Tradycje wielkanocne z różnych regionów świata
Nowe!

Tradycje wielkanocne z różnych regionów świata

2 / 2

#6 Niemcy

Nasi zachodni sąsiedzi mają bardzo bogate tradycje wielkanocne, a głównym symbolem świąt jest zajączek, który pozostawia schowane w domu upominki. Nie tylko dzieci świetnie się bawią, podczas odnajdywania prezentów w zakamarkach mieszkania. Bardzo istotną rolę dla Niemców pełnią, również dekoracje balkonów i ogrodów, gdzie wiesza się kolorowe pisanki. Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy, ale nie obowiązuje wtedy ścisły post. Wielka Sobota kojarzyła się kiedyś, głównie z paleniem ognisk, w celu pożegnania zimy i zwiastowania zmartwychwstania Chrystusa, jednak ta tradycja powoli zanika. W niedzielę Niemcy jedzą uroczyste śniadanie, które poprzedza wizyta w kościele na porannych rezurekcjach. Kolejny świąteczny dzień przepełniają spotkania w rodzinnym gronie.

Wielkanoc w Niemczech

#7 Francja

Nad Sekwaną Święta Wielkanocne są obecnie kojarzone głównie z dniami wolnymi od pracy, ale tradycja obchodów jest dosyć długa i bogata. Francuzi, podobnie do Włochów, mogą pochwalić się wykwintną kuchnią, której nie może zabraknąć na świątecznym stole. W tych dniach, serwuje się głównie dania z jagnięciny, wyśmienite pasztety i ryby. Każda z prowincji oferuje oprócz tego swoje lokalne specjały. Oczywiście nie obędzie się również bez słodyczy dla najmłodszych. Według francuskiej tradycji łakocie wręczają dzieciom dziadkowie lub rodzice chrzestni. Maluchy zwykle wierzą, że upominki zostały zgubione przez skrzydlate dzwony, które w Wielki Czwartek udają się po błogosławieństwo do Rzymu i wracają w Wielką Sobotę, aby ponownie zwiastować rozpoczęcie mszy świętych.

Wielkanoc we Francji

Foto. parisianist.com

#8 Czechy

W ojczyźnie Krecika i Václava Havla przeważającą większość społeczeństwa stanowią ateiści, dlatego święta mają tam raczej wymiar symboliczny. Jednak katolicy w Czechach zachowali tradycje, które po części przypominają uroczystości w Polsce. Dla naszych południowych sąsiadów, symbolem Wielkiejnocy jest rózga (pomlázka), którą przygotowują z gałązek wierzby. Świeże witki w Wielki Poniedziałek służą młodym chłopcom do chłostania dziewcząt, które upatrzyli sobie na wybranki. Panny nie pozostają im dłużne i oblewają absztyfikantów wodą. W wielkanocny czwartek, czescy katolicy zwyczajowo spożywają wywar z pokrzywy, a następnego dnia malują pisanki. W weekend uczestniczą w uroczystościach kościelnych, a biesiadowanie rozpoczynają dopiero w poniedziałek. Wśród czeskich potraw na Wielkanoc wymienić warto m.in.: królika z nadzieniem pokrzywowym, jagnięcinę, kołacz z ciasta drożdżowego i biszkoptowe baranki. Historyczne tradycje są również mocno związane z nadejściem wiosny i rozpoczęciem sezonu uprawnego przez rolników.

Wielkanoc w Czechach

Foto. geekweek.pl

#9 Hiszpania

Hiszpańskie Święta Wielkiejnocy są bardzo uroczyste i podniosłe. Ulicami miast i wiosek przechodzą tradycyjne procesje, których historia sięga XIII wieku. Uczestnicy pochodu są często przebrani za biblijne postacie i pokutników. Wspólne przeżywanie Triduum Paschalnego w Hiszpanii, wiąże się głównie z celebrowaniem Męki Pańskiej, a nie zmartwychwstania. Przekłada się to na atmosferę zadumy, która towarzyszy wiernym, aż do Wielkiej Niedzieli. Szczególnie można to odczuć podczas procesji w Valladolid, gdzie tradycyjnie powinna panować cisza. W niektórych regionach kraju żywy jest zwyczaj samobiczowania przez tzw. „picaos”. Ochotnicy idą boso, wśród tłumu i ciągną za sobą ciężkie kajdany. Następnie na ich plecach tworzy się dwanaście ran, które mają symbolizować upuszczenie złej krwi. Do hiszpańskich potraw wielkanocnych zalicza się zupę z cieciorki (potaje de garbanzo), różne rodzaje ryb (w szczególności dorsza z pomidorami) i rodzaj smażonego chleba (torrijas) z miodem lub winem.

Wielkanoc w Hiszpanii

Foto. prezi.com

#10 Szwecja

Mieszkańcy historycznej krainy Wikingów, również posiadają oryginalne tradycje związane z Wielkanocą. Najbardziej wyrazistym zwyczajem są dziewczęta przebrane za wiedźmy (påskkärring), które przechadzają się po domach w poszukiwaniu słodyczy i drobnych pieniędzy. Obyczaj sięga dawnych czasów, gdy społeczeństwo było skrajnie ubogie, a niecodzienne stroje były sposobem na zdobycie smakołyków. Szwedzi przyozdabiają, również gałązki wierzbowe kolorowymi piórami, które symbolizują wielkanocne plamy. W Skandynawii kultywuje się tradycję malowania pisanek. Jajka przygotowuje się później na wiele sposobów, jako element świątecznej biesiady. Na wielkanocnym stole w Szwecji, znajdzie się również miejsce dla potraw z ryb, jagnięciny i tortu marcepanowego.

Wielkanoc w Szwecji

Foto. asimn.org

#11 Ziemia Święta

W okresie Wielkiejnocy do historycznego miejsca męki Jezusa Chrystusa, przybywają pielgrzymi z całego świata, których liczba sięga kilkuset tysięcy. Przez wszystkie dni Wielkiego Tygodnia, w Bazylice Grobu Bożego odprawiane są uroczyste msze święte. Podczas Triduum Paschalnego wierni gromadzą się w miejscach autentycznych wydarzeń, które miały miejsce w Jerozolimie 2000 lat temu. Unikatowa w skali świata tradycja tego regionu to wielkopiątkowa procesja, symbolizująca kondukt żałobny Jezusa Chrystusa. W Wielką Sobotę i Niedzielę uroczystości trwają od wczesnych godzin porannych, a dzieje się tak, ze względu na ustalenia dotyczące status quo miejsc świętych, których dostępność dzielona jest między poszczególne zgromadzenia chrześcijańskie. W Poniedziałek wierni mogą wyruszyć na pielgrzymkę do Emaus, śladem apostołów.

Wielkanoc w ziemi świetej

Foto. igoogledisrael.com

Skomentuj