Shi Cheng zwane również Lwim miastem to starożytne miasto założone około 621 roku w Chinach. Nazwa „Lwie miasto” pochodzi od pobliskiego wzniesienia o nazwie „Wu Shi”, co oznacza „Góra Pięciu Lwów”.
W roku 1959 na obszarze, na którym znajdowały się liczne miasta (w tym wspomniane Shi Cheng i He Heng, które powstało około 208 roku), miasteczka i pola uprawne postanowiono wybudować sztuczne jezioro Qiandao i elektrownię wodną na rzece Xin’an. W wyniku tego przesiedlonych zostało 290 tysięcy ludzi, a cała infrastruktura znalazła się pod wodą. W sumie w otchłani wodnej zatopionych zostało około 30 miast, 1377 wiosek i 50 tysięcy akrów pól.
Shi Cheng – nowa Atlantyda w Chinach
O zatopionym mieście Shi Cheng zapomniano na przeszło 50 lat. W 2001 roku lokalny urzędnik odpowiedzialny za turystykę zastanawiał się jak przyciągnąć więcej turystów w okolicę Qindao – wówczas przypomniał sobie o zatopionych miastach i poprosił o pomoc klub nurków z Pekinu. Na głębokości 40 metrów natrafiono na nienaruszone pozostałości po dawnym mieście. Cała ówczesna architektura Shi Cheng – świątynie, mury chińskie, monumentalne łuki, drewniane belki, kamienne drogi odkryte zostały w niemal nienaruszonym stanie.
„Mieliśmy niebywałe szczęście. Gdy tylko zanurzyliśmy się pod wodę trafiliśmy na zewnętrzne mury miejskie. Wyciągnęliśmy na powierzchnię cegłę, żeby to udowodnić.” – to słowa jednej z osób będącej świadkiem tego przedsięwzięcia.
Wydaje się to nieprawdopodobne, a jednak woda zamiast zniszczyć miasto uchroniła je przed „nadgryzieniem” znakiem czasu. Osoby, które widziały zatopione Lwie miasto mówiły, że czas się tam zatrzymał. Istniało nawet kilka pomysłów, aby osuszyć te tereny i na nowo wynurzyć miasto jednak póki co nadal dostępne jest tylko dla płetwonurków.
Zatopione miasto obecnie
Lwie miasto nazywane przez wielu „Nową Atlantydą” znajduje się 350 kilometrów na południowy zachód od Szanghaju, na głębokości 25-40 metrów pod powierzchnią wody. Udostępnione jest do badań zespołom wyspecjalizowanych archeologów, a od pewnego czasu dostępne jest również dla fanów nurkowania.
Co ciekawe w 2004 roku ukończono nawet budowę łodzi podwodnej, która kosztowała ponad 6 milionów dolarów. 23-metrowa łódź miałaby zabierać na pokład 48 turystów – no właśnie miała, bo miejscowi urzędnicy zablokowali jednak możliwość zwiedzania podwodnego miasta z pokładu łodzi, powołując się na przepis zabraniający nurkować poruszać się tego typu obiektom po wodach śródlądowych. Ponadto żadne przepisy nie regulują cywilnych okrętów podwodnych. Nawet jeśli udałoby się je znowelizować, to istnieją obawy, że łódź podwodna może spowodować silne prądy, które mogą uszkodzić budynki.
Jezioro Qiandao
Jezioro Qiandao, pod powierzchnią którego znajduje się zatopione miasto nazywane jest natomiast Jeziorem Tysiąca Wysp – na zbiorniku o powierzchni 573 km2 znajduje się 1078 dużych i kilka tysięcy mniejszych wysp, na których żyje 90 gatunków ptaków i 60 gatunków dzikich zwierząt. Sama woda znajdująca się w jeziorze kusi swoją krystalicznie czystą barwą i wykorzystywana jest do produkcji wody mineralnej o nazwie „Nongfu Spring”. W najbliższych latach chińsko-włoska spółka budowlana ma w planach utworzyć na jeziorze Qiandao pierwszy na świecie most Archimedesa. Most ten ma być zawieszony w toni wodnej i stanowić podwodny tunel dla samochodów i pociągów. Ma liczyć około 100 metrów długości jednak na razie kwestia jego budowy zakończyła się na zrodzeniu się pomysłu.
Najlepiej wybrać się tu w okresie od kwietnia do października ponieważ woda jest wtedy najcieplejsza. Należy jednak pamiętać, że jest to atrakcja jedynie dla doświadczonych nurków, gdyż widoczność przy powierzchni wynosi ponad 1,5 metra, a przy dnie spada do 15 centymetrów.
Zobacz też:
• Museo Atlantico – podwodne muzeum na Lanzarote
• Najwyższe budynki świata
• Jellyfish Lake – niesamowite jezioro Meduz
• Chania i zachodnia Kreta – co warto zobaczyć?
• Fakty, mity i ciekawostki na temat burz
źródła: (1),(2),(3),(4)
Skomentuj
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.