Jak to mówią „cudze chwalicie, swego nie znacie” – zachwycamy się pięknymi, niecodziennymi widokami czy niezwykłymi dziełami matki natury na świecie (jak choćby tutaj, gdzie pokazywaliśmy „Dziwy Natury„), a my również mamy się czym pochwalić.
Niedaleko Gryfina w województwie zachodniopomorskim, a dokładnie w Nowym Czarnowie jest jedyny w swoim rodzaju las. Dlaczego jest taki nietypowy i co go wyróżnia od wielu innych? Przedstawiamy poniżej.
Krzywy Las – zniekształcenie
Krzywy Las, bo o nim mowa, jest pomnikiem przyrody, a swoją nazwę zawdzięcza rosnącym tam zdeformowanym drzewom. Na powierzchni około 0,30 ha rośnie około 100 zniekształconych sosen zwyczajnych. Drzewa te są powyginane (od mniej więcej 20 cm nad ziemią) pod kątem około 90° (tworząc kształt litery „C”) i wyginają się szerokim łukiem ku górze. Co ciekawe wszystkie wygięte są w kierunku północnym. Krzywizna ta u niektórych drzew sięga 3m, a wysokość całkowita drzewa to około 11-12 m. Widok jest naprawdę niesamowity.
Krzywy Las – legenda
Prawdopodobnie sosny zostały posadzone około 1934 roku, a takie zniekształcenie powstało w wyniku świadomych działań człowieka. Chodziło o uprawianie takich krzywych drzew do celów stolarskich lub szkutniczych, m.in. budowa mebli, łodzi, sań. Oglądając pnie można zauważyć stare sęki, a liczba słojów w sękach mówi, że drzewa były ścięte w wieku 6-10 lat, a dolną gałąź celowo zostawiono. Inna hipoteza zakłada, że młode sosny zostały uszkodzone przez czołgi stacjonujące tam wiosną 1945 roku.
Lidia Kmiecińska z Nadleśnictwa Gryfino mówi, że „nie do końca wyjaśniono, dlaczego drzewa wyglądają tak osobliwie. Geneza Krzywego Lasu owiana jest niezliczonymi legendami, niewiele jest natomiast wzmianek potwierdzonych źródłami historycznymi, które w racjonalny sposób wyjaśniają jego tajemnicę. Wiek drzew tworzących Krzywy Las szacuje się obecnie na około 80 lat. Posadzono je prawdopodobnie około roku 1934. Trudno jest dziś jednoznacznie wskazać cel, w jakim drzewa poddane zostały deformacji. Z całą pewnością można jednak stwierdzić, że nastąpiło to wskutek uszkodzeń mechanicznych” – podkreśla Kmiecińska.
Bez względu na cel, w jakim hodowano te drzewa, dzisiaj są jedną z największych atrakcji przyrodniczych ziemi zachodniopomorskiej.
Krzywy Las – jak dojechać?
Do „Krzywego Lasu” najłatwiej trafić od strony Gryfina. Tuż przy tym niezwykłym pomniku przyrody znajduje się przystanek PKS. Z miasta kierujemy się w stronę Chojny. Przed estakadą nad torami kolejowymi skręcamy w prawo w kierunku Nowego Czarnowa – Elektrowni „Dolna Odra”.
Po dotarciu do dużego skrzyżowania w kształcie trójkąta, po prawej stronie stoi czteropiętrowy budynek. Zaraz za nim skręcamy w polną drogę. Po przejściu ok. 150 metrów należy iść dalej wzdłuż rurociągu ciepłowniczego, który niezbyt estetycznie odgradza las od terenu zabudowanego garażami i zajętego przez pracownicze ogrody działkowe. „Krzywy Las” znajduje się za budynkiem, a wejść do niego można pod łukiem rurociągu tworzącym „bramę do lasu”. Pamiętać należy, że miejsce to zasługuje na specjalną opiekę i troskę, bo jest jedyne w swoim rodzaju.