, lub nawet zniszczyć mieszkanie.

Dlaczego spacer jest ważny dla Twojego psa?

Wyobraź sobie, że siedzisz w domu bez dostępu do jakiejkolwiek rozrywki. Brzmi jak więzienie? Podobnie czuje się Twój pies. Nawet jeśli masz ogródek lub duży taras, to po pewnym czasie pies zna już każdy jego zakątek. Wspominałem już o potrzebach ruchowych psa, ale warto podkreślić jeszcze jedną rzecz – pies „widzi” świat nosem. Dla nas najważniejszym zmysłem jest wzrok, podczas gdy dla psa najważniejszy jest węch. Jego nos służy mu jako centrala informacji, lornetka i urządzenie ostrzegające w jednym. Nasi czworonożni przyjaciele uwielbiają węszyć i eksplorować teren. Niezwykle waży jest również kontakt z innymi przedstawicielami gatunku – podobnie jak my mamy potrzebę kontaktu z innym człowiekiem, tak pies ma potrzebę kontaktu z innym psem i nawet najwspanialszy właściciel mu tego nie zastąpi.

dwa psy

fot. pexels.com



Przygotowanie do długich letnich spacerów

Na długi spacer z psem trzeba się przygotować, przede wszystkim ze względu na wysokie temperatury. Po pierwsze – starannie dobierz miejsce do spacerowania – park, rzeka, jeziorko, lub staw będzie zdecydowanie lepszym miejscem niż rozgrzany asfalt, od którego psy mogą poparzyć sobie łapy. Istotna jest też pora, dlatego na długi letni spacer warto wybrać się w chłodniejsze dni, lub wczesnym rankiem /późnym wieczorem jeśli panuje akurat fala upałów. Nie zapomnij o wodzie, nawet jeśli w pobliżu jest staw lub jezioro weź butelkę nie tylko dla siebie, ale również dla Twojego pupila.

Poza zabawkami i smakołykami (można je świetnie wykorzystać do zabawy i nagradzania psa) warto zabrać koc, na którym będzie można odpocząć, składaną miskę lub bidon dla Twojego psa (nie zajmują dużo miejsca), oraz smycz (wydawałoby się to banalne, ale wiele osób ignoruje fakt, ze z godnie z polskim prawem, pies musi być kontrolowany przez opiekuna). Prawidłowo dobrana smycz dla psa pomoże nam lepiej współpracować z czworonogiem, zapewni mu bezpieczeństwo i nie będzie dla niego jedynie ograniczeniem.

pies

fot. unsplash.com




Na koniec mały apel odnośnie strzyżenia psa na lato – wiele osób uważa, że futro psa „za bardzo grzeje” w letnie dni. Ba są nawet tacy, którzy latem strzygą psy „na zero”. Nie róbcie tego! Dobrze utrzymana sierść stanowi dla psa barierę ochronną pomiędzy jego organizmem, a otoczeniem. Zimą chroni przed zimnem i utrzymuje temperaturę, a latem „izoluje” psią skórę i nie przepuszcza gorącego powietrza. Należy jednak pamiętać, że podczas bardzo wysokich temperatur psia sierść nie da rady sobie „sama” i nie uchroni naszego pupila przed przegrzaniem. Jeśli zatem jest naprawdę gorąco, a Ty wybierasz się ze swoim psem np. na plażę, nie zapomnij zapewnić mu cienia. Może to być nawet zwykły parasol.

Skomentuj