Agatha Christie jest najbardziej znaną na świecie autorką kryminałów, która do dziś inspiruje filmowców i pisarzy. Spod jej pióra wyszło przeszło 80 powieści, zbiorów opowiadań i scenariuszy. Pisarka była niezwykłą postacią – w końcu kto w czasie prostych, domowych czynności wymyśla zbrodnie? Jedna z legend głosi, że Christie nie znosiła mycia naczyń do tego stopnia, że w ich trakcie przychodziły jej do głowy mordercze historie, które potem przelewała na karty swoich powieści… Twórczość Agathy Christie, to materiał na zupełnie inny, obszerny wpis – dziś natomiast skupimy się na epizodzie z życia pisarki, który sprawił, że zaczął jej szukać cały kraj.
Pewnego zimowego dnia Agatha Christe wyszła ze swojego domu w Berkshire… Brzmi to jak początek jej własnej powieści lub nagłówek jakiegoś tabloida. Co się tak naprawdę wtedy wydarzyło? Poznajcie 11 brakujących dni w biografii słynnej Agathy Christie
Zaginięcie Agathy Christie
Piątkowego wieczoru po 21:30, 3 grudnia 1926 roku Agatha Christie wstała z ulubionego fotela, poszła na piętro domu, aby pocałować przed snem swoją siedmioletnią córkę Rosalind. Zeszła na dół po czym wsiadła do swojego Morrisa Cowleya i odjechała w ciemność. Od tego momentu nikt nie widział pisarki przez kolejne 11 dni. Jej zniknięcie rozpoczęło jedną z największych akcji poszukiwawczych na świecie.
Akcja Poszukiwawcza Agathy Christie
36-letnia Agatha Christie już wtedy była popularną pisarką, więc do poszukiwań przydzielono tysiące policjantów, setki cywilów, a nawet po raz pierwszy wykorzystano samoloty. Ówczesny minister spraw wewnętrznych William Joynson-Hicks sam naciskał na policję by działała szybciej i efektywniej. Do akcji przyłączyli się nawet dwaj słynni brytyjscy pisarze kryminalni Sir Arthur Conan Doyle, autor Sherlocka Holmesa oraz Dorothy L. Sayers, autorka serii o Lordzie Peterze Wimsey’u. Mieli nadzieję, że ich specjalistyczna wiedza pomoże odnaleźć koleżankę po fachu.
Dzięki wzmożonym działaniom policji udało się szybko zlokalizować samochód pisarki. Znaleziono go na stromym zboczu w Newlands Corner, niedaleko Guildford. Jednak po Agathcie wciąż nie było śladu. Dni mijały, a prasa zaczęła spekulować wymyślając coraz bardziej sensacyjne teorie. Nie było bardziej pokazowej historii dla tabloidów. W pobliżu porzuconego samochodu znajdowało się naturalne źródło nazywane Silent Pool, gdzie rzekomo utopiła się dwójka małych dzieci. Sugerowano samobójstwo, jednak wydawało się ono mało prawdopodobne, gdyż nie odnaleziono ciała, a życie zawodowe autorki wyglądało bardzo dobrze – jej szósta powieść biła właśnie rekordy sprzedaży. Powstały liczne teorie spiskowe – według jednej z nich Christie miała zostać zamordowana przez swojego męża (Archiego Christie, byłego pilota), który miewał kochanki. Niektórzy twierdzili, że to chwyt reklamowy do promowania jej kolejnej książki. Arthur Doyle, zapalony okultysta, zaniósł jej rękawiczkę do znanego medium, a Dorothy Sayers sama odwiedziła ostatnie miejsca pobytu autorki aby poszukać wskazówek. Wszystkie te wysiłki okazały się daremne, nawet to, że informacja o zaginięciu Agathy Christie trafiła na pierwszą stronę New York Timesa i wielu innych gazet.
Odnalezienie Agathy Christie
14 grudnia 1926 roku, dokładnie 11 dni po zaginięciu, ustalono jej miejsce pobytu. Przebywała cała i zdrowa w hotelu w Harrogate. Okoliczności odnalezienia były jednak tak pokręcone, że nie dawały żadnych wskazówek na temat tego co się wydarzyło – wręcz rodziły się kolejne pytania. Wkrótce okazało się, że Agatha… nic nie pamięta.
Policja na podstawie poszlak doszła do wniosku, że Agatha Christie wyjechała ze swego domu do Londynu, jednak po drodze miała wypadek. Porzuciła auto i udała się pociągiem do Harrogate. Po przybyciu do uzdrowiska zameldowała się w hotelu Swan Hydro, praktycznie bez bagażu, przybierając imię kochanki jej męża – Theresy Neele. Harrogate był szczytem elegancji tamtych czasów, więc pisarka nie robiła tam nic, co wzbudzałoby jakiekolwiek podejrzenia. Brała udział w balach i rozrywkach Palm Court. Została rozpoznana przez boya hotelowego, który zadzwonił po służby. Szybko poinformowano jej męża pułkownika Archiego Christie, który natychmiast przybył po żonę. Co ciekawe, Christie kazała czekać mężowi w hotelowej poczekalni podczas gdy ona przebierała się w wieczorowy strój. Do powrotu do domu nie śpieszyła się zupełnie.
Co się tak naprawdę stało?
Powstało mnóstwo domysłów na temat tego co się działo w trakcie zniknięcia. Jej mąż uznał, że dostała całkowitej amnezji w wyniku uderzenia podczas wypadku samochodowego. Jednak jej biograf, Andrew Norman twierdzi, że mogła być w stanie „fuga”, czyli transie psychogennym. Jest to stan spowodowany urazem lub depresją. Typowymi objawami psychogennej amnezji u autorki było przybranie nowe tożsamości, Teresy Neele i nie rozpoznawanie siebie samej na zdjęciach w prasie. Jej stan psychiczny był podobno wtedy bardzo ciężki.
Agatha Christie niechętnie wspominała o tych brakujących dniach, jednak w jednym z wywiadów wspomniała: „Przez 24 godziny czułam się, jakbym błąkała się w jakimś przedziwnym śnie, aby później ocknąć się w Harrogate, jako całkiem ukontentowana, zadowolona z życia kobieta, która jest święcie przekonana, że właśnie przyjechała z południowej Afryki.”
Wkrótce pisarka wyzdrowiała zupełnie i ponownie zaczęła pisać powieści, jedyne czego nie była w stanie dłużej znosić to zdrad męża. Rozwiodła się z nim w 1928 roku, a następnie poślubiła archeologa Sir Maxa Mellowana. Co się wydarzyło w ciągu tych jedenastu dni w życiu Agathy Christie nie dowiemy się raczej nigdy, pozostanie to zagadką nie do rozwiązania nawet przez…. Herculesa Poirota.
Zaginięcie Agathy Christie w popkulturze
Zaginięcie Agathy Christie nawet kilkadziesiąt lat później inspiruje pisarzy i filmowców:
• w 1979 r. Vanessa Redgrave wciela się w postać Agathy Chrisie w filmie pt. „Agata” (w filmie mózg pisarki ucierpiał wskutek terapii elektrowstrząsami).
• w 1999 roku w książce pt. „Agatha Christie and the Eleven Missing” Jared Cade przedstawia swoją wersję wydarzeń, według której ucieczka Agathy Christie była zamierzona.
• w biografii „Agatha Christie” z 2006 roku, której autorem jest Andrew Norman pojawia się teoria dotycząca amnezji.
• Rok później, w 2007 roku Laura Thompson w swojej książce „Agatha Christie: A Mysterious Life” podzieliła pogląd córki Christie, jakoby pisarka była w szoku.
• w 2018 roku nakręcono film „Agatha and the Truth of Murder” (Agatha: Prawdziwe morderstwo) opowiadający zmyśloną historię o tym, jak Agatha Christie zostaje uwikłana w morderstwo podczas 11-dniowego zniknięcia w 1926 roku.
• Historia zaginięcia Agathy Christie została też pokazana w jednym z odcinków serialu „Doktor Who” („The Unicorn and The Wasp” – siódmy odcinek czwartej serii) oraz w koreańskim musicalu „Agatha” z 2015 r.
Zobacz też:
• Mądry Hans – koń, który potrafił liczyć
• Robotnicy na belce – jak powstało jedno z najbardziej znanych zdjęć na świecie?
• Kai Tak – najniebezpieczniejsze lotnisko świata
• Zuchwała kradzież Mona Lisy z Luwru – jak do niej doszło?
• Argentawis – największy znany nauce ptak latający, jaki kiedykolwiek żył na Ziemi
Skomentuj
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.