Jakie jest najstarsze drzewo w Polsce? Gdzie znajduje się największe molo w Polsce? Które z miast jest najmniejsze, a która wieś w Polsce jest największa? Które z jezior w Polsce jest najdłuższe, a które najgłębsze? Przed Wami zestawienie największych, najwyższych, najdłuższych, najmniejszych – jednym słowem rekordowych miejsc w Polsce.
Najmniejsze miasto pod względem liczby ludności
Na początku stycznia 2018 roku na administracyjnej mapie Polski pojawiło się 7 kolejnych miast. I tak po dołączeniu Józefowa nad Wisłą, Otynia, Sanników, Tułowic, Wiślicy, Łagowa i Radoszyc mamy już 930 miast w Polsce. To, że najwięcej osób mieszka w Warszawie wie każdy z nas, ale czy zastanawialiście się kiedyś, które z Polskich miast ma najmniej mieszkańców?
Najmniejszym miastem pod względem liczby ludności w Polsce jest Wiślica – miasto położone w województwie świętokrzyskim. Wiślica już w 1326 roku uzyskała prawa miejsce, by następnie utracić je w 1870 roku, a z dniem 1 stycznia 2018 roku znów stała się miastem. W Wiślicy mieszka zaledwie 503 mieszkańców – dla porównania największa wieś w Polsce pod względem liczby ludności liczy 12 744 mieszkańców – są to Kozy położone w województwie śląskim (powiat bielski).
Najdłuższy most w Polsce
Jadąc w kierunku Gdańska autostradą A1 w okolicach Grudziądza przejeżdżamy przez najdłuższy obecnie w Polsce most, który oddano do użytku w październiku 2011 roku. Budowa mostu zajęła 2 lata, a jego całkowita długość to ponad 1950 metrów (wraz z estakadą dojazdową). Gdyby nie estakada mostu w Grudziądzu, to najdłuższym mostem byłby most Solidarności w Płocku – mierzy on 1200 m, a z estakadą ma ponad 1700 m.
Najdłuższy wiadukt kolejowy w Polsce
A skoro sprawdziliśmy, który most jest najdłuższy w Polsce, to nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie sprawdzili jak wygląda sytuacja na kolei. Najdłuższy wiadukt kolejowy w Polsce znajduje się w województwie dolnośląskim. Tym rekordowym jest 490-metrowy wiadukt kolejowy w Bolesławcu w całości wykonany z kamienia. Co ciekawe wiadukt powstawał w latach 1844-1846, więc liczy już ponad 170 lat! W październiku 2009 zakończone zostały prace nad generalnym remontem wiaduktu, dzięki czemu przejeżdżające po nim pociągi mogą mknąć z prędkością do 160 km/h.
Najdłuższy blok mieszkalny w Polsce
Według jednych najdłuższy blok mieszkalny w Polsce to Gdański Falowiec. Według innych jest to położony na Warszawskiej Pradze Pekin. Zwolennicy tego pierwszego twierdzą, że ten drugi nie może być rekordzistą, bo nie leży w linii prostej. Sporu nie zamierzamy rozstrzygać – postanowiliśmy opisać pokrótce obydwa budynki.
Gdański falowiec – 11 kondygnacji, 860 metrów długości i około 6 tysięcy mieszkańców. Położony na gdańskim osiedlu Przymorze przy ulicy Obrońców Wybrzeża budynek powstawał w latach 1970-1973.
Pekin w Warszawie – budynek łącznie z załamaniami ma 1,5 km długości. Składa się on z ciągu 22 bloków o wysokości od 3 do 7 pięter, załamanych osiem razy pod kątem prostym. Oficjalna nazwa osiedla to Przyczółek Grochowski. Warszawski „Pekin” powstawał w latach 1969-1974, a łączna powierzchnia mieszkań to 85 000 m². W ogólnej świadomości za najdłuższy budynek Warszawy uznawany jest jednak Jamnik z ul. Kijowskiej o długości 508 metrów, ponieważ, w przeciwieństwie do Pekinu, tworzy jedną linię biegnącą wzdłuż ulicy.
Największy park wodny w Polsce
Termy Maltańskie w Poznaniu to najnowocześniejszy i największy park wodny w Polsce. Położony nad brzegiem jeziora maltańskiego kompleks rekreacyjno-sportowy wykorzystuje naturalne wody termalne. W skład parku wchodzi 18 basenów, 13 zjeżdżalni o różnych stopniach trudności, 14 pomieszczeń tworzących „świat Saun”, a także 17 gabinetów SPA (jest to najlepiej wyposażone SPA w Polsce).
Update: w lutym 2020 roku otwarto Suntago Wodny Świat – Park of Poland. Teraz to on dzierży miano największego w Polsce
Najdłuższa droga w Polsce
Najdłuższa droga w Polsce to droga krajowa nr 8 – jej długość to 849 km. Ciągnąca się od granicy z Czechami w Kudowie-Zdroju do granicy z Litwą w Budzisku droga przebiega przez 5 województw: dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie, mazowieckie i podlaskie.
Najwyższy budynek mieszkalny w Polsce to…
…Sky Tower we Wrocławiu, który razem z dwoma innymi budynkami stanowi kompleks mieszkalny, biurowy, handlowo-usługowy i rekreacyjny. Rozpoczęcie budowy nastąpiło w grudniu 2007 roku, a budynek do użytku oddano w maju 2012 roku. Sky Tower posiada 51 kondygnacji, a jego wysokość całkowita wynosi 215 m.
Od 2014 roku odbywa się bieg „Sky Tower Run”. Zawodnicy startują z poziomu ulicy, a meta znajduje się na punkcie widokowym, czyli na 49 piętrze – do pokonania jest 1142 schody!!
Największe, najgłębsze… czyli rekordowe jeziora w Polsce
• największe jezioro w Polsce: jezioro Śniardwy jest tu bezkonkurencyjne. Jego powierzchnia wynosi 113,4 km² (długie na 22,1 km i szerokie na 13,4 km jezioro zawiera około 660,2 mln m3 wody)
• najgłębsze jezioro w Polsce: tu zdecydowanie wygrywa jezioro Hańcza, którego głębokość w niektórych miejscach dochodzi do 108.5 metra! Jego powierzchnia to 3,11 km² a średnia głębokość to 38,7 metra.
• najdłuższe jezioro w Polsce: w tej kategorii zwyciężył położony w północno-wschodniej Polsce w obrębie Pojezierza Iławskiego Jeziorak, którego długość to 27,45 km.
• najmniejsze jezioro w Polsce: ten tytuł przypada dla Czarnego Stawu pod Rysami, który nazywany także jest Czarnym Stawem nad Morskim Okiem. Jego powierzchnia to zaledwie 0,2 km² (578 m długości i 444 m szerokości). Mimo niewielkich rozmiarów jezioro jest dość głębokie – w maksymalnym punkcie jego głębokość to 76,4 metra.
• najpłytsze jezioro w Polsce: leżące na terenie Słowińskiego Parku Narodowego jezioro Dołgie Wielkie – jego średnia głębokość wnosi jedynie 0,7 metra
Największy w Polsce głaz narzutowy
Największym głazem narzutowym w Polsce jest znajdujący się w miejscowości Tychowo (zachodniopomorskie) Trygław. Jego obwód to 50 metrów, długość to 13,7 metra, a szerokość 9,3 metra. Łączna wysokość głazu, który przetransportowany został ze Skandynawii przez ostatnie zlodowacenie północnopolskie (od 15 do 115 tysięcy lat temu) to 7,8 metra (w tym 4 m zagłębione w ziemię), a jego waga to około 2000 ton.
Najgłębsza podziemna trasa turystyczna
Najgłębsza na świecie trasa turystyczna również znajduje się w Polsce. Nie Wieliczka czy Bochnia ale właśnie Kłodawa może poszczycić się położoną najniżej trasą turystyczną (przebiega ona na poziomie 600 metrów pod ziemią).
Podczas zwiedzania kopalni można wziąć udział w prelekcji na temat historii powstania złóż oraz zastosowania soli. Ponadto zwiedzający mają możliwość zjechania windą na poziom 600 m pod powierzchnią ziemi oraz spacer wyrobiskami korytarzowymi prowadzącymi do podziemnej kaplicy św. Kingi (która jest opiekunką górników solnych). Na zwiedzenie kopalni warto zarezerwować około 2,5 godziny. Bilety ulgowe zaczynają się od 24 PLN, a normalne kosztują 40 PLN.
Najstarsza część kopalni w 2007 r. została wpisana do rejestru zabytków. W tym samym roku pobito tu rekord Guinnessa w kategorii najniżej odbywający się koncert muzyczny na świecie.
Najdłuższa fontanna w Polsce
To właśnie w Łodzi znajduje się najdłuższa fontanna w Polsce i w całej Europie. Na ternie centrum kulturalno-rozrywkowo-handlowego Manufaktura można podziwiać fontannę o długości 180 metrów!
Najwyższa budowla zbudowana z drewna w Polsce
111-metrowa radiostacja Gliwicka w całości zbudowana jest z drewna. Jest to jednocześnie najwyższa drewniana wieża nadawcza na świecie. Prowadząca na szczyt drabina ma dokładnie 365 szczebli, a sama radiostacja wybudowana jest z bali nieimpregnowanego drewna modrzewiowego, łączonego przy pomocy 16 100 mosiężnych śrub – w obiekcie nie ma ani jednego stalowego gwoździa!
Z wieży przy dobrej widoczności można zobaczyć Górę Świętej Anny, zachodnie pasma Beskidów, leżące w Sudetach pasmo Jesioniki oraz Tatry. Od 2005 roku wieża i otaczające ją budynki tworzą oddział Muzeum w Gliwicach, a 15 marca 2017 roku radiostacja gliwicka została wpisana na listę pomników historii.
Największy ceglany kościół w Europie
Znajdująca się w Gdańsku bazylika Mariacka jest największym w Polsce i Europie kościołem zbudowanym z cegły. Zaprojektowana stylu gotyckim świątynia budowana była w latach 1343 – 1502. Gdański kościół może pomieścić naraz nawet 25 tys. osób. Jest trzecią pod względem objętości świątynią na świecie zbudowaną z cegły.
Wymiary bazyliki Mariackiej w Gdańsku:
Kubatura ok. 155 000 m³
Powierzchnia 5000 m²
Powierzchnia dachów 8000 m²
Długość: 105 m
Szerokość w transepcie 66 m
Liczba filarów: 27
Wysokość wieży (bez dachu): ok. 70 m
Najstarsza kopalnia ropy naftowej znajduje się w Polsce!
Najstarsza kopalnia ropy naftowej zarówno w Polsce, jak i na świecie znajduje się w Bóbrce koło Krosna na Podkarpaciu. To tutaj wszystko się zaczęło – w 1854 roku otwarto pierwszą na świecie kopalnię, w której wydobywana była ropa naftowa. Obecnie znajduje się tu Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza. Do dziś zachowały się między innymi kopanka Franek (wykonana ręcznie około 1860 roku do głębokości 50 m) oraz kopanka Janina (ręcznie wykopana do głębokości 132 m, eksploatowana do dziś). Obie zostały następnie pogłębione wiertnicą ręczną do głębokości 150 i 250 m.
Najwyższy na świecie pomnik Chrystusa
Żelbetowa rzeźba w Świebodzinie wzniesiona została w 2010 roku. Całkowita wysokość pomnika to 36 metrów (33 metry wysokości ma figura Jezusa, a 3 metry ma pozłacana korona znajdujące się na jego głowie). Pomnik wraz z 16,5 metrowym kopcem na którym został wzniesiony ma aż 52,5 metra wysokości i waży ponad 440 ton.
Statua pomnika w Świebodzinie jest najwyższą rzeźbą przedstawiającą Jezusa Chrystusa na świecie, mimo iż w czerwcu 2011 roku w Limie stanęła podobna rzeźba – 37 metrowa figura Chrystusa Pacyfiku. Peruwiańska statua ma 22 metry wysokości, a 15 metrów ma jej podstawa. Biorąc zatem pod uwagę jedynie wysokość statuy, ta znajdująca się w Polsce jest nadal najwyższa na świecie.
Najdłuższe molo
Rekordowe polskie molo ma bardzo długą historię. Już w 1827 roku Jerzy Haffner zbudował w Sopocie molo o długości 31,5 metra. Pod koniec XIX wieku molo wydłużono (do 150 metrów) i wprowadzono opłaty za jego zwiedzanie. Rok 1910 to kolejna rozbudowa sopockiego pomostu (miało wówczas 315 metrów). Swoją obecną długość sopockie molo osiągnęło w 1928 roku – wówczas z okazji 100-lecia budowy rozbudowano go o kolejne 196 metrów. Ponadto w latach 90. dobudowana została żelbetowa głowica, ochraniająca pomost główny, a w 2011 roku powstała na jego końcu marina (port jachtowy). Sopockie molo jest również najdłuższym drewnianym molo w całej Europie.
Najstarsza latarnia morska
A skoro jesteśmy już nad morzem to nie możemy nie wspomnieć o najstarszej latarni morskiej w Polsce – ta znajduje się na przylądku Rozewie. Najstarsza z latarń polskiego wybrzeża działa od 1822 roku, a jej światło widoczne jest z odległości 48 km. Latarnia jest udostępniona do zwiedzania, a z jej szczytu podziwiać można rozległą panoramę okolicy.
Uwaga: Istnieją dwie latarnie: stara i nowa. Nazwy: stara i nowa nie są jednoznaczne i są błędnie używane zamiennie dla obu rozewskich latarni
Największy drewniany kościół w Polsce
Kościół Pokoju w Świdnicy jest największym drewnianym kościołem nie tylko w Polsce, ale i Europie. Kościół budowano przez 10 miesięcy, a do użytku oddano go 24 czerwca 1657 roku. W 2001 roku kościół został wpisany na listę UNESCO. Świątynia jest naprawdę ogromna – na parterze i czterech piętrach empor mogło się zmieścić 7500 osób. Kościół należy do Luteran.
Największy kościół i dzwon w Polsce
Największy kościół w Polsce znajduje się w miejscowości Licheń Stary. Położony jest na terenie sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski, które jest bardzo ważnym ośrodkiem pielgrzymkowym o znaczeniu ogólnopolskim i światowym. Kościół, który oddano do użytku w 2004 roku wzniesiono dla upamiętnienia objawień z lat 1813 i 1850-1852. Wieża bazyliki ma 141,5 metra, a na jej szczycie znajdują się dwa tarasy widokowe – pierwszy z nich znajduje się na wysokości 98 metrów, a drugi na wysokości 114 metrów (przy dobrych warunkach pogodowych można podziwiać widok na odległość 30km!).
Dzwon „Maryja Bogurodzica” znajdujący się w bazylice jest największym dzwonem w Polsce. Ważący 19 ton olbrzym ma 4,4 metra wysokości i 3.12 metra szerokości.
Najwyższa zapora wodna w Polsce
Prace nad budową najwyższej zapory wodnej w Polsce zaczęto już w 1960 roku. Na miejsce powstania tamy wybrano przewężenie doliny poniżej ujścia Solinki do Sanu, tuż obok wsi Solina. Podczas prac i napełniania zbiornika zatopione zostały wsie Solina, Wołkowyje, Sokole, Teleśnica Sanna, Horodek i Chrewt. Dawna wieś Solina znajduje się obecnie na dnie zbiornika.
Tama ma długość 664 metrów i często mówi się, że jest to najdłuższy deptak w Bieszczadach. Zapora nad Soliną ma 81,8 metrów wysokości (dla porównania oddana do użytku w 2014 roku zapora Zapora Jinping-I na rzece Yalong Jiang w Chinach ma aż 305 metrów wysokości!). Poniżej zapory znajduje się elektrownia wodna o mocy 200 MW.
Wszystkim, którzy mieli okazję być na tamie, ale nie zaglądali do środka polecamy poniższe video, na którym twórca kanału SciFun wchodzi do wnętrza największej budowli hydrotechnicznej w Polsce.
Największy stadion w Polsce
Tu zaskoczenia nie będzie. Najnowocześniejszym i największym stadionem w Polsce jest Stadion Narodowy w Warszawie (od lipca 2015 roku PGE Narodowy). Stadion, który budowano w latach 2008-2011 (przed piłkarskimi Mistrzostwami Europy 2012, które odbywały się w Polsce i na Ukrainie) posiada 4 (najwyższą!) kategorię w klasyfikacji UEFA. Na Stadionie podczas imprez sportowych zmieścić się może 58 500 kibiców, natomiast w czasie imprez muzycznych stadiom pomieści nawet 72 900 osób. Mecz otwarcia odbył się 29 lutego 2012 roku pomiędzy Polską a Portugalią (0:0), a rekordową frekwencję (65 407 widzów) odnotowano podczas meczu siatkarskich ME, który odbył się 24 sierpnia 2017 (Polska przegrała z Serbią 0:3).
Największa pustynia w Polsce
Nazywana polską Saharą Pustynia Błędowska jest przy okazji największą pustynią w Europie. Położona na pograniczu województw śląskiego i małopolskiego pustynia ma niecałe 10 km długości i 4 km szerokości – w sumie największy obszar lotnych piasków w Polsce zajmuje powierzchnię 33 km². Na terenie pustyni były kręcone filmy „Faraon” oraz „W pustyni i w puszczy”.
Najwyżej położona miejscowość w Polsce
Najwyżej położoną miejscowością w Polsce jest Ząb, który znajduje się na północnym stoku Gubałówki. Jej najwyżej położony punkt znajduje się na wysokości 1013 m n.p.m. Według stanu na dzień 31.12.2007 w Zębie zamieszkiwało 1553 mieszkańców. W miejscowości tej urodzili się znani narciarze Józef Łuszczek, Stanisław Bobak oraz dwukrotny zwycięzca Turnieju Czterech Skoczni w skokach narciarskich Kamil Stoch.
Najwyżej położony rynek w Polsce
Boguszów Gorce to położone w Sudetach miasto zamieszkiwane obecnie przez około 16 tysięcy osób. W dzisiejszej postaci miasto istnieje od niedawna – powstało w 1973 roku z połączenia czterech odrębnych miejscowości: miasta Boguszów, miasta Gorce, osiedla miejskiego Kuźnice Świdnickie oraz wsi Stary Lesieniec. Warto przy tym wspomnieć, że Boguszów (obecna dzielnica miasta) powstał już w XIV wieku (osadę, o której pierwsza wzmianka pochodzi z 1392 roku nazwano wówczas Gottesberg, czyli Boża Góra). To właśnie w najstarszej dzielnicy miasta można zwiedzić najwyżej położony rynek w Polsce – znajduje się on na wysokości 591 m i 58 cm nad poziomem morza i nosi nazwę Placu Odrodzenia. W mieście znajduje się jeszcze jeden rekordowy obiekt – jest to najwyżej położony stadion w Polsce przy ulicy Kusocińskiego 1 (664 m n.p.m.).
Najwyższy wulkan w Polsce
Jak pisze portal CrazyNauka.pl najwięcej wygasłych wulkanów znajduje się na Dolnym Śląsku: „Kraina Wygasłych Wulkanów na Pogórzu Kaczawskim mieści się w trójkącie między miastami Jelenia Góra, Jawor i Złotoryja. Przed milionami lat była to iście piekielna kraina – w jej krajobrazie dominowały setki dymiących stożków wulkanicznych.”
Największym z nich jest Ostrzyca (501 m.n.p.m), która nazywana bywa śląską Fudżijamą. Na wierzchołku wzniesienia stworzono rezerwat, który obejmuje unikatowe w Polsce gołoborza bazaltowe a także interesujące gatunki roślin. Szacuje się, że większość śląskich wulkanów (w tym opisywana przez nas Ostrzyca) powstało około 20-15 mln lat temu.
Szczyt dostępny jest cały rok, a czas potrzebny na jego zdobycie to około 30-40 minut. Poniżej szczytu znajdują się dogodne miejsca biwakowe, a sam szczyt jest doskonałym punktem widokowym.
Najstarsze drzewo w Polsce
Jak się okazuje najstarszym drzewem w Polsce wcale nie jest słynny „dąb Bartek”. Najstarszym drzewem jest Cis Henrykowski (drzewo z gatunku cis pospolity), który rośnie oparty o dom nr 293 we wsi Henryków Lubański w województwie dolnośląskim. Według szacunków z 1987 roku Cis Henrykowski miał około 1250 lat (czyli obecnie ma on około 1280 lat; choć niektóre źródła twierdzą że może mieć nawet 1500 lat!).
W 1989 roku cis ucierpiał i został uszkodzony podczas huraganu (uległa zniszczeniu odnoga drzewa, przez co cis nie ma swego dawnego obwodu wynoszącego ponad 5m). W 1992 roku najstarsze drzewo w Polsce ustanowione zostało pomnikiem przyrody, a w 2016 roku odjęto prace zmierzające do poprawy stanu drzewa. Według danych z 2013 roku Cis Henrykowski miał 10,5 metra wysokości oraz 425 cm w obwodzie.
Największa w Polsce dziura w ziemi
Znajdująca się w Bełchatowie największa odkrywkowa kopalnia węgla brunatnego w Polsce, jest zarazem największą dziurą w ziemi w Polsce i w Europie! Głęboka na 200 metrów, szeroka na 3 km i długa na 12 km dziura w swoim wnętrzu mogłaby pomieścić np. całą wieś. Przez ponad 40 lat eksploatacji trzeba było coś zrobić z wybieraną ziemią – i tak poprzez lata zrzucania jej na jedną kupę powstała Góra Kamieńska. Wzniesienie o wysokości 400 metrów jest najwyższą górą środkowej Polsce, po której dzisiaj można spacerować, pojeździć na rowerze, a nawet na nartach.
Kopalnię można zwiedzić – nie jest to takie proste, gdyż chętnych jest bardzo dużo, a wizytę trzeba rezerwować z wyprzedzeniem. Pobyt na dnie wykopu to niezapomniane wrażenie – koparki, ładowarki i inne maszyny które już z góry wydawały się wielkie, na dole prezentują swoje rzeczywiste rozmiary – nigdzie poza tego typu kopalnią nie zobaczymy się takich kolosów (jest tu np. zwałowarka o długości 220 metrów!).
Według szacunku złoża węgla brunatnego w bełchatowskiej kopalnii mogą wyczerpać się do końca lat 30. XXI wieku – wtedy ma tu powstać największe i najgłębsze jezioro w Polsce z najnowocześniejszą infrastrukturą. Pozostało jednak sporo czasu, bowiem planuje się, że zalewanie zbiornika rozpocznie się w 2026 roku, a zakończy się… w 2058!
Największa (najdłuższa) i najkrótsza jaskinia w Polsce
Znajdująca się w Tatrach jaskinia Wielka Śnieżna ma 23.7 km długości i 824 m różnicy wysokości – jest zatem najdłuższą i najgłębszą jaskinią w Polsce. Niektóre części jaskini wciąż są słabo zbadane i udokumentowane.
Na przeciwnym biegunie znajduje Grota Mechowska, która uznawana jest za najkrótszą jaskinię w Polsce. Znajduje się ona w miejscowości Mechowo na Kaszubach. Wysokość jej korytarzy nie przekracza 2 metrów, a ich długość to zaledwie 60 metrów. Grota Mechowska to jedna z nielicznych w Europie jaskiń, która nie powstała w litych skałach, ale została wypłukana przez wodę.
Największy wodospad w Polsce
Siklawa (znany też jako Wielka Siklawa) to największy wodospad w Polsce. Podobnie jak największa jaskinia znajduje się on w Tatrach. Siklawa spada z progu ściany oddzielającej dolinę Pięciu Stawów Polskich i dolinę Roztoki. W zależności od poziomu wody w Wielkim Stawie największy wodospad w Polsce ma 2 lub 3 strugi. Wysokość progu wodospadu to 65-70 metrów a nachylenie jego ściany wynosi 35°.
Najcieplejsze miejsce w Polsce
Zdaniem meteorologów polskim biegunem ciepła jest z kolei Tarnów. Położone w Małopolsce miasto zawdzięcza swój najcieplejszy w Polsce klimat położeniu na Przedgórzu Karpackim. W Tarnowie termiczne lato (okres w którym średnia dobowa temperatura to ponad 15 stopni) potrafi trwać przez 118 dni, a w ciągu roku aż 55 dni jest tam bezchmurnych.
O tym, że w Tarnowie jest ciepło wiedzieli już w XIX wieku Sanguszkowie (magnacki ród książęcy herbu Pogoń Litewska wywodzący się od przyrodniego brata króla Władysława II Jagiełły). W swojej posiadłości na terenie wsi Gumniska (obecnej dzielnicy Tarnowa) hodowali oni egzotyczne rośliny i założyli winnice. Do dziś południowa część miasta, w której mieści się Park Sanguszków jest najlepiej nasłonecznionym miejscem w Tarnowie.
Najzimniejsze miejsce w Polsce
Hala Izerska (nazywana również Izerską Łąką) to położona na wysokości 840–880 m n.p.m. w dolinie Izery (w Górach Izerskich) górska łąka, która uważana jest za polski biegun zimna* (ze względu na najniższe średnie temperatury roczne). Surowy klimat tego miejsca potwierdzają ujemne temperatury powietrza, które notowano tu choćby 20 lipca 1996 roku (−5,5°C), czy 14 sierpnia 2012 roku (−1,7°C). 3 lutego 2012 roku zanotowano natomiast temperaturę −36°C.
Na Hali Izerskiej zachował się tylko jeden obiekt ze zniszczonej w latach 50. XX wieku wioski Groß-Iser – jest to tak zwana Chatka Górzystów, w której znajduje się schronisko. Do polskiego bieguna zimna prowadzą utwardzone drogi rowerowe i piesze, m.in. ze Świeradowa-Zdroju oraz piesze szlaki turystyczne i narciarskie.
*niektóre źródła podają jednak, że najniższą średnią temperaturę roczną w okresie wieloletnim ma Kasprowy Wierch
Najkrótsza rzeka w Polsce
O tym, że najdłuższą rzeką w Polsce jest Wisła (1047 km długości) dowiadujemy się na lekcjach geografii już w szkole podstawowej. A czy kiedykolwiek zastanawialiście, która z rzek w Polsce jest najkrótsza? Najkrótszą rzeką w Polsce jest Klonownica (zwana również Cichą Rzeczką), która położona jest na granicy Augustowa i gminy Nowinka w województwie podlaskim. Różne źródła podają, że Klonownica ma od 550 do 800 metrów długości. Najmniejsza w Polsce rzeka znajduje się na szlaku Kanału Augustowskiego, a dokładnie na tzw. „trasie Papieskiej” (port w Augustowie – rzeka Netta – jezioro Necko – rzeka Klonownica – Jezioro Białe – śluza w Przewięzi – Jezioro Studzieniczne i powrót).
Największy kaloryfer świata również znajduje się w Polsce
I to wcale nie jest żart. W Stąporkowie od XV wieku działała kuźnica, a od XVIII wieku huta. W połowie XIX wieku działała tu największa odlewnia w Królestwie Polskim – już wówczas osada słynęła z wyrobu żeliwnych grzejników. Na pamiątkę tej lokalnej specjalności przed tutejszym domem kultury stoi największy kaloryfer świata! Złożone z czterech żeliwnych żeberek kaloryfer ma ponad 2 m wysokości!
źródła: (1),(2),(3),(4),(5),(6),(7),(8),(9),(10),(11),(12),(13),(14),(15), (16), (17), (18), (19)