Lato kojarzy nam się z wakacjami, urlopem, ciepłym morzem, słońcem, plażą, ale również z LODAMI. Proporcjonalnie do temperatury rośnie oczywiście nasza chęć na lody. A ponieważ mamy środek lata postanowiliśmy przygotować 15 ciekawostek o lodach. Kto wymyślił sorbet? Skąd wzięły się lody w rożku? Sprawdźcie poniżej.
#15 Jak to było??
Niestety tego kto i kiedy wynalazł lody nie wiadomo. Wiadomo jednak, że gdybyśmy żyli kilkaset lat temu, pewnie większość z nas nigdy nie spróbowałaby lodów, a to dlatego, że w tamtych czasach lody jadali wyłącznie arystokraci.
Przyjmuje się, że lody wymyślili Chińczycy około 5 tysięcy lat temu… Miażdżyli oni owoce i podawali z pokruszonym lodem w miskach. Wymyślono też, że po dodaniu do papki ryżowej (która powstawała z gotowanego ryżu i mleka) owoców i przypraw, można ją włożyć do śniegu i zamrozić – to była namiastka prawdziwych lodów 🙂
Grecy uwielbiali tak zwany „śnieg z Olimpu”. Była to mieszanka lodu, miodu, soków owocowych i wina. Był to ulubiony przysmak elit towarzyskich. Rzymianie natomiast lody urozmaicali miodem, cynamonem, wodą różaną i fiołkami. Dodawali też migdały, daktyle i figi. Miłośnikiem lodów był Cesarz Neron.
Lody dla współczesnej Europy, odkrył najprawdopodobniej wenecki podróżnik – Marco Polo. Jak głosi legenda Marco Polo, który często gościł w Chinach, wykradł tajną recepturę i sprzedał weneckim cukiernikom. Dzięki tej kradzieży powstały słynne kremowe weneckie lody śmietankowe.
#14 Sorbety
Sorbety z kolei zawdzięczamy Arabom – to właśnie oni wpadli na ten genialny pomysł, a swój „wynalazek” nazwali szarba. Szarba była mieszanką zmrożonych przecierów owocowych i cukru z dodatkiem alkoholu. Grecy natomiast smakowali przysmak zwany granita (do dzisiaj stosowany) – są to drobinki lodowe z soku owocowego. Szczególną cechą, odróżniającą go od sorbetu, jest ziarnista struktura lodu, której to zawdzięcza nazwę – granire to znaczy „formować ziarna”.
#13 Lodziarnie
Pierwsza lodziarnio – kawiarnia powstała we Francji, a dokładnie w Paryżu w roku 1686. Była to Café Procope. Jej pomysłodawcą był Sycylijczyk Francesco Procopio de’Coltelli. Café Procope istnieje do dziś jako najstarsza, nieprzerwanie funkcjonująca paryska kawiarnia (bywali w niej, i zapewne zamawiali lody do kawy m.in. Victor Hugo, Napoleon Bonaparte i Benjamin Franklin).
#12 Lody z automatu
Przełomowym wydarzeniem w historii lodów było oczywiście wynalezienie maszynki do ich robienia. Maszynka nazywana była sabotiere (sorbetiera). Składała się ona z dwóch naczyń. Jedno naczynie (większe) wypełnione było lodem i solą, do niego trzeba było włożyć mniejsze naczynie, w którym była przygotowana masa lodowa. Przez pokrywę przechodziły specjalne mieszadła, które mieszały zawartość.
Momentem przełomowy w produkcji lodów nastąpił dopiero w XIX wieku, kiedy to niemiecki fizyk Karl von Linde w 1876 „wprowadził na rynek” pierwszą maszynę chłodniczą. Dzisiaj chyba każdy z nas ma ją w swoim domu i nazywa się ona lodówką 🙂
Co ciekawe w Niemczech, w których przecież chłodziarka została wynaleziona, masowa produkcja lodów rozpoczęła się dopiero w 1925 roku.
#11 Washington i jego produkcja lodów
Zaskakujący jest fakt, że jednym z pierwszych ludzi produkujących lody na dużą skalę był pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych George Washington. W swej posiadłości Mount Vernon wytwarzał lody za pomocą maszyny skonstruowanej w 1790 roku przez amerykańską gospodynię Nancy Johnson. Lody te oczywiście jadali zaproszeni przez niego goście.
#10 Lody na patyku
W dzisiejszych czasach lody na patyku są czymś zwyczajnym, standardowym, jednak nie istnieją od zawsze. Lody na patyku wynalazł przez przypadek (jak to zwykle bywa z wynalazkami) Frank Epperson. W 1905 roku w San Francisco zima była szczególnie mroźna. Mały jedenastoletni wtedy chłopak zostawił na zewnętrznym parapecie okna szklankę oranżady z proszku z mieszadełkiem w środku. O napoju oczywiście zapomniał i pobiegł bawić się z kolegami. Rano znalazł szklankę z zamarzniętą cieczą, pociągnął za mieszadełko i… gotowe! Jakie to proste – że też nikt wcześniej na to nie wpadł? 🙂
#9 Lody po kryjomu
Dawniej ludziom jedzenie lodów wydawało się w ogóle niemożliwe!! W 1759 roku matka wielkiego niemieckiego poety Wolfganga Goethego nie wierzyła, by „żołądek mógł znieść w sobie zimny lód”. Jej dziesięcioletni wówczas syn musiał po kryjomu zaspokajać swoją namiętność do lodów poziomkowych.
#8 Ile lodów zjadamy?
Dzisiaj zjada się na świecie ponad 20 miliardów litrów lodów rocznie. Przeciętny Amerykanin zjada ich rocznie 23 litry, a Polacy tylko 4 litry. W Europie najwięcej lodów zjadają Skandynawowie – powyżej 10 litrów na osobę (rocznie).
#7 Najdziwniejsze smaki lodów
Słony karmel już chyba na nikim nie robi wrażenia i większość z Was próbowała lodów o tym smaku. Na naszej liście nietypowych smaków lodów znajdują się: rybne, czosnkowe, lawendowe, krewetkowo-ananasowe, pomidorowe, buraczkowe… Hitem są chyba jednak lody o smaku… kiszonych ogórków, które zostały stworzone z myślą o kobietach w ciąży.
#6 Lody w rożku
Jak już wspomniałem lody na patyku powstały przez przypadek – podobnie było z lodami w rożku. W 1904 pochodzący z Syrii Ernest Hamwi sprzedawał na ulicach St. Louis coś, co swoim wyglądem przypominało wafle. Tuż obok niego lody sprzedawał Arnolda Fornachou. Ze względu na duży popyt sprzedawcy lodów dość szybko zabrakło papierowych talerzyków, na których serwował chłodzący smakołyk. Sprzedający wafle Ernest Hamwi wpadł na sprytny pomysł – zwinął jeden ze swoich wyrobów w rożek, który jego kolega mógł następnie napełnić swoimi lodami. Jest to jedna z teorii i nie do końca wiadomo, czy Ernest Hamwi był pierwszy – niemniej jednak stowarzyszenie producentów lodów na początku lat 50. uznało go oficjalnie za wynalazcę rożków, w których do dziś jadamy lody.
#5 Lody Bambino!
Chyba nie ma osoby urodzonej w latach 60., 70., 80. czy 90., która nie znałaby smaku lodów Bambino! Ich produkcję rozpoczęto we wczesnych latach 60., kiedy to rząd nabył od Duńczyków maszyny do ich wytwarzania. Lody produkowane były przez wiele okręgowych spółdzielni mleczarskich, a ich nazwa pochodzi od włoskiego wyrazu bambino, czyli dziecko. Lody Bambino dostępne były w kilku smakach: śmietankowym, owocowym, kawowym oraz śmietankowe i owocowe w polewie czekoladowej (moje ulubione!). Obecnie wyrób o nazwie Lody Bambino produkuje łódzka spółdzielnia mleczarska Jogo (od ok. 1968 roku). Podstawowym składnikiem tych lodów jest śmietanka pasteryzowana. Na swojej stronie producent zachwala – „niezapomniany śmietankowy smak legendarnych lodów na patyku w nowym opakowaniu”. Mieliście okazję spróbować?
#4 Ile kosztują najdroższe lody świata?
Najdroższe lody na świecie serwowane są w nowojorskiej restauracji Serendpity 3. Deser o nazwie The Golden Opulence Sundae kosztuje… $1000 i powstał w 2004 roku z okazji 50 rocznicy założenia restauracji. Na cenę wpływają najlepszej jakości składniki: wanilia z Madagaskaru, czekolada Amedei Porcelana, marcepan, owoce kandyzowane prosto z Paryża, trufle, świeże kawałki pomarańczy oraz marakui, a nawet… kawior. Ponadto lody udekorowane są listkami 23 karatowego, jadalnego złota i serwowane są w pucharze Baccarat Harcourt Crystal (po konsumpcji klient może zatrzymać naczynie). Na tym nie koniec – lody można spożywać łyżeczką z 18-karatowego złota przynoszoną wraz z lodami. Co ciekawe zamówienia trzeba składać na 2 dni przed wizytą w restauracji!
#3 Największy lodowy deser!
Największy w historii deser lodowy zrobiony został w 1985 roku w mieście Anaheim położonym w stanie Kalifornia. Do produkcji mierzącego około 4 metrów deseru zużyto 16 tysięcy litrów lodów!
#2 Świecące lody
Założyciel firmy „Poliż mnie, jestem pyszny” Charlie Francis wynalazł fluorescencyjne lody. Dzięki wykorzystaniu białka z Meduzy im szybciej liżemy lody, tym mocniejsze światło emitują. Każdy, kto chciałby spróbować tych lodów musi się jednak przygotować na spory wydatek – ponieważ białko użyte do produkcji tych nietypowych lodów kosztuje około $320 za 2(!) gramy, jedna gałka świecących lodów to koszt około $220!
#1 Lody Kameleon – zmieniają kolor gdy zaczynają się… topić
Pochodzący z Hiszpanii fizyk wymyślił lody o nazwie „Xamaleon”, które zmieniają kolor z niebieskiego na fioletowy w momencie gdy zaczynają się topić. Wiadomo, że do produkcji lodów wykorzystał on truskawki, kakao, migdały, banany, pistację, wanilię i karmel, ale nie wiadomo jak uzyskał tak oryginalny efekt. Lody sprzedawane są w lodziarni znajdującej się w miejscowości Calella de Mar, we wschodniej prowincji Barcelona.
Skomentuj
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.