Szlakiem wrocławskich krasnali - Zalajkowane.pl
Nowe!

Szlakiem wrocławskich krasnali

Ze stolicą Dolnego Śląska już od wielu lat kojarzą się bardzo sympatyczne krasnale. We Wrocławiu jest ich już ponad 300, a wciąż przybywają nowe. Spiżowe skrzaty przyglądają się przechodniom z gzymsów i parapetów, wspinają się po latarniach lub ukrywają pod schodami. Spacery szlakiem krasnali, odnajdywanie kolejnych to atrakcja turystyczna miasta, która sprawia radość nie tylko najmłodszym Wrocławianom i turystom.

Skąd się wzięły krasnale we Wrocławiu?

Jedna z legend głosi, że mieszkańcom dokuczał Chochlik Odrzański, który przybył do Wrocławia na niewielkiej tratwie. Przez długi okres czasu męczył on mieszkańców miasta przeróżnymi psikusami – rozwiązywał ludziom sznurówki, barwił wodę we wrocławskich fontannach, a w restauracjach dosypywał soli do cukierniczki. Ponieważ Chochlik był zbyt mały żeby ludzie mogli go schwytać wezwano posiłki – i tak małe, zwinne krasnale przybyły na ratunek. Krasnale zadomowiły się na ulicach miasta i pilnują, by nikomu nic złego się już nie stało.

Inna teoria głosi, że krasnale pojawiły się początkowo na wrocławskich murach w latach 80. XX wieku. Następnie zaczęły pojawiać się na happeningach organizowanych przez „Pomarańczową Alternatywę” – antykomunistyczny ruch happeningowy ośmieszających w sposób pokojowy system komunistyczny. Po upadku PRL-u o krasnalach zapomniano aż do 2003 roku – wówczas Agencja Reklamowa Wanilia zaproponowała Biuru Promocji Miasta Wrocław by wykreować krasnoludki jako nowy symbol miasta. W 2005 roku wrocławski rzeźbiarz Tomasz Moczek ustawił pięć pierwszych krasnali. Dziś jest ich ponad 300. Nowe krasnale tworzą artyści z całej Polski, a ich opiekunami są osoby prywatne, firmy oraz instytucje publiczne.

Jak szukać krasnali?

Wrocławskie krasnale mają własną stronę internetową. Jeśli chcemy sobie ułatwić ich poszukiwanie, możemy na nią wejść i ściągnąć mapę. Ale mapy z zaznaczonymi miejscami, w których spotkamy krasnale dostępne są także w Punkcie Informacji Turystycznej na wrocławskim Dworcu Głównym (dobra wiadomość dla przyjeżdżających do miasta pociągiem) oraz w Centrum Informacji Turystycznej, która ma swoją siedzibę w kamienicy przy Rynku 14. Krasnali można szukać korzystając również z pomocą aplikacji mobilnej.

Gdzie znajdziemy krasnale?

Jedną z głównych ulic Wrocławia jest ulica Świdnicka. To właśnie nią najczęściej turyści udają się na Wrocławski Rynek. Wzdłuż niej ustawione są wykonane z granitu kule. Przyjrzycie się im uważnie: jedną z nich starają się przesunąć w inne miejsce dwa skrzaty – po popularne Syzyfki. Przy ulicy Świdnickiej uważni obserwatorzy zauważą także Klucznika.

wrocławskie krasnale

Krasnale Syzyfki (fot. krasnale.pl)

wrocławskie krasnale

Krasnal Klucznik z ulicy Świdnickiej (fot. http://krasnale.pl)




Kolejny adres, gdzie można natknąć się na sympatyczne skrzaty to ulica Oławska. Krasnale wspinają się tam na jedną z ulicznych latarni. Jakie noszą imię? Dość zaskakując, nadano im imię Słupników Oławskich. Kolejny adres to ulica Szewska. Tutaj spotkamy krasnala na motorze. To niezwykle sympatyczny Motocyklista.
wrocławskie krasnale

fot. Pnapora za wikipedia.org (CC BY-SA 3.0)




Krasnale spotkamy także na Wrocławskim Rynku. Na beczce piwa na chwilę przysiadł krasnal w spódnicy. To dość zaskakujący widok, nie wiadomo dlaczego, ale skrzaty kojarzą się nam wyłącznie z płcią męską. Skrzat w spódnicy przybył do Wrocławia prosto z niemieckiej Bawarii. Nadano mu więc imię… Bawarka – jak wiadomo, Bawaria to stolica piwa – nic więc dziwnego, że pani krasnal trzyma w dłoni kufel z piwem. Wrocław jest miastem ludzi niezwykle życzliwych, zatem kolejny krasnal to zawsze uśmiechnięty Życzliwek. Znajdziemy go w pobliży fontanny na Rynku. Co ciekawe przy Rynku 1 ustawiono aż 3 skrzaty – są wyjątkowe, gdyż zajmują się szukaniem w mieście barier, które utrudniają codzienne funkcjonowanie osobom niepełnosprawnym. Inne wrocławskie krasnale to między innymi: Gołębnik, Obieżysmak, Śpioch, Pierożnik, Bibliofil, Aktor.
wrocławskie krasnale

Bawarka i Życzliwek // fot. Pnapora za wikipedia.org (CC BY-SA 3.0)

wrocławskie krasnale

Ambasadorzy kampanii „Wrocław bez barier”: Głuchak, Ślepak i W-Skers (fot. http://www.rampa.net.pl/)

wrocławskie krasnale

Gołębnik i Aktor // fot. Pnapora za wikipedia.org (CC BY-SA 3.0)



Wrześniowy Festiwal Krasnoludków

Sympatyczne skrzaty są dziś jednym z symboli Wrocławia, dlatego też mają swoje święto. Każdego roku w okolicach września we Wrocławiu odbywa się Międzynarodowy Festiwal Krasnoludków. Zaczyna się Wielką Paradą Krasnoludków na rynku. W 2017 roku Ogród Staromiejski przy Wrocławskim teatrze Lalek zmienił się w Wioskę Kransoludków. Podczas festiwalu dzieci ubierają się w krasnalowe czapki i kolorują małe domki dla małych przyjaciół miasta. Imprezie towarzyszą przeróżne atrakcje – w tym czytanie bajek przez aktorów i dziennikarzy, występy cheerleaderek, iluzjonistów oraz dyskoteka dla najmłodszych.

Międzynarodowy Festiwal Krasnoludków

fot. http://krasnale.pl

Międzynarodowy Festiwal Krasnoludków

fot. http://krasnale.pl




Wrocławskich krasnali można szukać samodzielnie korzystając z mapy lub aplikacji na Androida. Można ich szukać także w towarzystwie przewodnika. W mieście organizowane są specjalne wycieczki szlakiem wrocławskich krasnali. Aby szukać wrocławskich skrzatów, a przy okazji zobaczyć jeszcze inne turystyczne atrakcje warto zatrzymać się w mieście na dłużej. Bardzo wygodną i niedrogą opcją jest nocleg w wygodnych wrocławskich apartamentach. Na turystów czekają w nich wszelkie wygody. Dają także dużą niezależność. Można się w nich czuć jak w domu.

Artykuł został przygotowany przy współpracy z firmą wynajmującą apartamenty w centrum Wrocławia apartamentywroclaw24.pl

Zobacz też:

Atrakcje turystyczne Wrocławia
Toruń – pomysł na weekend
Weekendowe wypady – Ateny, Grecja



One Comment

Skomentuj