Na świecie żyje ponad 2 mld chrześcijan, a zbliżająca się Wielkanoc to najważniejsze święta dla wyznawców tej religii. Jednak celebrowanie zmartwychwstania Chrystusa, w niektórych miejscach nie przypomina zwyczajów znanych z Polski. Odmienność tradycji wynika z różnej historii i wpływów rozmaitych kultur. Wierni z całego świata przygotowują się na przyjście Zbawiciela, wśród rodziny i bliskich. Niezależnie od szerokości i długości geograficznej, należy pamiętać, aby wszechobecna komercja, nie przysłoniła prawdziwego sensu Świąt Wielkanocnych.
#1 Włochy
Naszą podróż przez wielkanocne tradycje z różnych stron świata, zaczniemy od Włoch. W kraju będącym kolebką chrześcijaństwa, mieszkańcy bardzo często wyjeżdżają w czasie dni wolnych, aby odwiedzić rodzinę i przyjaciół w różnych częściach kraju. Wspólne biesiadowanie trwa przez wszystkie świąteczne dni, a najważniejszym posiłkiem jest niedzielny obiad. Włosi słyną ze swojego zamiłowania do jedzenia, dlatego wielkanocne potrawy są szczególnie wyszukane. Na stołach nie może zabraknąć dania głównego, którym zwykle jest tradycyjny rosół z jagnięciny. Na Półwyspie Apenińskim symbolem Świąt Wielkanocnych nie są jaja, ale właśnie baranek. We Włoszech nie ma tradycji przygotowywania pisanek, jednak jajka występują w formie ogromnych, czekoladowych słodkości, które skrywają drobne niespodzianki. W Wielki Poniedziałek większość osób wybiera się nad morze i organizuje pikniki.
#2 Filipiny
Na wyspie zakorzenił się jeden z najbardziej szokujących zwyczajów wielkanocnych na świecie. W Wielki Piątek celebrowana jest w sposób bardzo realistyczny droga krzyżowa. Kilkudziesięciu wiernych poddaje się biczowaniu, a część z nich zostaje nawet ukrzyżowana. Filipińczycy przywiązują ogromną rolę do pokuty, która według nich zbliża do Boga i oczyszcza duszę przed celebracją Świąt Wielkiejnocy. Coroczne procesje zbierają kilkudziesięciotysięczny tłum i przyciągają turystów z całego świata. Największą popularnością cieszą się przemarsze w prowincjach San Fernando i Pampanga, ponieważ tam przedstawienie męki pańskiej jest najbardziej realistyczne. W Wielką Sobotę i Niedzielę obchody są już mniej spektakularne i życie na wyspie powoli wraca do normalności. Pierwszego dnia świąt odbywają się tradycyjne rezurekcje i uroczysta msza święta o północy. Od soboty czynne są już właściwie wszystkie punkty usługowe i atrakcje turystyczne.
#3 Stany Zjednoczone
Amerykanie nie przywiązują, aż tak wielkie wagi do Świąt Wielkiejnocy, jak czynią to Polacy i mieszkańcy reszty chrześcijańskich państw na świecie. Dużo ważniejsze daty w kalendarzu stanowi dla nich Boże Narodzenie, Święto Niepodległości i Dziękczynienia. Uroczystości wielkanocne w USA trwają tylko jeden dzień i raczej nie wiążą się ze wspólnym biesiadowaniem, w rodzinnym gronie. Większość osób spędza ten czas na spacerach, lub w centrach handlowych. Wśród świątecznych potraw w Stanach Zjednoczonych znajdziemy jajka, które tradycyjnie spożywa się w czasie niedzielnego śniadania. Jednym z charakterystycznych elementów Wielkiejnocy na tym obszarze, są także barwne kapelusze tzw. Easter Bonnet, zakładane przez kobiety na niedzielną mszę. Organizowane są również uroczyste parady, a największa odbywa się w Nowym Jorku. Najmłodsi uwielbiają zabawę, polegającą na poszukiwaniu pisanek ukrytych przez rodziców. Odnalezienie jajka wiąże się z nagrodą w postaci smakołyków, które przynosi wielkanocny zajączek.
#4 Brazylia
Większość brazylijskich świąt ma barwny i radosny charakter. Nie inaczej jest w przypadku Wielkanocy, która tradycyjnie wiąże się z organizacją wielu wydarzeń i imprez. Jednym ze zwyczajów jest malhaçăo de Judas, czyli wystawienie na widok publiczny kukły apostoła Judasza, którą przechodnie znieważają, a następnie jest ona spalana. Jednak najważniejsza tradycja, nieodłącznie związana z celebracją Triduum Paschalnego w Brazylii to przedstawienie teatralne w Nova Jerusalém, w północnym stanie Pernambuco. Co roku w Wielki Piątek wystawiane jest tam Misterium Męki Pańskiej, w którym bierze udział 500 aktorów, a spektakl podziwiają tysiące ludzi. Inscenizacja pierwszy raz pojawiła się w 1967 roku i jest uważana za największe przedstawienie teatralne w kraju. Kolejnym atrybutem Wielkiejnocy po brazylijsku są cukierki przygotowane z orzechów ziemnych – pacoca. Ten zwyczaj cenią szczególnie dzieci.
#5 Anglia
Historia angielskich tradycji wielkanocnych sięga jeszcze czasów przed Chrystusem. Nazwa „Easter” pochodzi od imienia anglosaskiej bogini Eostre, która jest symbolem odrodzenia i radości. Brytyjczycy w czasie świąt mogą się cieszyć, aż czterema wolnymi dniami. Zwykle wyjeżdżają za miasto, aby spędzić ten czas z bliskimi. Często podróżują za granicę, niekiedy w bardzo odległe regiony świata. Najbardziej rodzinnym dniem jest niedziela, gdy Anglicy zasiadają do tradycyjnego śniadania, po którym wybierają się na spacer lub do kościoła. Współcześnie na wyspach święta mają, również bardzo komercyjny charakter. Mieszkańcy odwiedzają centra handlowe, a w sklepach czekają na nich wyjątkowe przeceny i promocje. Symbolem angielskiej Wielkiejnocy jest „Easter Bunny”, który rozdaje dzieciom słodycze i drobne upominki. Pisanki zastąpił czekoladowe jajka. Na brytyjskim stole znajdziemy, także tradycyjne bułeczki z krzyżem i marcepanowe wypieki. W Wielki Piątek królowa wręcza poddanym pamiątkowe monety, które bije się specjalnie z okazji Wielkiejnocy.
Skomentuj
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.