Murcja, Kartagena, Tarragona - hiszpańskie perły wybrzeża Morza Śródziemnego
Nowe!

Murcja, Kartagena, Tarragona – hiszpańskie perły wybrzeża Morza Śródziemnego

Pełna słońca, fantastycznych plaż, skarbów przyrody, zabytków ze wszystkich okresów historycznych Hiszpania to kraj chętnie odwiedzany przez turystów z całego świata. To południowoeuropejskie państwo obfituje w ogrom ciekawych miejsc. Wybieramy się na wyprawę po trzech malowniczych, zabytkowych miastach. Oto Murcja, Kartagena i Tarragona – hiszpańskie perły wybrzeża Morza Śródziemnego.

Słoneczna Murcja – sad Europy

To miasto przyciąga słońcem, radosną atmosferą i pięknymi zabytkami. Założona w początkach IX wieku przez Arabów Murcja ma wyjątkowy charakter, a jej wielokulturowość może oczarować każdego. Nazywana jest sadem Europy, gdyż w jej okolicach uprawia się na dużą skalę winorośl, cytrusy, warzywa i kwiaty. Na terenie tego miasta znajduje się wiele cennych zabytków z czasów średniowiecza. Jednym z tych najciekawszych jest monumentalna gotycka katedra Santa Maria, której budowę rozpoczęto w XIV wieku. Choć gotyk dominuje w bryle tej świątyni, można tu dojrzeć wpływy sztuki renesansowej i barokowej. Barokowa fasada wykonana została z jasnego marmuru – dwie kondygnacje kolumn korynckich, mnóstwo kamiennych rzeźb. Wieża katedry w Murcji ma 92 m wysokości i jest drugą najwyższą, po wieży w Sewilli (96 m) w całej Hiszpanii.

katedra Santa Maria, Murcja

katedra Santa Maria, Murcja // fot. depositphotos




W Murcji jest wiele miejsc przypominają o arabskiej przeszłości miasta i tak ważnej tu niegdyś sztuce mauretańskiej. Wiele perełek miejskiej architektury można też dostrzec w czasie spaceru po starym mieście, które do dziś urzeka swym historycznym charakterem. Jednym z charakterystycznych budynków i symboli Murcji jest także zabytek eklektyzmu – wielostylowe Kasyno. W mieście znajdują się bogate zbiory dzieł barokowego rzeźbiarza związanego z Murcją – Francisco Salzillo, najwięcej w Museo Salzillo. Z miastem tym związani byli również rzeźbiarz José Planes oraz pisarz i poeta José Selgas.
Murcja, La Glorieta

La Glorieta (Glorieta de España) – plac pieszy, wokół którego znajduje się wiele ważnych budynków, takich jak ratusz, czy Pałac Biskupi. // fot. depositphotos

Murcja, most Puente de los Peligros

Most Puente de los Peligros wzniesiony w 1742 roku. W tle widać wieżę katedry // fot. depositphotos

Biblioteka angielska

Biblioteka angielska znajdująca się w budynku kasyna. // fot. amaianos via wikipedia, CC BY 2.0, Enlace




Około 5 kilometrów na północny-wschód od miasta znajduje się Zamek Monteagudo. Nad ruinami zamku góruje 14-metrowy posąg Chrystusa z Monteagudo wzniesiony w 1951 roku, który na pierwszy rzut oka przypomina słynna figurę Jezusa z Rio de Janeiro.
Zamek Monteagudo

Ruiny zamku Monteagudo // fot. depositphotos



Z wizytą w Kartagenie – mieście o ciekawej i burzliwej historii

Kartagena leży 50 km na południe od Murcji. To kolejne ciekawe miasto, do którego warto zajrzeć w trakcie wycieczki po Hiszpanii. To miasto o długiej historii, sięgającej starożytności – to w tych czasach Kartagena odegrała ważną rolę, ale po kolei…

Miasto pierwotnie nosiło nazwę Mastia, w 228 roku przed naszą erą zostało ponownie założone przez wodza kartagińskiego Hazdrubala Starszego jako Qart Hadasht – czyli Nowe Miasto – i miała być bazą do podboju Półwyspu Iberyjskiego. Jednak już niecałe 20 lat później zostało opanowane przez wodza rzymskiego Scypiona Afrykańskiego Starszego, a ten przemianował je, by odróżnić od miasta-matki, na Carthago Nova. W późniejszych wiekach miasto miała burzliwą historię – zostało zniszczone przez Wandalów, później znalazło się pod panowaniem Bizancjum, później zdobyte przez Wizygotów, a następnie podbite przez Arabów. W 1238 roku miasto do Aragonii włączył Jakub I Zdobywca i przemianował na Cartagena.

Ratusz miejski w Kartagenie

Ratusz miejski w Kartagenie // fot. depositphotos.com




Tu, w mieście już w czasach starożytnym pełniącym rolę ważnego portu, nadal można zobaczyć wiele wiekowych budowli. Dawne mury obronne i teatr rzymski to zabytki, które pięknie przypominają o starożytnych mieszkańcach miasta. Nieco młodsze są ruiny XIII-wiecznej katedryz doskonale zachowanymi kryptami. To w nich zachowały się antyczne mozaiki, które z pewnością warto zobaczyć na własne oczy.
Ruiny Teatru Rzymskiego w Kartagenie

Kartagena – ruiny teatru rzymskiego // fot. depositphotos.com

Kartagena - ruiny katedry

Kartagena – ruiny katedry // wikipedia, domena publiczna




Dla miłośników morza niezwykłym obiektem jest tutejsze Muzeum Morskie, które urządzone zostało w Arsenale z XVIII wieku. Warto też odwiedzić Muzeum Archeologiczne, które mieści się na tutejszym zamku. Ta ciekawa budowla pochodzi z XIV wieku. 30 kilometrów od miasta znajduje się Bateria de Castillitos – wybudowane w latach 1926-33 umocnienie wojskowe, które ze względu na swój niecodzienny wygląd stanowi atrakcję nie tylko dla fanów militariów.
Park Archeologiczny Molinet w Kartagenie

Park Archeologiczny Molinet w centrum miasta. Odkryto tu pozostałości budowli datowanych od III w. p.n.e.. // fot. puertodeculturas.cartagena.es

Bateria de Castillitos

Bateria de Castillitos // fot. depositphotos.com



Tarragona – historia, kultura, zwiedzanie i wypoczynek

Tarragona to znajdujące się na katalońskiej części wybrzeża Morza Śródziemnego miasto, które łączy wszystkie epoki historyczne – od starożytności po czasy współczesne. Można tu zarówno zwiedzić mnóstwo niezwykle atrakcyjnych zabytków, jak i wypocząć nad morzem. Wiele z zabytków w Tarragonie zyskało międzynarodowe uznanie, na co najlepszym dowodem jest umieszczenie ich na liście UNESCO.

Tarragona panorama miasta

Panorama Tarragony. Na pierwszym planie widać dobrze zachowane mury obronne. Na dalszym planie wyróżnia się katedra. // fot. depositphotos




Pozostałości rzymskiego teatru (Augusteum) wraz ze składającym się z wielu antycznych zabytków Pasażem Archeologicznym są tu najważniejszymi atrakcjami. Innym zabytkiem przypominającym czasy rzymskie jest położony na obrzeżach miasta akwedukt rzymski, zwany diabelskim mostem. Miłośnicy skarbów starożytności powinni także odwiedzić Muzeum Archeologiczne.
Tarragona - ruiny amfiteatru

Ruiny starożytnego rzymskiego amfiteatru w Tarragonie // fot. depositphotos

Starożytny rzymski akwedukt w Tarragonie

Starożytny rzymski akwedukt Ponte del Diable w Tarragonie // fot. depositphotos




W obrębie rzymskiego cyrku – hipodromu – o długości około 500 m powstał plac Plaça de la Font oraz kilka uliczek, gdzie góruje nad okolicą średniowieczna wieża. Ciekawym zabytkiem, który robi duże wrażenie są także fragmenty bizantyjskich murów (Muralla Bizantina). Zabudowa Starego Miasta to punkt obowiązkowy dla miłośników średniowiecza, renesansu i późniejszych wieków. Romańska Katedra wzniesiona w XIII wieku jest jej symbolem i najcenniejszym skarbem, a wizyta w jej wnętrzu to nie lada gratka dla każdego, kto interesuje się sztuką sakralną. Charakter Staremu Miastu Tarragony nadają także zabytkowe budowle secesyjne.
Wieża Torre de les Monges

Wieża Torre de les Monges // fot. depositphotos




Hiszpania to kraj wyjątkowy, który może zachwycić każdego. Piękne miasta mogą się pochwalić wspaniałymi zabytkami oraz niezwykłą atmosferą. A to tylko kilka spośród niezliczonej liczby zabytkowych miast i puebli w Hiszpanii…

Do tego regionu Hiszpanii możecie się wybrać w ramach wycieczki lub wczasów z ITAKĄ.

Zobacz też:

Barcelona – miasto, któremu kształty nadał Gaudi
10 przyrodniczych atrakcji Polski, które każdy powinien zobaczyć
25 najbardziej kolorowych miast na świecie
Ciekawostki o Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie
Cypr – pełna skarbów wyspa Afrodyty
Co zwiedzić w Batumi – jednym z najpiękniejszych miast Gruzji?

Skomentuj