Zanieczyszczenia plastikowymi odpadami zagrażają rajskiej wyspie Bali. - Zalajkowane.pl
Nowe!

Zanieczyszczenia plastikowymi odpadami zagrażają rajskiej wyspie Bali.

Indonezja tonie pod 3,2 miliardami ton plastikowych odpadów! Jest to drugi na świecie kraj z najwyższym wskaźnikiem zanieczyszczenia odpadami z tworzyw sztucznych, według badania University of Georgia w Stanach Zjednoczonych.

Rajskie plaże, rozległe pola ryżowe i wielowiekowe świątynie hinduistyczne są częścią propagandy turystycznej indonezyjskiej wyspy Bali. Tymczasem prawda jest taka, że kraj przegrywa w walce z rosnącym zanieczyszczeniem tworzywami sztucznymi.

Wśród najbardziej zanieczyszczonych regionów indonezyjskich, wskazać trzeba wyspę Bali, o łącznej populacji 4,5 miliona mieszkańców i około tysiąca ton odpadów z tworzyw sztucznych codziennie. Na drugim miejscu plasuje się Dżakarta, stolica Indonezji, której 8,5-milionowa populacja wytwarza dziennie około 750 ton plastikowych śmieci.

Ekologiczny problem wyspy, którą odwiedza każdego roku około 15 milionów turystów zagranicznych, urósł w ostatnich latach z powodu bierności polityków.

Na Bali, gdzie brakuje polityki przetwarzania i recyklingu odpadów, poziom zanieczyszczenia rośnie także z powodu „zachowań konsumenckich” odwiedzających, którzy zazwyczaj spożywają posiłki i napoje w trakcie podróży, używając wyłącznie jednorazowych opakowań – twierdzą eksperci ds. ochrony przyrody.

„Indonezja ma politykę i prawo (chroniące przed zanieczyszczeniem), ale z powodu korupcji, kraj wydaje się niezdolny do działania” – powiedział Efe Mike O’Leary, dyrektor Fundacji walczącej o Czystą Bali i zaoferował programy edukacyjne i szkolenia w celu propagowania zrównoważonego rozwoju środowiska.

Grupa aktywistów, której mottem jest „zero odpadów w oceanie„, angażuje lokalne społeczności i podejmuje z nimi działania mające na celu oczyszczanie niektórych plaż, najbardziej dotkniętych przez zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi.

Torby, butelki i pojemniki na żywność przeważają wśród wielu innych odpadów, które ostatecznie trafiają na skraje dróg, szlaków, strumieni i bagien, aż docierają do morza, gdzie tysiące zwierząt morskich umrają próbując je zjeść, albo zaplątując się w nie jak w sieci.

Rozkładające się odpady przyczyniły się do występowania powodzi w regionie, a nawet stworzyły problemy zdrowotne na najbardziej zanieczyszczonych obszarach wyspy.

Wpływ na środowisko naturalne ziemi i oceanu, spowodowane zanieczyszczeniem tworzywami sztucznymi, jest jednym z tematów poruszanych przez ekspertów z całego świata. 

Według danych Światowego Forum Ekonomicznego, jeśli tempo zanieczysznienia nie spadnie, prawdopodobne jest, że do roku 2050 światowe oceany będą zawierały więcej odpadów z tworzyw sztucznych niż ryb, jeśli chodzi o ogólną masę.

„Chcieliśmy wprowadzić do powszechnego użycia torby z  bioplastiku, które są nieszkodliwe nawet dla człowieka, gdyby doszło do spożycia. Jeśli zastąpimy konwencjonalne plastikowe torby, moglibyśmy uratować życie milionów zwierząt morskich” – powiedział Efe Kevin Kumala, założyciel firmy Avani z siedzibą na Bali.

Firma, która rozpoczęła w 2013 roku badania w kierunku produkcji materiałów nieszkodliwych dla środowiska, opatentowała formułę produkcji toreb ze skrobi manioku, które są tak mocne jak te dystrybuowane obecnie w sklepach.

„Nasze torby są rozkładane w kompoście w ciągu 45 dni w sprzyjających warunkach, jak w czasie monsunu, a maksymalnie 100 dni, podczas gdy worki plastikowe zalegają dziesiątki, a nawet setki lat zanim się rozłożą” – powiedział przedsiębiorca, którego firma produkuje również naczynia, takie jak kubki i pojemniki na żywność z bioplastiku, który jest w 100% biodegradowalny.

Coraz większa liczba hoteli, restauracji, kawiarni i innych firm włączają się do walki o zachowanie czystej Bali, znanej jako „wyspa bogów„.

Inicjatywa społeczna prowadzona przez grupę nastolatków pod nazwą „Bye Bye plastikowy worku”, doprowadziła w ostatnim czasie do zobowiązania rządu Bali do zakazu używania plastikowych toreb od 2018 roku.

„Indonezja jest członkiem-założycielem Organizacji OPEC (Organizacja Państw Eksportujących Ropę Naftową) i jest jednym z największych producentów ropy naftowej na świecie, więc kiedy mówimy o regulacjach wykorzystania tworzyw sztucznych, do produkcji którego potrzebna jest duża ilość ropy, dochodzi do konfliktu interesów” – powiedział Kumala.

beachbali

źródło: g1.globo.com

Skomentuj