W podświadomości człowieka od wieków istniały tajemnicze potwory, zjawy, straszne i przerażające stworzenia, które siały popłoch. Sporo z nich, jak na przykład Potwór z Loch Ness zamieszkiwało głębiny, a opowieści o tych potworach wywoływały strach i jeżyły słuchaczom włos na głowie. Być może te przerażające bestie wiązane były z głębinami, gdyż jest to nawet w dzisiejszych czasach najbardziej niezbadana część naszego globu, a być może ktoś coś faktycznie zobaczył… Okazuje się jednak, że te historie o potworach z głębin mogły mieć ziarnko prawdy, gdyż oceany i morza, a nawet jeziora faktycznie zamieszkują różne dziwne, a czasem wręcz przerażające zwierzęta.
Costasiella kuroshimae
Nasze zestawienie zwierząt żyjących w głębiach oceanów zaczynamy od morskiego ślimaka, który wcale nie jest przerażający – nie mogło go jednak zabraknąć, gdyż jakiś czas temu podbił serca internautów z całego świata, którzy morskiej owcy. Zdaniem wielu osób przypomina bohatera kreskówki – Baranka Shauna. Ten niesamowicie wyglądający maluch ma zaledwie 5 mm i zamieszkuje wody w pobliżu Japonii, Indonezji i Filipin.
Sea Angel (Anioły morskie)
Anioły morskie to również grupa zwierząt, których raczej nie zaliczymy do morskich potworów, jednak ich wygląd jest wyjątkowy. Ten gatunek to nic innego, jak duża grupa niezwykle małych, pływających ślimaków morskich. Ślimaki te nie posiadają skorupy, a ponadto mają niewielkie skrzydła, które ułatwiają im pływanie. Zwierzęta te są galaretowate, w większości przezroczyste i bardzo małe, a największe gatunki (Clione limacina) osiągają 5 cm długości.
Rekin chochlik – Mitsukurina
Ryba głębinowa, która może budzić przerażenie nie tylko ze względu na przerażający wygląd, ale również ze względu na to, że jest drapieżnikiem to rekin chochlik. Na szczęście żyje na dużych głębokościach i nie zagraża bezpośrednio człowiekowi. Nazwę japońską (Tengu-zame, co w wolnym tłumaczeniu oznacza rekina-goblina) wymyślili japońscy rybacy, którzy poznali ten gatunek ryb (sporadycznie udawało się go złowić), zanim został on opisany naukowo.
Barreleye
Barreleye to ryba głębinowa, która jest podobno najdziwniejsza na świecie. Określenie takie ryba zawdzięcza temu, że posiada przezroczystą głowę, przez którą widać mózg, inne narządy i oczy, które są skierowane do góry. Ryba posiada z przodu coś co wygląda jak oczy lecz nimi nie jest…
Blobfish – Psychrolutes marcidus
Blobfish uznawany jest za najbrzydszą rybę na świecie. Ryba ta w swoim naturalnym środowisku nie jest aż tak brzydka jak jej typowe wizerunki, staje się taka, gdy po wyłowieniu jej galaretowate mięśnie ulegają dekompresji. Blobfish występuje na głębokości 600-1200 m.
Samogłów
Samogłów to kolejna z głębinowych ryb, której z pewnością nie uznamy za okaz piękna. Jest rybą kostnoszkieletową, masa jej ciała dochodzi do 2 ton i może osiągać 3 metry długości. Nazwę bierze stąd, że większość jej ciała zajmuje głowa. Samogłów pływa bardzo powoli, często na boku. Co ciekawe samice należą do najpłodniejszych ryb – jednorazowo wytwarzają nawet 300 mln jaj.
Anoplogaster cornuta
Na głębokości 600 do 5000 metrów żyje drapieżnik – anoplogaster cornuta. Ryba ta charakteryzuje się dużą szczęką, do miss oceanów także nie należy, a długość jej ciała osiąga do 15-18 cm. Dorosłe okazy żyją na głębokościach od 2000 do 5000 metrów.
Melanocetus johnsonii
Do najbardziej charakterystycznych ryb głębinowych należy melanocetus johnsonii. Drapieżnik ten posiada nad paszczą narząd przypominający żarówkę na wysięgniku. Narząd ten świeci w ciemnościach oceanicznych. Co ciekawe samice tych rym osiągają ok. 13 cm, a samce jedynie ok. 28 mm. Łacińska nazwa rodziny Melanocetidae pochodzi od greckich słów melanos (czarny) oraz cetus (wieloryb, potwór morski). Ryby te żyją we wszystkich oceanach na głębokościach przekraczających 2000 metrów.
Sarcastic fringehead – Neoclinus blanchardi
Neoclinus blanchardi są rybami terytorialnymi, drapieżnikami, które czają się na swoje ofiary w zakamarkach skał na dnie oceanicznym. Swą angielską nazwę sarcastic firgehead zawdzięczają temu, że ich otwarta paszcza podczas wyczekiwania na ofiarę przypomina sarkastyczny uśmiech. Dość ciekawie wygląda pojedynek dwóch ryb tego gatunku, pozwalający ustalić, która ryba jest większa i ma dominującą pozycję – dwa osobniki przyciskają one swoje rozdęte usta do siebie, jakby się całowały.
Murena wstążkowa
Kolejną rybą żyjącą w głębiach jest węgorzokształtna murena wstążkowa. To ryba, która jest hermafrodytą. Samce tych ryb stają się samcami, dochodzi przy tym do zmiany ubarwienia. Murena żyje w lagunach i okolicach raf na głębokości od 1 do 60 metrów. Spotykana jest ponadto w hodowlach akwariowych. Najwięksi przedstawiciele gatunku osiągają 1,3 metra długości.
Motyl morski
Jak to czasami bywa nazwy zwierząt, zwłaszcza tych w głębinach mogą być mylące. Motyl morski to w rzeczywistości ślimak żyjący w głębinach, a swoją nazwę zawdzięcza nogom przypominającym skrzydła motyla. Przedstawiciele tego gatunku osiągają rozmiar od tego, który odpowiada wielkości ziarna soczewicy, do takich, które swoim rozmiarem zbliżone są do rozmiaru pomarańczy.
Alvinella pompejańska
Kominy hydrotermalne, sąsiedztwo podwodnych wulkanów to warunki, które pozwoliły na rozwój pewnej grupy zwierząt, odpornych na wysokie temperatury. Jednym z takich stworzeń jest przerażający robak Alvinella Pompejańska. Jego nazwa pochodzi od rzymskiego miasta Pompeje, które w 79 r. n.e. zostało zniszczone w wyniku erupcji wulkanu Wezuwiusz.
Pink see-through fantasia
Zwierzęta żyjące w głębiach mórz i oceanów bywają przezroczyste. Pink see-through fantasia to stworzenie do tego stopnia przezroczyste, że możemy „podziwiać” jego układ pokarmowy.
Flower hat jellyfish
W głębiach oceanów spotkać można także meduzy. Flower hat jellyfish cechują się różnymi intensywnymi kolorami. Mogą się kurczyć lub zwiększać w zależności od tego, ile pożywienia jest dla nich dostępne, a żywią się małymi rybami, a czasem pożerają się nawzajem… Dorosła postać osiąga 15 cm średnicy i żyje tylko kilka miesięcy od grudnia do lipca. Bliskie spotkanie z żądłem tych meduz powoduje silny ból i wysypkę.
Atolla wyvillei
W głębinach oceanicznych żyją też meduzy, które swoim wyglądem przypominają… spodki kosmiczne UFO. Te meduzy to gatunek atolla wyvillei. To, co jeszcze przypomina w nich obcych to brak centralnych układów: nerwowego, oddechowego, pokarmowego i krążenia.
Zobacz też:
• 21 niesamowitych przeźroczystych zwierząt
• Niesporczak – najbardziej odporne zwierzę na Ziemi
• Najdłużej żyjące zwierzęta – oto rekordziści długowieczności wśród zwierząt
• Największe owady na świecie
• Najdziwniejsze zwierzęta świata