RAMBO - granatnik wydrukowany w technologii 3D
Nowe!

RAMBO – granatnik wydrukowany w technologii 3D

Donald Trump jeszcze przed objęciem funkcji prezydenta, obiecywał w kampanii wyborczej wzrost wydatków na obronność. Jeżeli jego założenia wejdą w życie, amerykańska armia otrzyma dodatkowo kilkadziesiąt miliardów dolarów rocznie. Zwiększony budżet umożliwi rozwój nowatorskich systemów, które posłużą do produkcji broni przyszłości i poprawią wartość bojową żołnierzy. Jednym z takich projektów jest RAMBO…

Eksperci z U.S. Army Armament Research, Development and Engineering Center (ARDEC) poinformowali, że pierwsze na świecie testy granatnika, który stworzono dzięki drukarce 3D, przebiegły pomyślnie. Sukces eksperymentu to dowód na to, że podobna technologia może być wykorzystana do przyśpieszenia produkcji prototypów i modyfikacji broni, przy jednoczesnej redukcji kosztów. Procesy, które obecnie zajmują kilka miesięcy, będzie można skrócić do paru dni.

RAMBO - granatnik wydukowany w 3D

Projekt granatnika RAMBO (Rapid Additively Manufactured Ballistics Ordnance) oparto na istniejącej już konstrukcji M203A1, ale wszystkie elementy nowej broni, z wyjątkiem sprężyn i zamków, zostały wydrukowane w 3D. Mimo, że części zostały wykonane w drukarce, RAMBO nie wymaga dodatkowej obróbki materiałów, która jest bardzo czasochłonna i kosztowna. Budowa granatnika trwa około 70 godzin, co oznacza, że armia USA będzie mogła błyskawicznie dostarczać broń na pole bitwy i zaopatrywać żołnierzy w komponenty dopasowane do rodzaju prowadzonej batalii.

RAMBO - granatnik wydukowany w 3D

Według oficerów odpowiedzialnych za rozwój tej technologii, RAMBO to dopiero pierwszy krok w ogromnym projekcie, którego celem jest masowa produkcja uzbrojenia, przy użyciu nowej techniki. Razem z granatnikiem powstały naboje ćwiczeniowe M781. Po kilkunastu testowych wystrzałach, broń zachowała swoje właściwości i nie nosiła śladów zużycia. Testy wykazały, że pociski mają niemal identyczne parametry do broni wytworzonej metodą tradycyjną. Planowane są dalsze prace nad prototypami i wgląda na to, że już wkrótce nowy ekwipunek wejdzie w skład wyposażenia amerykańskich żołnierzy.

RAMBO - granatnik wydukowany w 3D

RAMBO - granatnik wydukowany w 3D

Skomentuj