Wszyscy pamiętamy z dzieciństwa ten żal po stracie balonu napełnionego helem, który niechcący wypuściliśmy z ręki i uciekł nam w powietrze! Ile to łez wylewają ciągle dzieci na widok ich kolorowych baloników unoszących się z gracją do nieba? Trzeba spojrzeć prawdzie w oczy – dzieci uwielbiają balony. Czasem specjalnie wypuszczają balon pozwalając im wzbić się do góry, patrząc w zadumie jak wznoszą się coraz wyżej i wyżej, aż znikną z oczu.
Czy wypuszczenie balonu było zamierzone lub przypadkowe, to prawdopodobnie nikt nie zastanawia się co się dzieje po tym, jak ostatecznie znikną nam za drzewami, albo wysoko, na niebie. Prawda jest taka, że wypuszczanie balonów w powietrze jest niezwykle szkodliwe dla środowiska. I nadeszła pora, aby pomyśleć o tym, zanim zaplanujemy puszczanie balonów, zwłaszcza na wielką skalę – na imprezach sportowych, ślubach, eventach itp.
Powstała nawet organizacja pod nazwą Balloon Blow, która stara sie edukować na temat destrukcyjnych skutków uwolniania balonów – dla zwierząt, ludzi i środowiska. Organizacja ma swój profil na FB, na którym dokumentuje skutki bezmyślnego wypuszczania balonów, aby wyjaśnić ludziom, dlaczego nigdy nie powinni tego robić.
Balony mogą wędrować w powietrzu tysiące kilometrów, osiadając w końcu w najbardziej odległych i dziewiczych miejscach. Kiedy już opadną, stają się śmiertelnym zagrożeniem dla każdego zwierzęcia, które się na nie natknie. „Kiedy zwierzę połknie balon, dochodzi do zablokowania przewodu pokarmowego, co prowadzi do śmierci głodowej.” – tłumaczą pracownicy organizacji.
Nie tylko zwierzęta lądowe są narażone na niebezpieczeństwo na skutek opadających balonów. „Żółwie morskie i inne stworzenia żyjące w wodach mylą balony z meduzami. Z kolei taśmy i sznurki przymocowane do balonów powodują zaplątanie i śmierć” – mówią dalej.
Wypuszczenie w powietrze balonów na imprezie urodzinowej może wydawać się nieszkodliwe. Ale prawda jest taka, że jest to to samo, co wyrzucanie śmieci do oceanu. Stwarza poważne zagrożenie dla wszystkich zwierząt. Nawet balony, które są biodegradowalne rozkładają się wiele lat, w ciągu których stwarzają takie samo zagrożenie jak te gumowe. A podczas rozpuszczania uwalniają chemikalia do środowiska.
Co możemy zrobić?
Możemy poszukać alternatywy. Czy urządzając imprezę – małą, czy dużą, koniecznie musimy uatrakcyjnić ją balonami? Są bańki mydlane, flagi i transparenty, widowiska świetlne itp. Naprawdę możemy zrezygnować z balonów.
A kiedy będziemy na festynie, czy w zoo kupować następnym razem dziecku balonik, upewnijmy się, że jest dobrze przywiązany do rączki, czy do plecaka, żeby nie uciekł. 🙂
źródło: davidwolfe.com
Skomentuj
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.