Kilka godzin przed tajfunem Hagibis, niebo w Japonii stało się fioletowe - Zalajkowane.pl
Nowe!

Kilka godzin przed tajfunem Hagibis, niebo w Japonii stało się fioletowe

Kiedy Japończycy przygotowywali się do opuszczenia swoich domów, czekając na przybycie tajfunu Hagibis, podnieśli wzrok i zobaczyli niesamowite zjawisko. Niebo nad ich głowami zmieniło kolor na fioletowy. Ten urzekający widok był jednak zapowiedzią nadciągającej katastrofy – potężny tajfun, który następnie uderzył w Japonię został uznany za najpotężniejszą burzę, która nawiedziła ten kraj w ostatnich dziesięcioleciach. Wiele osób od Osaki po Kobe umieszczało zdjęcia fioletowego nieba w sieciach społecznościowych.
Meteorolodzy twierdzą, że fioletowy kolor nieba jest wynikiem tzw. „rozpraszania”, czyli zjawiska pogodowego, które występuje, gdy światło rozprasza się na skutek wilgoci w powietrzu, co prowadzi do pojawienia się dziwnego purpurowego odcienia. Zjawisko to zaobserwowano kilkukrotnie w Stanach Zjednoczonych po silnych huraganach.

„Gdy światło słoneczne pada na Ziemię, większość kolorów może bezpośrednio dotrzeć do powierzchni, ale krótsze fale niebieskie i fioletowe, rozpraszają się we wszystkich kierunkach. To światło odbija się od cząstki do cząsteczki, aż w końcu dociera do twoich oczu”- wyjaśniła meteorolog Lauren Rautenkranz. „Światło rozproszyło się wokół wilgoci w powietrzu, powodując magiczny purpurowy blask” dodała.

fioletowe niebo nad Japonią

fotografia z lewej strony ara_to1 via Twitter // fotografia z prawej nVgXrn0fiIWvjpJ via TwitterZobacz też:

22 cudowne, niesamowite i rzadkie zjawiska naturalne, które występują na ziemi
8 niesamowitych i bardzo rzadkich zjawisk atmosferycznych
Niesamowite zdjęcia burz by Dennis Oswald
Fenomenalne zdjęcia burz zrobione przez pilota samolotu
Jak powstaje szafran i dlaczego jest jedną z najdroższych przypraw na świecie?


źródła: (1),(2)

Skomentuj