Cypr – pełna skarbów wyspa Afrodyty (atrakcje, ciekawe miejsca)
Nowe!

Cypr – pełna skarbów wyspa Afrodyty

Cypr zachwyca swą atmosferą oraz różnorodną zabudową. Otoczona wodami Morza Śródziemnego wyspa ma swój niepowtarzalny charakter. Podzielona na część turecką (muzułmańską) oraz grecką (prawosławną) wyspa może zachwycić każdego. Piękne plaże oraz niezwykłe miasta czekają tu na turystów przez cały rok. Tu, na wyspie pełnej wpływów europejskich i tureckich, każdy może spędzić wyjątkowe wczasy. Co warto zobaczyć i zwiedzić na Cyprze?

Nikozja – malownicza stolica Cypru przedzielona granicą

Położone w centralnej części wyspy, najważniejsze miasto na Cyprze, Nikozja jest chętnie odwiedzana przez turystów. To przedzielone granicą miasto może się pochwalić wspaniałymi zabytkami. Weneckie mury obronne otaczają Stare Miasto. Wewnątrz murów znajduje się jeden z największych skarbów Nikozji – Sobór św. Jana Teologa – prawosławna katedra z XVIII-wiecznymi freskami i ikonostasem. Inne obiekty, które warto uwzględnić w programie wycieczki po Nikozji to Muzeum Cypryjskie, Muzeum Miejskie Leventis, Muzeum Bizantyjskie, Buyuk Han – dawny karawanseraj – zajazd z czasów tureckich, oraz XVIII-wieczny dwór Hadjigeorgakis Kornesios, który pozwala przekonać się, jak niegdyś żyło się bogatym mieszkańcom Nikozji.

Nikozja stare miasto

Jedna z uliczek starego miasta w Nikozji // fot. depositphotos.com

Sobór św. Jana Teologa

Sobór św. Jana Teologa // fot. depositphotos.com

Buyuk Han – dawny karawanseraj

Buyuk Han – dawny karawanseraj w Nikozji // fot. Paul Lakin, CC BY 3.0, LinkLimassol – zabytkowy port i ośrodek turystyczny

Na południowym wybrzeżu Cypru, u podnóża Gór Trodos znajduje się Limassol – miasto, które nie tylko obfituje w zabytki, ale stanowi także jeden z najważniejszych ośrodków wypoczynkowych wyspy z licznymi hotelami i restauracjami. To także najważniejszy port wyspy.

Limassol słynie z wyrobu wina – jednym z win produkowanych w tym regionie jest Commandaria. Najważniejsze zabytki w Limassolu to średniowieczny zamek z Muzeum Średniowiecznego Cypru, Zamek w Kolosi z 1454 roku, kompleksy archeologiczne Kurion i Amathus, prawosławna katedra Agia Napa, kościół katolicki św. Katarzyny z 1879 roku oraz meczety Cami Kabir i Cami Jedid.

Zamek w Kolosi, Cypr

Zamek w Kolosi // fot. depositphotos.com

kompleks archeologiczny Kourion na Cyprze

kompleks archeologiczny Kourion // fot. FAL, Link
Z całą pewnością warto wybrać się na spacer promenadą – w jej okolicy znajdują się liczne tawerny i restauracje. Będąc w Limassiol można również zajrzeć do niewielkiego lunaparku Oasis, oraz odwiedzić tutejsze zoo. W drugim co do wielkości mieście Cypru znajduje się przyjemna plaża Lady’s Maile. Nieco dalej, w kierunku Larnaki traficie na plażę Governor’s Beach, która słynie z białych skał i ciemnego piasku – warto wybrać się tu o wschodzie lub zachodzie słońca – wówczas to połączenie wygląda naprawdę spektakularnie. Kolejna z plaż w Limassol, to Kourion Beach, która ma doskonałą bazę do uprawiania sportów wodnych.
Limassol Promenada

Limassol Promenada // fot. depositphotos.com

Limassol plaża Governor’s Beach

Limassol plaża Governor’s Beach // fot. depositphotosLarnaka – gdzie historia przeplata się ze współczesnością

Larnaka to ważne miasto portowe znajdujące się na południowo-wschodnim wybrzeżu Cypru. W starożytności miasto nazywało się Kition. Stąd pochodził jeden z najważniejszych filozofów starożytnej Grecji – Zenon z Kition – twórca stoicyzmu. Tutaj miał zostać pochowany św. Łazarz, który po wskrzeszeniu przez Jezusa trafił na Cypr i założył tu gminę chrześcijańską. W miejscu jego grobu w IX wieku wzniesiono kościół Agios Lazaros.

kościół Agios Lazaros w Larnace, Cypr

kościół Agios Lazaros // fot. pexels.com
Inne miejsca, które warto odwiedzić w Larnace to zbudowany w XVII wieku przez Turków fort, w którym dziś znajduje się muzeum, akwedukt Kamares, Muzeum Fundacji Pieridesa oraz meczet Al-Kebir. Miasto położone nad brzegiem Morza Śródziemnego posiada ponadto niewielką plażę, wzdłuż której przebiega promenada (tętni życiem zwłaszcza nocą) oraz drugą, długą plażę.
Promenada w Larnace

Promenada w Larnace // fot. depositphotos.com

akwedukt Kamares w Larnace

akwedukt Kamares w Larnace // fot. pixabay.comPafos – skarby starożytności i Plaża Afrodyty

Na południowo-zachodnim wybrzeżu Cypru znajduje się urocze miasteczko Pafos. W starożytności istniały tu dwie osady: Pafos Palaia – Stare Pafos i Pafos Nea – Nowe Pafos. Według Iliady Pafos założył Agapenor, król Tegei, w drodze powrotnej z Troi. Według mitologii greckiej to właśnie u wybrzeży Pafos z morskiej piany narodziła się bogini miłości Afrodyta.

Pafos wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Najważniejszymi zabytkami są tu: Grobowce Królewskie – starożytna nekropolia, zamek bizantyjski z XIII wieku, starożytne mozaiki rzymskie w Domu Tezeusza i Ajona oraz kościół Agia Kyriaki Chrysopolitissa z kamieniem, gdzie biczowany był św. Paweł. Popularnym celem wycieczek turystycznych jest również oddalona o 20 min samochodem Skała Afrodyty i znajdująca się przy niej plaża. Lokalna legenda głosi, że właśnie przy tej skale miała wyjść na brzeg narodzona z piany morskiej Afrodyta. Podobno opłynięcie skały nago, w pełni Księżyca i o północy, przyniesie nieśmiertelność i wieczną młodość…

kościół Agia Kyriaki Chrysopolitissa w Pafos

kościół Agia Kyriaki Chrysopolitissa w Pafos // fot. depositphotos

Pafos - skała Afrodyty

Skała Afrodyty // fot. CC BY-SA 2.0, Link

Groby Królewskie w Pafos

Groby Królewskie w Pafos // fot. Mgiganteus1 at the English-language Wikipedia, CC BY-SA 3.0, Link

Zamek w Pafos

Zamek w Pafos // fot. depositphotosZ wizytą w górach Troodos

Pafos i Larnaka, znane miejscowości na Cyprze, kuszą swą zabudową oraz pięknym otoczeniem. Dla wielu turystów są one najlepszymi punktami wypadowymi w góry Troodos, których najwyższym szczytem jest Olympus o wysokości 1952 m n.p.m. I one mają się czym pochwalić. Na terenie tego pasma górskiego czekają na zwiedzających wspaniałe cerkwie bizantyjskie, wśród których ujrzeć można wiele obiektów wpisanych na listę UNESCO. Wielką atrakcją jest tu również klasztor Kykkos oraz grobowce królewskie w miejscowości Politico. Góry Troodos to doskonałe miejsce dla wszystkich, którzy lubią aktywny wypoczynek – do wybory jest tu wiele szlaków trekingowych.

wieś Farmakas w górach Troodos na Cyprze

Wieś Farmakas położona w malowniczym otoczeniu gór Troodos // fot. CC BY-SA 4.0, Link

Klasztor Kykkos w górach Troodos na Cyprze

Klasztor Kykkos w górach Troodos // fot. CC BY 3.0 de, LinkCypr dla spragnionych wypoczynku

Limassol, Larnaka i Pafos to miasta, które stanowią doskonałą bazę wypadową nie tylko do zwiedzania pięknych miejsc, ale również do skorzystania z plaż – na Cyprze ponad 360 dni w roku jest słonecznych. Kolejnym ze znanych kurortów wyspy jest Protaras-Paralimni, na ternie którego masowa turystyka stanowi podstawę gospodarki. Poszukując plaż, gdzie można oddać się błogiemu wypoczynkowi, warto rozpocząć od znajdującej się w okolicach Pafos, Plaży Afrodyty. Inne piękne plaże na Cyprze to m.in.: Nissi, Makronissos, Konnos, Kalymnos, Kourion, Pissouri, Coral Beach, Lara Beach, White River Beach i Plaża Koralowa.

Cypr to wyspa na Morzu Śródziemnym, gdzie można odnaleźć wiele skarbów historii i kultury – od starożytności, przez wpływy tureckie, pamiątki greckiego prawosławia, po współczesne kurorty turystyczne. Ale Cypr to także piękno przyrody i miejsce wypoczynku, gdzie z piany morskiej na świat przyszła sama Afrodyta…

Plaża Protaras na Cyprze

Plaża w Protaras // fot. CC BY-SA 3.0, Link

Przylądek Kawo Greko na Cyprze

Niedaleko Paralimni znajduje się przylądek Kawo Greko będący najdalej na południowy wschód wysuniętą częścią Cypru. Znajduje się tutaj kilkanaście kilometrów oznakowanych szlaków turystycznych, szlak do jazdy konnej i rowerowy, oraz liczne punkty widokowe. // fot. CC BY-SA 3.0, LinkZobacz też

Malownicza wyspa Skye pełna zabytków i skarbów natury
Co zwiedzić w Batumi – jednym z najpiękniejszych miast Gruzji?
Melk – perła Dolnej Austrii
Wyspy Greckie – największe atrakcje turystyczne
Barcelona – miasto, któremu kształty nadał Gaudi

Skomentuj