Aquascape - sztuka tworzenia podwodnych aranżacji.
Nowe!

Aquascaping, czyli sztuka tworzenia podwodnych aranżacji. 

Aranżowanie akwariów, to zajęcie zyskujące uznanie na całym świecie. Szczególnie w akwarystyce naturalnej, czyli takiej, która w swojej formie „naśladuje naturę”. Odwzorowanie natury i piękna podwodnego świata stało się dla wielu akwarystów amatorów hobby, a dla niektórych profesją.

W Polsce od kilku lat widać wyraźny rozkwit i propagowanie akwarystyki. Akwaria inspirowane twórczością prekursora tego kierunku – Takashiego Amano, zapierają dech w piersiach i pozwalają przenieść się do niesamowitej podwodnej krainy.


Aquascaperzy biorą udział w krajowych i międzynarodowych konkursach, polegających na zaaranżowaniu zbiornika w wyznaczonym czasie z dostępnych materiałów lub też po prostu na wysłaniu zdjęcia swojego akwarium na konkurs. Najważniejszym z takich konkursów jest coroczny The International Aquatic Plants Layout Contest.

W tej dziedzinie bezprecedensowo królują Azjaci, natomiast aquascaperzy pochodzący z Polski z roku na rok wysyłają coraz więcej ciekawych prac, a tym samym zajmują coraz wyższe lokaty. Jednym z najlepszych akwarystów naturalnych w Polsce jest Marcin Wnuk, przewodniczy Aquascaping Team Warsaw czyli warszawskiej grupy aquascaperów, mającej na celu doskonalenie umiejętności oraz udział w zawodach.
Kreowanie podwodnych aranżacji to hobby, które łatwo może przekształcić się w pasję, poźniej zawód. Dlatego zalecam zachowanie ostrożności 😉

Zdjęcia: Natural Aqua Techniqueamanotakashi.net

Skomentuj