Uzdrowisko i kurort wypoczynkowy nad Soliną – Polańczyk atrakcje - Zalajkowane.pl
Nowe!

Uzdrowisko i kurort wypoczynkowy nad Soliną – Polańczyk atrakcje

Polańczyk to miejscowość wypoczynkowa i uzdrowiskowa – popularny malowniczo położony kurort w Bieszczadach nad Jeziorem Solińskim. Polańczyk, Bieszczady i Jezioro Solińskie to miejsca, do których przybywają turyści oraz kuracjusze przez cały rok. O każdej porze roku jest tu mnóstwo rzeczy do zrobienia – nie sposób się nudzić w Polańczyku!

Polańczyk - panorama

Panorama Polańczyka // fot. depositphotos.com



Polańczyk – historia i położenie

Zanim przejdziemy do atrakcji Polańczyka, warto zatrzymać się, by przedstawić jego historię i położenie. Polańczyk jest miejscowością położoną w Bieszczadach, której historia sięga XVI wieku. Nazwa wsi wywodzi się od jej właścicieli w XVII wielu – Polańskich. W 1968 roku powstał Zbiornik Soliński, dzięki któremu Polańczyk stopniowo przekształcał się w miejscowość turystyczną. Z czasem powstawało tu coraz więcej domów noclegowych i wczasowych, pól kempingowych, hoteli, a przede wszystkim sanatoriów. Od 1999 roku Polańczyk posiada status miejscowości uzdrowiskowej. Jest tu bogata baza lecznicza, która oferuje ponad 1500 miejsc dla kuracjuszy.

Polańczyk to miejscowość, którą turyści odwiedzają przez cały rok. W sezonie letnim można tu wypoczywać korzystając z uroków Jeziora Solińskiego. Zima z kolei to czas, kiedy można w okolicach Polańczyka jeździć na nartach, czy snowboardzie. Wiosna i jesień to czas na spacery po samym Polańczyku i okolicach. O każdej porze roku sanatoria wypełnione są do ostatniego miejsca.

Polańczyk atrakcje – Jezioro Solińskie i zapora wodna w Solinie

Największą atrakcją Polańczyka jest bez wątpienia jego położenie nad Zalewem Solińskim pomiędzy malowniczymi wzniesieniami Bieszczadów. Monumentalna zapora znajduje się w miejscowości Solina oddalonej o 11 km od Polańczyka. Jej wysokość to 82, a maksymalna głębokość zbiornika osiąga 60 m, co czyni Zalew Solińskim najgłębszym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce. Powierzchnia lustra wody wynosi około 22 km², a pojemność zbiornika wynosząca 472 mln m³, to kolejny rekord wśród sztucznych zbiorników wodnych w naszym kraju. Zalew powstał poprzez spiętrzenie wód dwóch rzek: Sanu i Solinki.

Wejście na zaporę wodną w Solinie jest bezpłatne. Na spokojny spacer po zaporze i jej okolicach warto zarezerwować sobie około 2 godzin. Do zapory wiedzie krótka alejka, na której znajdują się liczne budki, w których można kupić pamiątki związane z Bieszczadami – miejscowi nazywają ją „solińskimi Krupówkami”. Sama zapora, z której rozpościera się piękny widok na Jezioro Solińskie ma 664 metry długości. Po drugiej stronie znajduje się kąpielisko, przystań dla statków (można stąd wybrać się na rej po jeziorze), wypożyczalnia sprzętu wodnego (rowerki wodne, kajaki i łodzie) oraz knajpki i restauracje.

Od jakiegoś była możliwość zwiedzania zapory również od środka, jednak obecnie na stronie zapory możemy przeczytać, że „zwiedzanie wnętrza zapory – nieczynne do odwołania z powodu pandemii.” Wcześniej zwiedzanie odbywało się w 8-turach w godzinach 7-14. Należało pojawić się na miejscu około 10 minut wcześniej z zakupionym biletem i dowodem osobistym. We wnętrzu zapory obowiązuje absolutny zakaz robienia zdjęć, a zwiedzanie możliwe było wyłącznie z przewodnikiem. Jeśli wnętrze zapory zostanie ponownie udostępnione do zwiedzania, nie zapomnijcie zabrać ze sobą np. bluzy – temperatura w zaporze to zaledwie 7°C.

Solina zapora wodna

Zapora wodna w Solinie // fot. depositphotos.com

Zapora wodna w Solinie od środka

A tak wgląda jeden z korytarzy wewnątrz zapory w Solinie // fot. https://solina.pl/galeria/Zwiedzanie-zapory-galeria




Zalew Soliński, główna atrakcja Polańczyka to idealne miejsce do uprawiania sportów wodnych. Dookoła zbiornika znajduje się wiele plaż, wypożyczalni łódek, kajaków, rowerków wodnych, żaglówek, czy jachtów. Popularne jest nurkowanie, uprawianie windsurfingu. Temu wszystkiemu sprzyja bardzo rozwinięta linia brzegowa zbiornika, która przy średnim stanie wody liczy około 166 km. Występują tu liczne zatoki – ujścia strumieni, m.in. Zatoka Karpiowa, Zatoka Potoku Czarnego, Zatoka Suchego Drzewa, Zatoka Victoriniego, czy Fiord Nelsona oraz półwyspy, m.in.: Półwysep Brossa, Półwysep Horodek i Cypel Polańczyka. Są tu także cztery wyspy: Wyspa Duża – jedyna zamieszkała, a także Wyspa Skalista, Wyspa Mała (inaczej Zajęcza) oraz Wyspa Okresowa – widać ją tylko przy bardzo niskim poziomie wody. W sezonie letnim po jeziorze Solińskim kursują stateczki wycieczkowe.
Wyspa Mała (inaczej Zajęcza) na jeziorze Solińskim

Wyspa Mała (inaczej Zajęcza) na jeziorze Solińskim // fot. depositphotos.com

Solina - zapora widziana z lotu ptaka

Zapora i jezioro z lotu ptaka // fot. Zuluanonymous via wikipedia, CC BY-SA 3.0, Link



Polańczyk – atrakcje miejscowości uzdrowiskowej

Na jednym ze wspomnianych półwyspów – Cyplu Polańczyka – znajduje się centrum Polańczyka. Jego oś stanowi ulica Zdrojowa, wokół której znajdują się sanatoria, restauracje, bary, knajpki, sklepy z pamiątkami i inne atrakcje Polańczyka. W centralnej części znajduje się także Park Zdrojowy, gdzie można wypocząć w cieniu oraz otoczony drzewami Amfiteatr, który położony jest niemal nad samym jeziorem.

amfiteatr w Polańczyku

Amfiteatr w Polańczyku // fot. facebook.com/polanczyk.amfiteatr




Wychodząc poza uzdrowiskowe centrum miejscowości i nieco wspinając się można dotrzeć na punkt widokowy na Sawinie, który znajduje się na wysokości 516 m n.p.m. Ta atrakcja Polańczyka, to obowiązkowy punkt podczas pobytu w tym malowniczym miasteczku – rozciąga się stąd niesamowity widok na Polańczyk, Jezioro Solińskie oraz pobliskie szczyty Bieszczadów.
Polańczyk punkt widokowy

Punkt widokowy // fot. depositphotos.com




Najważniejszą świątynią w Polańczyku jest Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości. W tym rejonie Polskie na przestrzeni wieków Katolicyzm mocno przenikał się z Prawosławiem. Współcześnie wiele opuszczonych świątyń Wschodniego Obrządku zostało zaadaptowanych na cele Kościoła Powszechnego. Taka też jest historia dawnej cerkwi św. Męczennicy Paraskiewii, która dzisiaj jest sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości. W 1909 roku XVIII-wieczny drewniany budynek został zastąpiony obiektem murowanym. Do 1948 roku kościół ten był współdzielony, lecz od tamtego czasu rezydują tu tylko duchowni rzymskokatoliccy. Najciekawszymi elementami sanktuarium są ołtarz oraz dzwonnica.
Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości w Polańczyku

Polańczyk, Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości // fot. dzidek via wikipedia, CC BY 3.0, Link




Nie tylko dzieciom mnóstwo frajdy sprawi wizyta w parku linowym. „Lemur Park” w Polańczyku posiada 5 tras o różnych długościach i różnym stopniu trudności. Z najłatwiejszej mogą skorzystać dzieci od 3 roku życia. Park linowy czynny jest od maja do końca września w godzinach 10:00-20:00 – znajduje się na Cyplu, przy ulicy Zdrojowej. Drugim parkiem linowym jest „Park linowy Jawor” znajdujący się pod adresem Zdrojowa 21.

Te wszystkie atrakcje można zobaczyć spacerując specjalnie wyznaczonymi ścieżkami spacerowymi. Dookoła Cypla Polańczyka oraz w innych częściach częściach tej miejscowości znajduje się bogata baza turystyczna, w tym wypożyczalnie sprzętu wodnego, pola namiotowe, kempingi, korty tenisowe i plaże.

Atrakcje okolic Polańczyka

Będąc w Polańczyku, z pewnością warto wybrać się do miejscowości Solina, by wejść na koronę wspomnianej wcześniej zapory. Oprócz zapory wodnej w Solinie, nieopodal Polańczyka znajduje się także zapora w Myczkowcach, która piętrzy wody Sanu, jednak Zalew Myczkowski jest znacznie mniejszy i spokojniejszy od Solińskiego. Zaledwie 2 km od zapory znajduje się Park Miniatur Świątyń w Myczkowcach, w którym znajduje 140 miniatur drewnianych kościołów oraz cerkwi wykonanych w skali 1:25. Park miniatur położony jest na terenie Ośrodka Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnego Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Na jego terenie zlokalizowana jest również stadnina koni, Mini-ZOO oraz Ogród Biblijny.

Jezioro Myczkowce

Jezioro Myczkowce // fot. depositphotos.com

Park Miniatur Świątyń w Myczkowcach

Park Miniatur Świątyń w Myczkowcach // fot. Magdalena Kasjaniuk via wikipedia, CC BY-SA 3.0, Link




W miejscowości Myczków (nie mylić z Myczkowcami!) położonej 1,5km od Polańczyka znajduje się natomiast Muzeum Kultury Bojków. Istniejące od 2013 roku muzeum ma w swoich zasobach liczne przedmioty życia codziennego, stare fotografie, narzędzia oraz stroje dawnych mieszkańców tych okolic. W okresie zimowym przy muzeum działa również wypożyczalnia nart oraz rakiet śnieżnych.
Muzeum Kultury Bojków w Myczkowie niedaleko Polańczyka

Jedna z sal Muzeum Kultury Bojków w Myczkowie // fot. facebook.com/muzeumkulturybojkow/




W miejscowości Berezka oddalonej o 4 km od Polańczyka znajduje się stadnina koni. Można tam nauczyć się jazdy konnej lub ją doskonalić. W Berezce znajdziecie także ruiny cerkwi z XIX w., oraz pozostałości parku dworskiego ze śladami XVII-wiecznych ziemnych fortyfikacji bastionowych. Jeśli do Polańczyka wybieracie się z dziećmi, warto odwiedzić „Wiejskie ZOO” znajdujące się przy wjeździe do Berezki od strony Polańczyka – poza zwierzętami jest tam sporo atrakcji w postaci torów przeszkód, parku linowego, zjeżdżalni oraz gier i zabaw dla całej rodziny.
Berezka - ruiny cerkwi


Berezka – Ruiny cerkwi pw. Przemienienia Pańskiego // fot. Henryk Bielamowicz via wikipedia, CC BY-SA 4.0, Link

Berezka, Wiejskie ZOO

Berezka, Wiejskie ZOO // fot. facebook.com/Wiejskie-ZOO-489042584439264




Kolejne dwie atrakcje znajdują się nieco dalej od Polańczyka. O 30km oddalony jest Sanok, który również warto odwiedzić. Wysoce prawdopodobne jest to, że będziecie tamtędy przejeżdżać jadąc do Polańczyka. Miejsca, które polecamy to sięgający swoją historią średniowiecza zamek Królewski w Sanoku, oraz najstarszy i największy w Polsce skansen.

Około 30 km na południe od Polańczyka znajduje się natomiast Bieszczadzka Kolejka Leśna, która jest najwyżej położoną linią wąskotorową w Polsce. Jej historia sięga XIX wieku. Aż do 1994 roku służyła do transportu drewna i ludzi. Od 1997 roku jest atrakcją turystyczną. Ze stacji Majdan dostępne są następujące kursy:
• Majdan – Balnica – Majdan – kurs 2-godzinny
• Majdan – Przysłup – Majdan: 2 godziny i 30 minut

Zamek Królewski w Sanoku

Zamek Królewski w Sanoku // fot. depositphotos.com

Bieszczadzka Kolejka Leśna

Bieszczadzka Kolejka Leśna // fot. facebook.com/bieszczadzkakolejkalesna




Okolice Polańczyka to świetne miejsce dla wszystkich tych, którzy lubią spacerować szlakami górskimi (warto odwiedzić choćby najwyższy szczyt Bieszczad – Tarnicę – około 75km od Polańczyka, Połoninę Caryńską oraz Połoninę Wetlińską – obie oddalone około 50 km od Polańczyka), lub jeździć na nartach – funkcjonują tu wyciągi narciarskie: Dedal w Samym Polańczyku oraz Bukowiec koło Polańczyka.
Tarnica - najwyższy szczyt w Bieszczadach

Tarnica – najwyższy szczyt w Bieszczadach // fot. depositphotos.com



Zobacz też:

Co zobaczyć w Kazimierzu Dolnym?
Zakopane i okolice – atrakcje zimowej stolicy Polski
Zamość i okolice, czyli co warto zobaczyć na Roztoczu
Wulkany w Polsce – gdzie się znajdują i czy mogą wybuchnąć?
Top 15 – Najpiękniejsze zamki w Polsce

Skomentuj