Jakie prześcieradło wybrać do łóżka typu king size? - Zalajkowane.pl
Nowe!

Jakie prześcieradło wybrać do łóżka typu king size?

Łóżko king size, nazywane też małżeńskim to nic innego jak łózko o dużym materacu dwuosobowym zwyczajowo w rozmiarze 180×200 lub 200×220. Najczęściej nazwę king size możemy spotkać czytając o łózkach w hotelach, czy w zagranicznych artykułach wnętrzarskich. Tak duże łózko wymaga odpowiedniej oprawy, dlatego warto poznać kilka kluczowych wskazówek, które pomogą nam przy wyborze prześcieradła, które spełni nasze oczekiwania.

Łóżko king size a queen size

Nazwa king size, jak i queen odnosi się do dwuosobowych łóżek o stosunkowo dużym rozmiarze. Jednak pierwsze jest znacznie większe. Do łóżek king size zaliczymy takie, w których powierzchnia do spania wynosi od 180 do 220 cm szerokości. Oczywiście, możliwe jest znalezienie łózek o jeszcze większych wymiarach, jednakże są to modele nie standardowe, wykonywane najczęściej na zamówienie. Łóżko queen size jest natomiast zbliżone do najpopularniejszego rozmiaru materacy w łózkach dwuosobowych w sypialniach, czyli wynosi około 160 cm szerokości. To, co łączy oba te łóżka, to fakt, że by cieszyć się w pełni przestrzenią i wygodą, która oferują, będziemy potrzebować odpowiedniej pościeli i prześcieradła.

Czy prześcieradła 180×200 będą odpowiednie do łóżka king size?

To czy prześcieradło będzie odpowiednie do danego łózka, zależy głównie od wymiarów i rodzaju materaca. W łóżku king size często stosowane są dwa węższe materace zamiast jednego większego, w tym wypadku zaleca się stosowanie mniejszego prześcieradła na każdy materac osobno. Jeśli jednak posiadamy materac pasujący do łóżka king, warto zaopatrzyć się w prześcieradła 180×200 cm lub większe.

pościel

fot. materiał partnera
Grubość materaca
Grubszy materac o większej wysokości może wymagać większego prześcieradła niż takiego samego wymiarowo jak szerokość materaca, aby dokładnie pokryć całą jego powierzchnię i mieć odpowiednią długość na bokach. Jeśli prześcieradło będzie za małe, może się zsuwać lub nie być wystarczająco zabezpieczone podczas snu.

Dlatego jeśli mamy gruby materac w wymiarze 180×200, to prześcieradła 180×200 będą trudne do prawidłowego zamocowania np na gumce. Analogicznie w materacach 160×200 o dużej grubości, to właśnie prześcieradła 180×200 będą praktyczniejszym wyborem.

Jakość wykonania
Prześcieradło do łóżka king size powinno być odpowiednio dobrane pod względem jakości wykonania, aby zapewnić wygodę i trwałość użytkowania. Warto zainteresować się naturalnymi materiałami tj. bawełna, o gęstym splocie i wysokiej gramaturze, wtedy możemy mieć pewność, że prześcieradło będzie wysokiej jakości i trwałości.

Istotne są także elastyczne materiały, ponieważ umożliwiają dopasowanie prześcieradła 180×200 do różnych wymiarów materaca, co z kolei minimalizuje ryzyko zaciągania się czy dziurawienia materiału. Ponadto solidne szwy i staranne wykończenie są istotne dla długowieczności prześcieradła, które nie ulegnie uszkodzeniom na skutek prania. Mocne szwy zapewniają, że prześcieradło będzie odporne na rozciąganie się i uszkodzenia, nawet przy częstym użytkowaniu.

Aby zapobiec zsuwaniu się prześcieradła, szczególnie na dużym łóżku king size, warto wybrać modele z mocną gumką lub dodatkowymi zakładkami do mocowania pod materacem. To sprawi, że prześcieradło będzie lepiej trzymało się na miejscu i nie zaburzy naszego snu.

prześcieradło

fot. materiał partneraPrześcieradła 180×200 w mniejszych łóżkach niż king-size

Prześcieradła 180×200 cm, mimo że są zwykle przeznaczone dla king-size, czy queen-size, mogą okazać się doskonałym rozwiązaniem również dla mniejszych łóżek.

Jeśli zależy nam na tym, aby dobrze pokryć cały materac, to prześcieradło o takich wymiarach będzie idealnym wyborem. Dzięki swojej większej szerokości i długości prześcieradło może pokryć np. Gruby materac wraz z toperem 140×200. Ponadto, prześcieradła 180×200 cm mogą być również przydatne, gdy mamy do czynienia z dwoma mniejszymi materacami ułożonymi obok siebie. Takie prześcieradło może zdyscyplinować i złączyć ze sobą dwa mniejsze materace i utworzyć spójną całość.

W ten sposób, prześcieradła 180×200 cm stają się wszechstronnym rozwiązaniem, które może być stosowane w różnych sytuacjach, nie tylko w przypadku łóżek king-size. To od naszych wymagań zależy to, jakie prześcieradło dobierzemy. Dla niektórych idealnie dopasowane, napięte prześcieradło jest bardziej satysfakcjonujące. Z kolei znajdą się też zwolennicy dobierania większych prześcieradeł, które nadadzą łóżku artystycznych fałd.

Słowem zakończenia warto wspomnieć, że dobrze zadbane prześcieradło będzie nam służyło przez długi czas. Dlatego nie powinniśmy zapominać o jego prawidłowym użytkowaniu, zgodnym z zaleceniami producenta.