Niezwykłe buty zrobione (między innymi) z kawy - Zalajkowane.pl
Nowe!

Niezwykłe buty zrobione (między innymi) z kawy

Firma nat-2 pokazała światu swój najnowszy projekt butów, które w zdecydowanej większości pochodzą z przetworzonych materiałów. 50% buta zrobiona jest z kawy (a w zasadzie z odpadów pochodzących z jej produkcji), co zapewnia im gładką i delikatną teksturę. O jakie odpady chodzi? Są to na przykład łupiny ziaren, fragmenty roślin, oraz ziarna, które z powodu niskiej jakości nie nadają się do sprzedaży.

ekologiczne buty z kawy

fot. nat-2.eu

ekologiczne buty z kawy

fot. nat-2.eu
Podeszwa zrobiona jest z gumy, która nadaje się do przetworzenia. Do klejenia butów użyto kleju na bazie wody, a w środku znajduje się antybakteryjna wkładka z prawdziwego korka. Zewnętrzne elementy, które swoim wyglądem przypominają zamsz wykonane są z recyklowanych butelek PET. Całość dopełnia szkło refleksyjne, z którego zrobiono sygnaturę marki. Wszystkie buty robione są ręcznie we Włoszech i jak zapewnia producent zakład, który zajmuje się produkcją kawowych butów jest małą, rodzinną firmą, w której wszyscy są zatrudnieni na uczciwych warunkach. Kawowe buty dostępne są w dwóch wersjach: wysokiej i niskiej. Podobno pachną kawą! Ekologiczne buty z kawy kosztują €390 za parę…
buty z kawy

fot. nat-2.eu

ekologiczne buty z kawy

fot. nat-2.eu
To nie pierwszy ekologiczny projekt niemieckiego producenta obuwia. Na początku 2018 roku zaprezentowano buty z „grzybowej skóry”. Skóropodobny materiał powstaje z „Fomes fomentarius”, czyli hubiaka pospolitego. Pasożyt ten rośnie na martwych lub słabych brzozach i bukach. Podobnie jak w opisywanym wcześniej modelu wykonanym z kawy wykorzystano surowce nadające się do recyklingu: naturalną gumę (podeszwa), ekologiczne bawełniane frotte, zamsz z mikrofibry (wykonany z przetworzonych plastikowych butelek) oraz naturalny korek (z niego wykonane są wkładki). Buty są nie tylko organiczne, wegańskie i nie zawierają środków chemicznych, ale mają też właściwości antyseptyczne i antybakteryjne.
buty z wykorzystaniem hubiaka pospolitego

Fungi Line – do produkcji tych butów wykorzystano pasożyta – hubiaka pospolitego // fot. nat-2.eu

buty z wykorzystaniem hubiaka pospolitego

Fungi Line – do produkcji tych butów wykorzystano pasożyta – hubiaka pospolitego // fot. nat-2.eu
W ofercie firmy nat-2 znajdują się również buty, do produkcji których użyto drewna pochodzącego wyłącznie z lasów zarządzanych etycznie i z szacunkiem dla całego ekosystemu. Materiał jest certyfikowany, co gwarantuje identyfikowalność i pochodzenie drewna.

Buty z domieszką drewna // fot. nat-2.eu
Linia „HAYFIELD ALMWIESE” (alpejska łąka) to z kolei buty z domieszką ściółki z alpejskich i bawarskich łąk. Inne ciekawe modele to: buty z wykorzystaniem kamienia, domieszką mleka (ale nie spożywczego), czy folii bąbelkowej – recykling jak się patrzy 🙂

Jak podaje na swojej stronie producent: „ideą jest pokazanie alternatywy dla materiałów używanych obecnie w sektorze obuwia oraz faktu, że można użyć tego, co już jest dostępne dzięki naturze dbając tym samym o naszą przyszłość i środowisko”.

Buty „alpejska łąka” // fot. nat-2.eu

Buty „alpejska łąka” // fot. nat-2.eu

Buty z wykorzystaniem mleka // fot. nat-2.eu

Buty z elementami z kamienia // fot. nat-2.eu

Buty z folii bąbelkowej

Buty wyprodukowane przy użyciu recyklowanej folii bąbelkowej // fot. nat-2.euZobacz też:

17 ciekawostek na temat kawy
19 pomysłów na ponowne wykorzystanie plastikowych butelek
„Paper house” – dom zbudowany z gazet
Wielkie podróże gumowych kaczek, czyli jak zabawki pomogły naukowcom
25 pomysłów na ponowne wykorzystanie drewnianych palet


źródła: (1),(2),(3)

One Comment

Skomentuj