Top 20: Najwyższe wodospady na świecie
Nowe!

Top 20: Najwyższe wodospady na świecie

Wodospad, czyli spadająca z ogromnym hałasem skondensowana pionowa struktura wody budzi w każdym człowieku respekt. Jednocześnie zachwyca, relaksuje, a jej metafizyczność pobudza wyobraźnię. Wodospady można podzielić na wiele kategorii. Najbardziej znanym wodospadem na świecie jest wodospad Niagara, jednak w tym zestawieniu go nie znajdziecie, ponieważ wybraliśmy najwyższe wodospady na świecie.

1. Salto Angel – 976 m – Wenezuela

Najwyższym wodospadem na świecie jest Salto Angel o wysokości 976 m. Spływa z masywu Auyan Tapuy, który jest częścią wyżyny La Gran Sabana i wpływa do rzeki Rio Churun, dopływu rzeki Caroni. Znajduje się on na terenie Parku Narodowego Canaima. Został odkryty przypadkiem przez amerykańskiego pilota Jamesa Angela (stąd nazwa), który przelatywał tam w 1933 roku szukając złota. Okolice wodospadu to trudno dostępna tropikalna dżungla, dlatego można wybrać się na kilkudniową wyprawę przez las deszczowy lub podziwiać go z samolotu.

Salto Angel, Wenezuela - najwyższy wodospad na świecie

Znajdujący się w Wenezueli wodospad Salto Angel to najwyższy wodospad na świecie // fot. depositphotos


2. Tugela Falls – 948 m – RPA

Drugim co do wysokości wodospadem na świecie, a zarazem najwyższym wodospadem w Afryce jest Tugela. Wpada do rzeki o tej samej nazwie i mierzy 948 m wysokości. Znajduje się w miejscu gdzie wody Tugala opuszczają Góry Smocze na płaskowyżu Mount-aux-Sources w Parku Narodowym Royal Natal. Składa się z pięciu kaskad najdłuższa z nich to 411 m.

Tugela Falls w RPA to drugi najwyższy wodospad świata

Tugela Falls w RPA to drugi najwyższy wodospad świata // fot. depositphotos3. Cataratas las Tres Hermanas – 914 m – Peru

Trzeci co wysokości wodospad świata znajduje się w Peru w regionie Ayacucho przy dopływie Rio Cutivireni na terenie Parku Narodowego Otishi. Tworzy trzy główne kaskady, stąd też pochodzi nazwa Cataratas las Tres Hermanas, tłumaczona na Polski – Wodospad Trzech Sióstr. Jego wysokość to 914 m, a szerokość 12 m. Leży w trudno dostępnym rejonie peruwiańskiej dżungli.

4. Olo’upena – 900 m – USA, Hawaje

Czwarty na świecie – Olo’upenna jest najwyższym wodospadem na terytorium Stanów Zjednoczonych i Oceanii. Znajduje się w północno – wschodniej części wyspy Molkai, między dolinami Wailau i Pelkun. Ma 900 w wysokości. Dostęp do niego jest utrudniony, gdyż w tym miejscu występują liczne opady. Podziwiać go można głównie z powietrza czyli wycieczka samolotem bądź obserwować go od strony oceanu.

wodospad Oloʻupena

fot. JayOwn work, CC BY-SA 3.0, Link5. Catarata Yumbilla – 895 m – Peru

Znajdujący się w północno zachodnim Peru, w rejonie Amazonas, w prowincji Bangora – Catarata Yumbilla (w języku Indian Qeczua – zakochane serce – od kształtu progów skalnych) jest trzecim co wysokości wodospadem w Ameryce Południowej. Osiąga wysokość 895 m. Jego szerokość w zależność od pory roku wynosi od 8 do 15 m. Znajduje się na terenie lasu deszczowego.

wodospad Catarata Yumbilla jest jednym do najwyższych wodospadów na świecie

Wodospad Catarata Yumbilla widziany z dwóch perspektyw. Fot. Fotografia z lewej strony: OzesamaOwn work, CC BY-SA 4.0, Link, z prawej: FregopieOwn work, CC BY-SA 3.0, Link6. Vinnufossen – 865 m – Norwegia

Seria kolejnych trzech wodospadów na naszej liście to wodospady znajdujące się w Norwegii, w Europie. Najwyższy wodospad w Europie i jednocześnie szósty najwyższy na świecie to Vinnufossen, który miejscowi nazywają po prostu Vinnufallet. Przepływ wody w tym lodowcu zależy w dużej mierze od tego jak topnieje lodowiec Vinnufonna, oraz jak intensywne są opady.

Wodospad Vinnufossen - najwyższy wodospad w Europie

Wodospad Vinnufossen widziany z dwóch perspektyw: fotografia z lewej strony: Carl S Bj, CC BY-SA 3.0, Link, z prawej: By Carl S Bj, CC BY-SA 3.0, Link7. Balåifossen – 850 m – Norwegia

Balåifossen to wodospad na rzece Balåi w gminie Ulvik, po południowo-wschodniej stronie Osafjordu. Na całkowitą wysokość tego wodospadu składają się trzy kaskady, z których najdłuższa ma 452 metry. Wodospad zasilany jest głównie wodą z topniejącego śniegu, dlatego zdarza się, że całkowicie znika jesienią lub latem. Wodospad Balåifossen ma całkowitą wysokość 850 metrów i według World Waterfall Database (Światowej Bazy Wodospadów) jest drugim co do wielkości wodospadem w Norwegii i Europie oraz siódmym co do wielkości wodospadem na świecie.

8. Pu’uka’oku Falls – 840 m, USA, Hawaje

Na hawajskiej wyspie Molokai znajduje się także wodospad, który zajmuje ósme miejsce na liście najwyższych wodospadów świata – Puʻukaʻoku Falls o wysokości 840 m. To bardzo cienki wodospad, który jest głęboko wyryty w trudnodostępnym, jednym z najwyższych klifów świata – Haloku. Stąd wpada bezpośrednio do Oceanu Spokojnego. Największe wrażenie robi oglądany z oceanu podczas rejsu statkiem lub z powietrza podczas lotu helikopterem.

9. James Bruce Falls – 840 m, Kanada

Najwyższym w Ameryce Północnej i dziewiątym najwyższym na świecie wodospadem jest położony w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie o nieoficjalnej nazwie – James Bruce Falls. Znajduje się w obszarze chronionym w Parku Prowincjonalnym Princess Louisa Marine. To w zasadzie dwa równoległe wodospady, składające się z kilku kaskad o łącznej wysokości 840 m. To wodospady okresowe, które zwykle wysychają podczas lata.

fragment wodospadu James Bruce

fragment wodospadu James Bruce // fot. McKay Savage from London, UK – James Bruce Waterfall, CC BY 2.0, Link10. Browne Falls – 836 m, Nowa Zelandia

Dziesiątym najwyższym wodospadem świata jest mierzący 836 m Browne Falls w Parku Narodowym Fiordland w Nowej Zelandii. Woda, która zasila wodospad pochodzi z Jeziora Browne, a następnie spływa po zboczu fiordu Fiordland pod kątem 42 stopnie bezpośrednio do Oceanu Spokojnego. Wodospad został nazwany na cześć Victora Carlyle Browne – fotografa lotniczego, który odkrył Jezioro Browne i wodospady podczas lotu nad Fiordlandem w latach 40-tych XX wieku.

11. Strupenfossen – 820 m, Norwegia

Wodospad Strupenfossen jest częścią rzeki Strupen, położonej w dolinie Myklebustdalen w gmkienie Gloppen. Wodospad składa się z kilku małych wodospadów i ma wysokość 820 metrów.

12. Ramneffjellsfossen – 818 m – Norwegia

Norweskie fiordy to idealne miejsce do tworzenia się wysokich i malowniczych wodospadów. Kolejnym imponującym wodospadem znajdującym się na terenie tego kraju jest wodospad Ramnemffjellsfossen o wysokości 818 m. Wodospad ten znany jest także pod nazwami Utigardsfossen i Utigard.

wodospad Ramnefjellsfossen Norwegia

fot. Sindre – originally posted to Flickr as Kjenndalen, CC BY 2.0, Link13. Waihilau Falls – 792 m, USA, Hawaje

Waihilau Falls to kolejny wodospad znajdujący się na Hawajach. Ten 792-metrowy kolos położony jest w porośniętej bujną roślinnością dolinie Waimanu Valley. Miejsce to jest trudno dostępne (brakuje oficjalnych dróg), dlatego też nie zapuszcza się tu zbyt wielu turystów.


14. Colonial Creek Falls – 788 metrów, USA

Colonial Creek Falls to najwyższy wodospad w kontynentalnej części USA. Jest wyższy od bardziej znanego wodospadu Yosemite o 43,5 metra.

15. Mongefossen – 773 m – Norwegia

Z USA ponownie przenosimy się do Norwegii, gdzie znajduje się wodospad Mongefossen. Współcześnie jego wysokość wynosi 773 m, choć niegdyś był wyższy, ale w jego okolicach wybudowano elektrownię wodną co zmniejszyło znacznie jego przepływ.

Mongefossen około 1900 roku

Mongefossen około 1900 roku // fot. Marthinius SkøienNasjonalbiblioteket, Offentlig eiendom, Lenke16. Gocta – 771 m – Peru

Odkryty niedawno, bo w 2002 roku przez podróżnika i naukowca z Niemiec – Stefana Ziemendorffa wodospad Gotca znajduje się w Peru w centralnym punkcie prowincji Chachapoyas. Najbliższa miejscowość to Cocachimba. Dotarcie do wodospadu jest utrudnione nie tylko przez bezkresne tropiki czy wysokie góry, ale również przez miejscową ludność. Według ich mitów tę krainę zamieszkują bogowie. Wodospad Gotca ma wysokość 771 m.

Wodospad Gocta

fot. ElemakiPraca własna, CC BY 3.0, Link17. Mutarazi Falls – 762 metry, Zimbabwe

Drugi najwyższy wodospad w Afryce i 17 najwyższy na świecie znajduje się w Zimbabwe. Mutarazi Falls składa się z dwóch uskoków, a dłuższy z nich ma 479 metrów.


18. Kjelfossen – 755 m – Norwegia

Kjelfossen to kolejny duży wodospad znajdujący się w Norwegii. Istnieją nieco sprzeczne informacje odnośnie jego wysokości, gdyż nigdy nie został dokładnie zmierzony (niektóre źródła podają, że może mieć nawet 840 metrów). Średnia szerokość tego wodospadu to około 8 metrów. Posiada on kilka uskoków, z których najdłuższy ma 198 metrów. Co ciekawe, w przeciwieństwie do wielu wymienionych w tym zestawieniu wodospadów jest on dość dobrze widoczny – nie trzeba przedzierać się przez gęstą dżunglę, gdyż widać go z pobliskiej trasy E16.

wodospad Kjelfossen w Norwegii

fot. Carlos Delgado, CC BY-SA 3.0, Link19. Johannesburg Falls – 751 m – USA

Zaledwie 1,5 metra szerokości ma kolejny z największych wodospadów na świecie. Posiada on 5 uskoków, z których największy ma 243 metry.

20. Yosemite – 740 m – USA, Kalifornia

Nasz ranking 20 najwyższych wodospadów świata zamyka wodospad Yosemite. Położony na terenie USA, w stanie Kalifornia, w Parku Narodowym Yosemite, nad rzeką o tej samej nazwie w zachodnim pasie gór Sierra Nevada wodospad ma 740 metrów wysokości. Składa się z trzech kaskad górnej – 436 m, środkowej – 206 m oraz dolnej – 98 m.

Wodospad Yosemite

Górna część wodospadu Yosemite // fot. DiliffOwn work, CC BY-SA 3.0, LinkZobacz też:

Salto Angel – najwyższy wodospad świata
Kraków ciekawostki
Japonia ciekawostki
San Marino ciekawostki
Top 10 – najdłuższe mosty na świecie

Skomentuj