Top 10 najciekawszych urokliwych wiosek na świecie -
Nowe!

Top 10 najciekawszych urokliwych wiosek na świecie

Podczas podróży zdecydowana większość turystów woli odwiedzać miasta, w których każdy znajdzie coś dla siebie. Wioski są z reguły omijane. Nie ma tam eleganckich restauracji, hałaśliwych klubów nocnych, wygodnych hoteli czy wielkich centrów handlowych. Przedstawiamy 10 najciekawszych, urokliwych wiosek porozrzucanych po różnych zakątkach świata, które skradną serce miłośników przygód i niebanalnych miejsc.

Simiane-la-Rotonde, Francja

Malowniczo położona pośród pól lawendy i gajów oliwnych wioska Simiane-la-Rotonde znajduje się we francuskiej Prowansji. To typowy krajobraz dla tego regionu Francji. Odwiedzając Simiane-la-Rotonde można przespacerować się po cichych, brukowanych uliczkach pomiędzy starymi domami. Do najciekawszych miejsc tej uroczej wioski należy opactwo z pięknym ogrodem pełnym kwiatów. Według danych z 2020 roku wioskę zamieszkiwało 607 mieszkańców.

Simiane-la-Rotonde

fot. chromastockCinque Terre, Włochy

Cinque Terre położone na wybrzeżu Ligurii to nie jedna wioska, a grupa pięciu urokliwych wiosek rybackich: Monterosso, Vernazza, Corniglia, Manarola i Riomaggiore. Zresztą nazwa tego regionu (i parku narodowego) oznacza w języku włoskim „pięć ziem”. Te wioski rybackie położone są nad skalistym wybrzeżem morskim i można się pomiędzy nimi przemieszczać ścieżkami górskimi.

Cinque Terre

fot. pixabay.comOrtahisar, Turcja

Ortahisar jest małą wioską schowaną pośród przepięknych form skalnych w tureckim regionie Kapadocja. Ortahisar, jak i cała Kapadocja słyną z domów wykutych w skałach – to niepowtarzalne miejsce w skali całego świata. Do najważniejszych atrakcji tego miejsca należy 80-metrowy zamek w skałach, a w podziemiach znajdują się nie tylko mieszkania, ale też restauracje i bary.

Ortahisar Turcja

fot. pixabay.comAjt Bin Haddu, Maroko

Ufortyfikowana osada Ajt Bin Haddu została w całości zbudowana z czerwonej cegły pośród gór Atlas w Maroku – tam, gdzie kiedyś przebiegał szlak handlowy karawan przez Saharę. Ta robiąca niezapomniane wrażenie wioska uznana została za prawdziwy relikt i w 1987 roku wpisano ją na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Co ciekawe nakręcono tu kadry do kilku filmów, m.in.: Klejnotu Nilu, Gladiatora czy Aleksandra.

Ajt Bin Haddu Maroko

fot. pixabay.comPing’an, Chiny

Ping’an jest pięknie położoną górską wioską położoną w środkowej części Chin. To co sprawia, że stanowi atrakcję turystyczną, to poza epickim położeniem kultywowana od wieków uprawa ryżu na tarasach, które dopełniają niezapomniany widok okolicy. Poza tym, że mieszkańcy pielęgnują te stare tradycje, to bardzo chętnie dzielą się nimi z gośćmi.

Ping'an, Chiny

fot. Jiang123aa via wikipedia, CC BY-SA 4.0, LinkColmar, Francja

W gminie Colmar położonej w Alzacji we Francji, znajdują się przepiękne, malownicze wioski. Cały obszar tej gminy bywa nazywany francuską Wenecją – to wszystko ze względu na obecność tu kanałów – nad nimi wybudowano kolorowe, romantyczne domki, całość krajobrazu dopełniają kwiaty, mosty. Znajdują się tu też słynne piwnice winne. Średniowieczną architekturę nocami oświetlają różnymi kolorami latarnie, a w święta organizowane są pokazy świetlne.

Colmar, Francja

fot. pixabay.comPalangan, Kurdystan – Iran

Palangan w irańskiej części Kurdystanu to bardzo gęsto zabudowana i zaludniona wieś, która jest ulokowana na dosyć stromym zboczu górskim – tutaj dach jednego z domów służy jako dziedziniec domu wyżej. Wioska zamieszkana jest przez Kurdów, którzy są bardzo gościnni. W pobliżu Palangan znajdują się ruiny starożytnego fortu.

Palangan - Iran

fot. mustdiscoveriran.comGiethoorn, Holandia

Wioska ta jest nazywana Wenecją Północy lub Wenecją Holandii. Nie ma tu dróg (poza ścieżkami rowerowymi), a mieszkańcy podróżują łódkami. Założona w 1230 roku przez grupę uchodźców z krajów śródziemnomorskich wieś zamieszkuje dziś niespełna 3000 osób. Więcej o Giethoorn pisaliśmy tutaj.

Giethoorn - Wenecja północy

[fot. giethoorntourism.com/giethoorn-pictures/]Qasigiannguit, Grenlandia

Qasigiannguit położone jest w zachodniej części Grenlandii na południowo-wschodnim brzegu zatoki Disko w gminie Qeqertalik. W wiosce dominują kolorowe domy, a na wybrzeżach można często ujrzeć stada fok cętkowanych. Mieszkańcy Qasigiannguit (a jest ich około 1000) utrzymują się przede wszystkim z połowów krewetek i halibutów. Sprawdź ciekawostki o Grenlandii.

Qasigiannguit, Grenlandia

fot. https://www.facebook.com/photo/?fbid=10160315645886812&set=p.10160315645886812Staithes, Anglia – Wielka Brytania

Angielska wieś Staithes znajduje się nad samym Morzem Północnym u ujścia rzeki Staithes Deck w parku narodowym North York Moors. Pełno tu ponad stuletnich kamiennych domów i wąskich uliczek, ze wspaniałymi widokami na morze, co sprawia, że panuje tu niezapomniany, romantyczny nastrój. Znajduje się tu również port rybacki.

Staithes, Anglia

fot. T Eyre, CC BY-SA 2.0, Link

Skomentuj